LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  16 / 10 / 2021 "Urodzić się jak człowiek, to nie sztuka. Sztuką jest żyć jak CZŁOWIEK"
Forum Historyczno-Patriotyczne

27. listopada 2018 r. - XIV. Forum Historyczno-Patriotyczne w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w dniu 27. listopada 2018 r. odbyło się XIV. Forum Historyczno-Patriotyczne zatytułowane „Polonia Restituta” (Polska Odrodzona). Wśród wydarzeń, w których  wzięły udział wyznaczone klasy (1A, 1B, 1C, 1D, 1E, 1F, 2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F, 3E,  3F) wraz z nauczycielami był spektakl słowno-muzyczny klas teatralnych XVII-tki pt. „Niepodległość to też nasza sprawa  - Pamiętnik lwowski”, który pokazał ponadczasowe i nieprzemijające wartości, takie jak: patriotyzm, miłość i odwaga. Spektakl wyreżyserowali nauczyciele LO nr XVII – Małgorzata Szeptycka i Marek Szydło, a utwory muzyczne opracował i zaaranżował Krzysztof Żesławski. Z kolei młodzież wysłuchała wykładu historyka Marka Gadowicza z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polskie drogi do niepodległości” oraz absolwenta naszego liceum z 2017 r. Macieja Szwaby, który podzielił się swoimi refleksjami pt.: „Śladami I i II Rzeczypospolitej – moja wyprawa na Kresy w setną rocznicę niepodległości”. Na kolejnych dwóch lekcjach miało miejsce spotkanie z historykiem, świadkiem historii i obecnym Dolnośląskim Kuratorem Oświaty w jednej osobie Romanem Kowalczykiem – przez siedemnaście lat dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego nr XVII, którego dwa  spotkania z młodzieżą były zatytułowane „Niepodległość w roku 1918 i 1989 w oczach historyka i świadka historii”.

Echa medialne XIV. Forum Historyczno-Patriotycznego w LO nr XVII:
     Zapowiedź XIV. Forum Historyczno-Patriotycznego oraz audycja "Przystanek kultura" z udziałem Roberta Pieńkowskiego (http://www.radiorodzina.pl/archiwum-audycji/20846/) zostały wyemitowane w Radiu Rodzina 26 i 27 XI 2018 r. Specjalnej wypowiedzi dla Radia Rodzina udzielił też na temat Forum Kurator Roman Kowalczyk. Relacja z XIV. Forum Historyczno-Patriotycznego i zdjęcia ukazały się w Tygodniku Katolickim Niedziela (https://www.niedziela.pl/artykul/39356/Forum-Historyczne-w-XVII-LO). Osobny materiał o Forum pt. „Młodzież poznaje drogę do wolności” został opublikowany w numerze 2190 ze środy 28 listopada 2018 r. w Dodatku Dolnośląskim Gazety Polskiej Codziennie. Obszerna informacja na temat Forum wraz ze zdjęciami ukazała się na stronie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (https://www.kuratorium.wroclaw.pl/xiv-forum-historyczno-patriotyczne-w-liceum-ogolnoksztalcacym-nr-xvii-im-agnieszki-osieckiej-we-wroclawiu/).
Szczegółowy program i klasy biorące udział do przeczytania tu: http://www.lo17.wroc.pl/images/pobranie/2018_11_27_xiv_forum_historyczno_patriotyczne_plan_wyst__pie___end_pdf.pdf
XIV. Forum przygotował, koordynował i prowadził Robert Pieńkowski przy wsparciu Zofii Kuź oraz Janiny Pieńkowskiej.
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII