LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  26 / 09 / 2021 „Gram zapobiegania jest więcej wart niż tona leczenia”- Henry de Bracton
Język polski
Edyta Cwynar
Justyna Hełminiak-Nowak   Anna Naskrent      
Dorota Czaja
    Elżbieta Lisiak
Grzegorz Sobota
Renata Gawrońska Marzena Matschaj-Kacprzak 

Uwaga: KONKURS FILMOWY

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 06-11-2017
Szkolny etap konkursu "Lektury w kadrze" organizowany przez Liceum Ogólnokształcące Mikron

Lekcja w Muzeum "Pana Tadeusza"

autor: E.Cwynar,data: 26-10-2017
Lekcja w Muzeum Jak najlepiej podsumować lekcje poświęcone lekturze "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza? 25 października 2017r. uczniowie klasy 2E wraz z polonistką p.Edytą Cwynar powtarzali wiadomści  uczestnicząc w lekcji muzealnej we wrocławskim  Muzeum "Pana Tadeusza". Młodzież wypełniała karty pracy sprawdzając swą wiedzę, poznawała stroje szlacheckie oraz próbowała odczytać rękopis epopei.

Dzień Patronki Szkoły Agnieszki Osieckiej

autor: E.Cwynar,data: 25-10-2017
Dzień Patronki Szkoły Agnieszki Osieckiej 9 października 2017r. miał miejsce  w naszej szkole Dzień Patronki  Agnieszki Osieckiej. W konkursie, którego tematem przewodnim było życie i twórczość poetki rywalizowały zespoły reprezentujące klasy pierwsze. Koordynatorem była p. Elżbieta Lisiak.Tegoroczni laureaci: I miejsce: kl.1E w składzie: Michał Osiński, Marta Kubiak, Marcel Mazur, Olga Wapieracz, II miejsce: 1C - Radosław Barnicki, Paweł Mróz, Lorenzo Marchese, Mateusz Ożóg, III miejsce kl. 1A - Wiktoria Zdziarska, Natalia Sokołowska, Wiktoria Żuberek, Marianna Malicka.

Literacki Nobel 2017

autor: E.Cwynar,data: 06-10-2017
Literacki Nobel 2017

Wczoraj, 5 października ogłoszono kto w tym roku otrzymuje Literack Nagrodę Nobla. Tym razem wyróżnienie przyznano brytyjskiemu pisarzowi japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro. "W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Decyzja jest kontrowersyjna, wielu znawców krytykuje wybór 62 letniego pisarza uznając go za twórcę literatury popularnej i nazywając tę decyzję "bezpieczną".

Kazuo Ishiguro wydał 8  książek, m.in. powieść "Okruchy dnia", która  doczekała się ekranizacji z Anthonym Hopkinsem w obsadzie (1989r.).

A jakie Wy macie zdanie? Znacie jego utwory? Zapraszamy do lektury!

W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)

Zagadnienia z epok

autor: R.Gawrońska,data: 03-10-2017
 Nowa lista zagadnień do kolejnych epok - zawiera najważniejsze treści i utwory wymagane na poziomie podstawowym i rozszerzonym - przydatne przy powtórzeniach.

Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

autor: E.Cwynar,data: 06-09-2017
Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

Witamy po wakacjach:) Zapraszamy do twórczej pracy i zapoznania się z propozycją polonistów. Oto planowane  działania w nowym roku szkołnym:

1. Projekt „Kulturalna Siedemnastka”,

2. Dzień Agnieszki Osieckiej,

3. Dzień Języka Ojczystego,

4. Bookcrossing,

5. Międzynarodowy Dzień Pisania Listów.

Planujemy wiele konkursów, aby każdy znalazł coś dla siebie:

- Konkurs wiedzy o życiu i twórczości A. Osieckiej

- Konkurs fotograficzny  inspirowany twórczością A. Osieckiej

Pożegnania nadszedł czas...

autor: E.Cwynar,data: 06-09-2017
Pożegnania nadszedł czas... Nasze grono polonistów Siedemnastki uszczupliło się ... Z nieukrywanym żalem 1 września pożegnaliśmy odchodzącego na emeryturę wieloletniego nauczyciela i wychowawcę p. Stanisława Skotnego. Życzymy samych pogodnych dni, natchnienia i twórczej inspiracji. Będziemy tęsknić:)

Wakacje!

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2017
Wakacje!

Już są - wyczekiwane wakacje! Życzymy Wam udanego odpoczynku, słońca, wspaniałych przygód i zachwytu nad światem. Bądźcie radośni, uważni i wróćcie pełni energii do wytężonej pracy.

                                                                                                           Pozdrawiają Poloniści z Siedemnastki:)

BOOKCROSSING w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej

autor: R. Konieczny,data: 11-06-2017

BOOKCROSSING w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej 13 i 14 czerwca w bibliotece szkolnej.
Przyjdź i zaangażuj się w niekonwencjonalną formę popularyzowania czytelnictwa. Możesz oddać swoją książkę po to, by ktoś mógł ją przeczytać i przekazać dalej.
                    

Elżbieta Lisiak- koordynatorka akcji

Lekcja muzealna w Muzeum "Pana Tadeusza"

autor: E.Cwynar,data: 05-06-2017
Lekcja muzealna  w Muzeum 2 czerwca 2017r. uczniowie klasy 2A wraz z wychowawczynią p.E.Cwynar uczestniczyli w lekcji muzealnej w  Muzeum "Pana Tadeusza". Młodzież nie tylko poznawała ciekawostki związane z epopeją, próbowała odczytać rekopis, ale także dyskutowała, podając rzeczowe argumenty, czy "Pan Tadeusz" powinien być lekturą szkolną.

Sukces w konkursie recytatorskim

autor: E.Cwynar,data: 02-04-2017
Sukces w konkursie recytatorskim

Z przyjemnością informujemy,  że 31 marca uczennice klasy teatralnej 1E  Joanna Gaj i Joanna Sztucka pod  opieką  p.Edyty Cwynar wzięły udział VII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Mówionej i Śpiewanej Czesława Miłosza w Zespole Szkół nr 3 i  odniosły niemały sukces! Joanna Gaj wyśpiewała pierwsze miejsce w kategorii poezji śpiewanej, Joanna  Sztucka otrzymała wyróżnienie w katregorii poezji mówionej. Serdeczne podziękowania należą się nauczycielowi muzyki p.Krzysztofowi Żesławskiemu za przygotowanie podkładu muzycznego i wszelką pomoc.

Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 23-03-2017
Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego Oto wyniki konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego:
Konkurs na esej - jury zdecydowało nie przyznawać pierwszej nagrody, wyróżnienia otrzymują Aleksandra Pawlak z kl.1F - za spójną wypowiedź i Jan Jankowski z kl.2A - za mnogość przemyśleń;
Szkolnym Mistrzem Ortografii został Stanisław Cieślik z kl.2C.
Serdecznie gratulujemy, nagrody wręczone będą na zakończenie roku szkolnego.

Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 08-03-2017
Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego 7 marca 2017r. odbyły się w naszej szkole konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego, który od wielu lat świętowany jest 21 lutego. W tym roku ferie nieco pokrzyżowały nam plany, dlatego świętowaliśmy ten dzień nieco później.

Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2017
Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

W najbliższy wtorek 7 marca 2017r.  odbedą się w naszej szkole  konkursy z okazji obchodzonego niedawno Dnia Języka Ojczystego. Ferie nieco pokrzyżowały nam plany, jednak, co się odwlecze, to nie uciecze:) Tradycyjnie planujemy następujące konkursy...

Warsztaty dziennikarskie w ramach lekcji j. polskiego w klasie 2A

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2017
Warsztaty dziennikarskie w ramach lekcji j. polskiego w klasie 2A 2 lutego 2017r. klasa 2A uczestniczyła w ramach lekcji języka polskiego w warsztatach dziennikarskich przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Mazur - Sztynek z MDK Krzyki. Uczniowie pracowali nad wywiadem, zastanawiali się jakie pytania są właściwe, jak powinny być sformułowane i czego mają dotyczyć, by zainteresować czytelnika.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

autor: E.Cwynar,data: 28-02-2017
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 3 lutego 2017r. uczniowie klasy  2A wraz z wychowawczynią p. E. Cwynar obejrzeli  w kinie Nowe Horyzonty film Krzysztofa Kieślowskiego z 1977roku pt. "Amator". Uczniowie już po raz kolejny spotkali się z ambitnym kinem w ramach Edukacji Filmowej, tym razem analizowane było tzw. kino moralnego niepokoju.

Uczniowie wiersze piszą...na sprawdzianie

autor: E.Cwynar,data: 18-01-2017
Uczniowie wiersze piszą...na sprawdzianie Co można robić na sprawdzianie, jeśli nie zna się lektury? Na przykład napisać wiersz...

Wesołych Świąt

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2016
Wesołych Świąt

Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących odpoczynek i nadzieję,

Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, optymizmu i pomyślności

                                                                                                                            życzą  Poloniści 

"Trzej muszkieterowie" w Teatrze Capitol

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
W czwartkowy wieczór 10.11.2016r. liczna grupa uczniów z klas 1E, 2A i 3F wraz z opiekunami E. Cwynar i R. Gawrońską miała przyjemność obejrzeć niezwykle energetyczny spektakl "Trzej muszkieterowie" w Teatrze Muzycznym Capitol. Muzyka, niezwykłe efekty specjalne i oczywiście historia przyjaźni "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego" zachwyciły uczniów. Nie siedź w domu, polecamy wspólne wyjścia na spektakle! 

Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.  W czwartek 10.11.2016r. uczniowie klasy 1E wraz z polonistką E.Cwynar udali się na wykłady z cyklu "Warto wiedzieć" , który zorganizowany był przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Zagadnienia biblijne przewidziane w „Podstawie programowej” omówione zostały  z trzech punktów widzenia: współczesnej biblistyki - ks. prof. Mariusz Rosik, historii literatury - mgr Jadwiga Jasińska-Sadura oraz historii sztuki - dr hab. Bogusław Bednarek. Tematem spotkania były "Sensy przypowieści ewangelicznych". Troje uczniów wygrało wartościowe nagrody książkowe >>>foto

Dzień patronki szkoły za nami...

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
Dzień patronki szkoły za nami...

Jak co roku świętowaliśmy w październiku Dzień Agnieszki Osieckiej, patronki naszej szkoły. Tym razem 12 października 2016r. reprezentanci klas pierwszych rywalizowali w konkursach sprawdzających wiedzę o życiu i twórczości tej genialnej artystki. Najlepszą drużyną okazała się grupa z klasy 1D w składzie: Daria Jedziniak, Gabriela Wojciechowska, Błażej Rozam, Patrycja Szuszkiewicz. Drugie miejsce zajęła drużyna z kl.1F, trzecie - z kl. 1E. Serdeczie gratulujemy!

Fotorelacja Kacpra Nowakowskiego z 2A >>>

Spotkanie ze sztuką

autor: E.Cwynar,data: 06-10-2016
Spotkanie ze sztuką 04 października 2016r. uczniowie klasy 3A wraz z polonistką E. Cwynar i wychowawcą M.Palcewicz mieli przyjemność obcować ze sztuką w Muzeum Narodowym. Młodzież  w trakcie lekcji muzealnej utrwalala wiadomości na temat ekspresjonizmu, symbolizmu i secesji  w sztuce, pogłębiała wiedzę o róznych technikach malarskich.

Narodowe czytanie - "Quo vadis" H. Sienkiewicza

autor: E.Cwynar,data: 01-09-2016
Narodowe czytanie -

3 września 2016r. już po raz piaty odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Tym razem bedziemy czytać "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W naszej szkole wspólnej lekturze oddamy się w poniedziałek 05.09.2016r. Na lekcjach 15 min. poświęcimy na głośne czytanie. Zachęcamy wszystkich do wspólnej lektury!

Oficjalna strona akcji>>

3...2...1...START!

autor: E.Cwynar,data: 01-09-2016
3...2...1...START!
Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie! Życzymy Wam owocnej pracy i samych sukcesów, a oto propozycje  zespołu polonistów w roku szkolnym 2016/2017. Oczywiście chętnie wysłuchamy Waszych, drodzy uczniowie, propozycji :)

- konkurs „Trylogia w stulecie H.Sienkiewicza"

- Projekt Kulturalna Siedemnastka (turniej klas)

- Dzień Agnieszki Osieckiej ( konkursy)

- konkurs plastyczny na ilustrację do dzieła literackiego 

- konkurs fotograficzny - okładka lektury szkolnej 

- Wielkie Dyktando Siedemnastki (dyktando, rywalizacja o tytuł szkolnego Mistrza Ortografii)

- Dzień Języka Ojczystego (konkursy)

- lekcje teatralne w Capitolu, Teatrze Polskim

- lekcje w Muzeum Narodowym, Ossolineum, Muzeum "Pana Tadeusza"

- udział w projekcie: "Lalka" - nauczanie przez audiodeskrypcję i napisy. Lekcja multimedialna.

- spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. pisarzem

- warsztaty, wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauk

- udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji  Filmowej

- udział w spotkaniach, wykładach w ramach  Wszechnicy Teatralnej w Teatrze Polskim

Zachęcamy do współpracy i udziału w różnych przedsięwzięciach. Chcielibyśmy, by oprócz wytężonej pracy nie zabrakło Wam w nowym roku szkolnym odkrywania tajemnic, zdziwienia i zachwytu, zgodnie ze słowami Alberta Einsteina:

"Najpiękniejszą rzeczą, jakiej  możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie,które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafiszię dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka".

Do zobaczenia w gościnnych progach Siedemnastki!

Zespół Polonistów

Wakacje!

autor: E.Cwynar,data: 28-06-2016
Wakacje!

Serdecznie dziękujemy za kolejny rok ciężkiej pracy, ciekawe pomysły, wartościowe reflekcje nad literaturą. Życzymy Wam, drodzy uczniowie Siedemnastki, cudownych słonecznych dni, wspaniałych towarzyszy wakacyjnych przygód i lektur, od których trudno się oderwać.Do zobaczenia we wrześniu:)

                                                                                                                           Zespół Polonistów

 

Sukces Roksany Siedleckiej

autor: E.Cwynar,data: 28-06-2016
Sukces Roksany Siedleckiej
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2D Roksana Siedlecka  zajęła I miejsce w V Konkursie Recytatorskim w ramach Projektu Wędrówki Szlakiem Życia. Był to konkurs o zasięgu wojewódzkim, odbył się 31 marca 2016r., a organizatorem było X Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Opiekę merytoryczną sprawowała p. Elżbieta Lisiak. Gratulujemy!

Lekcja teatralna w Capitolu

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Lekcja teatralna w Capitolu
16 czerwca 2016r. po raz kolejny uczniowie klasy 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar uczestniczyli w niecodziennej lekcji w Teatrze Muzycznym Capitol. Tym razem spotkanie poświęcone było muzyce w spektaklu. Gościem specjalnym był znany muzyk, kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i teatralnej, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny Krzesimir Dębski. Uczniowie mieli możliwość poznać zakamarki sceny i budynku teatru, odwiedzić garderoby i miejsce niedostępne dla widzów.

Spotkanie z kulturą

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Spotkanie z kulturą
 Bycie  mieszkańcem Wrocławia -  Stolicy Kultury zobowiązuje, dlatego 06.06.2016r. klasa 1A wraz z wychowawcą p.E.Cwynar miała przyjemność obejrzeć operę komiczną Gaetano Dionizettiego "Napój miłosny". Wyjście finansowane było w ramach projektu Szkoła w mieście.

Warsztaty radiowe w Polski Radiu Wrocław

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Warsztaty radiowe w Polski Radiu Wrocław 01.06.2016r. klasa 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar uczestniczyła  w bardzo ciekawych warsztatach radiowych w Polskim Radiu Wrocław w ramach projektu Szkoła w mieście. Uczniowie mieli możliwość spróbować swoich sił za mikrofonem, a także przygotować notatkę radiową. Niektórzy nawet udzielali wywiadu po angielsku zagranicznej stacji. Na koniec były wizyty w studiach trzech rozgłośni: Radia Wrocław, Radia Kultura i Radia Ram, w którym to na żywo na antenie przyglądali się, jak wygląda praca radiowca.

Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego,

autor: E.Cwynar,data: 26-04-2016
Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego,

Oto laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego, który obchodziliśmy w naszej szkole 29 lutego 2016r.

Szkolnym Mistrzem Ortografii  została Małgorzata Lewińska z kl. 2A.

Konkurs wiedzy o  języku wygrała drużyna z kl.2A w składzie:  Magdalena Urbaniak, Małgorzata Lewińska, Alicja Dominas.

Najlepszy esej omuzyce napisał Bartłomiej Sambor z kl. 2E, który wygrał już drugi rok z rzędu.

Gratulujemy!Wręczenie nagród nastąpi na zakończenie roku szkolnego.

"Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."

autor: E.Cwynar,data: 26-04-2016
W sobotni wieczór 23 kwietnia 2016r. uczniowie klasy 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar obejrzeli niezwykły spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol "Mistrz i Małgorzata". Wyjście zorganizowane było w ramach projektu Szkoła w mieście. Mimo zmęczenia po wycieczce, uczestniczyła w nim prawie cała klasa.

Lekcja teatralna w Capitolu

autor: E.Cwynar,data: 22-03-2016
Lekcja teatralna w Capitolu
11 marca 2016r. klasy 1A i 2G wraz z opiekunami p. Edytą Cwynar i p. Robertem Koniecznym wzięły udział w lekcji teatralnej w Teatrze Muzycznym Capitol.Tym razem spotkanie poświęcone było choreografii i organizacji przestrzeni scenicznej. Uczniowie nie tylko mogli wysłuchać wykładu, ale także wystąpić na scenie. Kilkoro śmiałków miało możliwość nauczenia się starodawnego tańca, a także spróbowania trudnej sztuki fechtunku.

Wyróżnienie dla Roksany Siedleckiej

autor: E.Lisiak,data: 14-03-2016
Roksana Siedlecka- uczennica klasy 2D  w dniu11 marca uczestniczyła w V KONKURSIE RECYTATORSKIM , organizowanym przez  Wrocławski Dom Kultury ANIMA. Roksana otrzymała wyróżnienie w kategorii klas ponadgimnazjalnych. Serdecznie gratulujemy.

Warsztaty z analizy filmu

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2016
Warsztaty  z analizy filmu
We wtorek 23 lutego 2016r. uczniowie klas 3G  i grupy rozszerzenia z j. polskiego wraz z opiekunami p.Edytą Cwynar i p. Elżietą Lisiak ponownie wzięli  udział w warsztatach z analizy dzieła filmowego w kinie Nowe Horyzonty. Tym razem badany  był film "Walc z Baszirem" izraelskiego reżysera Ariego Folmana z 2008 roku. Jest to animowany film oparty na faktach, opowiadający o staraniach reżysera mających na celu odzyskanie jego wspomnień z wojny w Libanie w 1982, w której brał udział jako żołnierz armii izraelskiej.

Wszechnica Teatralna, czyli dlaczego wolimy podziwiać taniec celebrytów, a nie taniec śmierci...

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2016
Wszechnica Teatralna, czyli dlaczego wolimy podziwiać taniec celebrytów, a nie taniec śmierci...

W czwartek 25 lutego 2016 r. uczniowie klas 1A i grupy rozszerzenia z j.polskiego 2PR wraz z polonistkami p.Edytą Cwynar i p.Elżbietą Lisiak uczestniczyli we Wszechnicy Teatralnej w Teatrze Polskim  pt. Życie to taniec... Taniec Śmierci

 


Odszedł Umberto Eco

autor: E.Cwynar,data: 22-02-2016
Odszedł Umberto Eco

W wieku 84 lat zmarł w piątek 19.02.2016r. wieczorem wybitny włoski pisarz i eseista, semiolog Umberto Eco.  Autor "Imienia róży" był  lingwistą, mediewistą, filozofem, bibliofilem i aktywnym uczestnikiem życia społecznego we Włoszech.Jego ostatnią ksiązką był "Temat na pierwszą stronę"  opublikowany w  2015r.

Eco został uhonorowany 32 tytułami doktora honoris causa. W 1996 roku przyznała mu go również warszawska Akademia Sztuk Pięknych, a w roku 2015 - Uniwersytet Łódzki. W 2007 roku otrzymał dyplom Polskiej Akademii Umiejętności i został mianowany członkiem zagranicznym Wydziału Filologicznego PAU.Wielokrotnie wymieniany był jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

Dzień Języka Ojczystego - konkursy już w poniedziałek 29.02.2016r.

autor: E.Cwynar,data: 22-02-2016
Dzień Języka Ojczystego - konkursy już w poniedziałek 29.02.2016r.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest juz od piętnastu  lat, zawsze 21 lutego, a w naszej szkole będziemy świętować go już w najbliższy poniedziałek  29 lutego 2016r. Z tej okazji odbędą się konkursy:  wiedzy, na felieton oraz Wielkie Dyktando Siedemnastki.

Światowy Rok Szekspira

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
Światowy Rok Szekspira

W roku 2016 mija czterysta lat od śmierci najwybitniejszego dramaturga angielskiego Williama Szekspira, który zmarł  23 kwietnia 1616 roku. Mimo upływu czasu jego dzieła nie straciły na aktualności i nadal inspirują artystów na całym świecie. Z tej okazji British Council ogłosił  Shakespeare Lives, jedyny w swoim rodzaju program wydarzeń i działań o globalnym zasięgu, upamiętniających życie Szekspira, z okazji 400. rocznicy jego śmierci. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu >>tutaj>>>

Nasza szkoła już przyłączyła się do działań upamiętniających wybitnego pisarza ze Stratford - na parterze można oglądać wystawę w języku angielskim, ukazującą między innymi wpływ dzieł Szekspira na język. Z pewnością przed nami jeszcze wiele szkolnych przedsięwzięć poświęconych twórcy "Makbeta".

 

2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

Decyzją Senatu rok 2016 ogłoszono Rokiem Henryka Sienkiewicza, "by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości" – napisano w uchwale.

Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" – powiedział pisarz.  

Warto przeczytać wywiad z pisarzem z 1913 roku!  >>tutaj  

A Wy jaką książkę Sienkiewicza lubicie najbardziej?

Nie czytaj bryków!Idź do teatru!

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
Nie czytaj bryków!Idź do teatru! 11 stycznia br.  w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej klasy 1A, 1E, 1F obejrzały spektakl "Uciechy Staropolskie" przygotowany przez Teatr Mały. Przedstawienie na podstawie tekstów Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego poprzedził wykład wprowadzający w tematykę sztuki wygłoszony przez p.Edwarda Kalisza, aktora i byłego nauczyciela naszej szkoły.

Życzenia Świąteczne

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2015
Życzenia Świąteczne
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowia, spokoju i czasu na refleksję, a w Nowym Roku niezwykłych wrażeń przy inspirujących lekturach. Poloniści z Siedemnastki

Warsztaty z analizy fimu

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2015
Warsztaty z analizy fimu 10 grudnia b.r. klasa 1A i grupa rozszerzona z j.polskiego z klas drugich wraz z opiekunami p.E.Cwynar i p.E.Lisiak wzięły udział w warsztatach z analizy filmu w kinie Nowe Horyzonty. Tym razem obejrzeliśmy film nagrodzony Oskarem  w 2015r. - dramat psychologiczny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego  p.t."Ida". W czasie prelekcji  podsumowującego seans filmowy uczniowie mogli doiedzieć się między innymi czym jest format anamorfatyczny i panoramiczny.

Warsztaty z analizy filmu w Nowych Horyzontach

autor: E.Cwynar,data: 02-11-2015
Warsztaty z analizy filmu w Nowych Horyzontach
Ambitne kino już nas nie przeraża! Na poparcie tych słów, 2 listopada br. klasa 1A i grupa rozszerzona z j.polskiego (2A, 2B, 2D) wraz z polonistkami p.Edytą Cwynar i p.Justyną Hełminiak - Nowak wzięly udział w warsztatach z analizy filmu w kinie Nowe Horyzonty. To już kolejne spotkanie z niełatwym kinem, tym razem uczniowie obejrzeli film Juliana Schnabla "Motyl i skafander" z mistrzowskiemi zdjęciami Janusza Kamińskiego. Temat filmu idealnie zgrał się z datą - Dniem Zadusznym, traktuje on bowiem o tym, co w życiu najważniejsze.

Wspólne oglądanie filmu

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 18-10-2015
Wspólne oglądanie filmu 14.10.2015 roku po oficjalnej części uroczystości związanych z Dniem Edukacji Narodowej grupa uczniów z klas: 1F, 2F, 3D i 3F wraz z wychowawcami wspólnie oglądała film "Dziewczyna w trampkach". Wszystkim serdecznie polecamy.

Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

autor: E.Cwynar,data: 12-10-2015
Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

Jest już znany tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla! Została nią białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz. Uznawana za mistrzynię reportażu została wyróżniona za "polifoniczny pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". Pisząca po rosyjsku autorka nie unika trudnych tematów, z odwagą pisze między innymi o katastrofie w Czarnobylu czy interwencji Rosji w Afganistanie.Jej wyróżnienie to także, jak donosi Polska Agencja Prasowa, ukłon w stronę twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Polski dziennikarz i reportarzysta był typowany do Literackiego Nobla w 2007 roku, niestety zmarł w styczniu tegoż roku.

Ceremonia wręczenia odbędzie się w grudniu w Sztokholmie, a laureatka otrzyma dyplom, medal i 8 milionów koron szwedzkich ( 1,1 mln dolarów). 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - Labirynt Fauna

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 08-10-2015
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej -  Labirynt Fauna 6 października br. grupa rozszerzona z języka polskiego (2A, 2B i 2D) z panią Justyną Hełminiak-Nowak oraz klasa 1A z wychowawczynią panią Edytą Cwynar rozpoczęła  cykl zajęć z analizy filmu w kinie Nowe Horyzonty.

Nagroda Literacka Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk

autor: E.Cwynar,data: 04-10-2015
Nagroda Literacka Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk Nagroda Literacka Nike 2015 została przyznana Oldze Tokarczuk za powieść "Księgi Jakubowe". To opowieść o jednej z postaci polskiej historii -  Jakubie Franku. Książka, nad którą pisarka pracowała ponad 5 lat,  imponuje literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji.  Zachęcamy do czytania, jest w naszej bibliotece:)

Warszaty w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 28-09-2015
Warszaty w Dolnośląskiej Szkole Wyższej 23 września br. młodzież z klas 3F i 3G wzięła udział w warszatach pt:"Media kreatywne" w Instytucie Dziennikarska i Kumunikacji Społecznej.

"Popiół i diament" - spotkanie z historią w 5D

autor: E.Cwynar,data: 27-09-2015
22 września br. młodzież z klas 2E, 3E, 3G i grupa rozszerzenia z klas 3 wzięła udział w niezwykłym pokazie filmowym w Centrum Technologii Audiowizualnych w Wytwórni Filmów Fabularnych. Uczniowie mieli możliwość "wejść do filmu" i przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lat. Dzięki rekwizytom i aktorom na żywo odgrywającym sceny z filmu  młodzież mogła lepiej poczuć klimat czasów, w których toczy się akcja, poczuć zagrożenie i niepokój im towarzyszące. Uczniowie  byli między innymi wyciągani z widowni na przesłuchanie i legitymowana. Mogli także wsiąść do samochodu, którym jeździł Szczuka. Było to prawdziwe spotkanie nie tylko z filmem, ale także z historią i to w kilku wymiarach.

Już niebawem dzień patronki szkoły

autor: E.Cwynar,data: 17-09-2015
Już niebawem dzień patronki szkoły

Już niebawem dzień patronki naszej szkoły, Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji ogłoszony zostal konkurs plastyczny na interpretację utworu poetki.

Prace wykonane w dowolnej technice i formie (akwarela, pastele, grafika, komiks, fotografia) z dołączonym tekstem należy składać do 3 października u p.E.Lisiak w sali 201.

Zachęcamy do twórczej interpretacji utworów poetki!

Wspólne czytanie "Lalki" B. Prusa

autor: E.Cwynar,data: 17-09-2015
Wspólne czytanie
W piątek 04.09 br., w przeddzień Narodowego Czytania, miało miejsce w naszej szkole wspólne czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. Tym samym dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji. W szkolnej bibliotece znajdowała się wystawa poświęcona powieści, autorowi, ciekawostkom związanym z ekranizacjami utworu.

Narodowe Czytanie "Lalki" B.Prusa

autor: E.Cwynar,data: 03-09-2015
Narodowe Czytanie
5 września br. już po raz czwarty odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Tym razem bedziemy czytać "Lalkę" Bolesława Prusa. W naszej szkole zainicjujemy akcję już w piatek 04.09 br. Na lekcjach 15 min. poświęcimy na głośne czytanie. Zachęcamy wszystkich do wspólnej lektury!

Tyle słońca w całym mieście...

autor: E.Cwynar,data: 31-08-2015
Tyle słońca w całym mieście...

"Tyle słońca w całym mieście"...a tu czas wracać do szkoły! Witamy Was serdecznie wciąż jeszcze w letnim klimacie i przedstawiamy, co zaplanowaliśmy my - zespół polonistów w roku szkolnym 2015/2016. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, jesteśmy również otwarci na wasze propozycje:)

- Udział w projekcie "Popiół i diament - podróż w czasie z 5D"

-  Projekt Kulturalna Siedemnastka (turniej klas)

- Dzień Agnieszki Osieckiej ( konkursy)

- Wielkie Dyktando Siedemnastki (dyktando, rywalizacja o tytuł szkolnego Mistrza Ortografii)

- Dzień Języka Ojczystego (konkursy)

-  lekcje teatralne w Capitolu

- lekcje w Muzeum Narodowym, Ossolineum

- udział w grze miejskiej w ramach Festiwalu Literatury

- warsztaty, wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauk

- projekcje filmów w ramach realizacji podstawy programowej - Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy

- udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji  Filmowej

To tylko zarys propozycji, które mają dla Was poloniści. Z pewnością konkursów i  spotkań z ciekawymi ludźmi będzie wiele. Zachęcamy do współpracy i życzymy wszelkiej pomyślności i wiatru w żaglach w nowym roku szkolnym! Pomożemy wam odkryć Wasze talenty, te jeszcze nieodkryte i doskonalić te, o których już wiecie:) Do zobaczenia w gościnnych progach Siedemnastki!

 

Wakacje!

autor: E.Cwynar,data: 03-07-2015
Wakacje!
Nadszedł czas upragnionych wakacji i zasłużonego odpoczynku. Życzymy Wam samych słonecznych dni, pełnych niezapomnianych wrażeń i dobrej lektury! Ładujcie akumulatory i odkrywajcie bezpiecznie świat! Do zobaczenia we wrześniu! Poloniści.

Spotkanie z Markiem Krajewskim

autor: E.Cwynar,data: 28-05-2015
Spotkanie z  Markiem Krajewskim W czwartek 28 maja br. w kawiarni "Pod gryfami" na wrocławskim Rynku odbędzie spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim, autorem kryminałów. Miejsce nie jest przypadkowe, bo właśnie tu odbywają się wydarzenia z jednej z jego powieści - "Koniec świata w Breslau". Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie z "żywą książką" w ramach Nocy Muzeów

autor: E.Cwynar,data: 13-05-2015
Spotkanie z

16 maja br. w Empiku w Rynku od godz.16 będziemy mogli oglądać krótkie spektakle - scenki teatralne przygptowane przez uczniów klas teatralnych naszej szkoły pod czujnym okiem pani profesor Marzeny Matschaj - Kacprzak w ramach Nocy Muzeów.Próby trwają już od kilku tygodni!  Trzy grupy przedstawią  zarys intrygi kryminalnej w oparciu o książki "Imię róży" Umberto Eco, "Wszyscy jesteśmy podejrzani" Joanny Chmielewskiej i "Samotna Cyklista" Arthura Conan Doylea. Scenariusze przygotowała pani profesor Marzena Matschaj - Kacprzak, która reżyseruje te spotkania z "żywą ksiązką", Scenki będą odgrywane trzykrotnie w godzinach 16 - 22. Zapraszamy wszystkich! Nie przegapcie wystepów!

wzmianka o wydarzeniu w gazecie>>>

Festiwal Literatury - wejdź do gry śladami bohaterów książek

autor: E.Cwynar,data: 20-04-2015
Festiwal Literatury - wejdź do gry śladami bohaterów książek

Lubisz czytać? Głośno mówisz? A może masz chęć do zabawy i Instagram w telefonie? W najbliższą niedzielę 26 kwietnia w ramach Festiwalu Literatury w kilku miastach odbędzie się gra miejska . Wrocław podąży śladami zagadki kryminalnej w oparciu o fabułę powieści Marka Krajewskiego " Śmierć w Breslau" Wszystkich chętnych zapraszamy po więcej informacji do polonistek p.Cwynar, p.Lisiak, p.Hełminiak - Nowak do 22.04. Wejdź do gry!

strona Festiwalu Literatury >>

Noc Humanistów

autor: E.Cwynar,data: 08-04-2015
Noc Humanistów

W tym roku do Nocy Muzeów, Nocy Kościołów, czy Biologów dołączają humaniści z Uniwersytetyu Wrocławskiego. Noc Humanistów już 17 maja -  ciekawe wykłady, warsztaty, prezentacje, pokazy. Zapraszamy!

Program  tej niezwykłej imprezy tutaj>>>

Magiel literackii z Olgą Tokarczuk

autor: E.Cwynar,data: 10-03-2015
Magiel literackii z Olgą Tokarczuk

9 marca kilkoro uczniów z klas 2G i 1A uczestniczyło wieczorową porą w Maglu literackim w Teatrze Polskim. Gosciem profesora Stanisława Beresia była Olga Tokarczuk, wybitna polska pisarka, eseistka, laureatka licznych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike. Spotkanie dotyczyło jej ostatniej powieści p.t. "Ksiegi Jakubowe", która swą niezwykłością zachwyciła czytelników i krytyków. Rozmowa przerywana była scenkami z powieści odgrywanymi przez aktorów Teatru Polskiego.

A czy Wy czytaliście już tę niezwykłą powieść, nad którą autorka pracowała aż 6 lat? Zapraszamy do biblioteki:)

Niebanalna lekcja teatralna w Capitolu

autor: E.Cwynar,data: 26-02-2015
Niebanalna lekcja teatralna w Capitolu
25 lutego br. klasy 2G i 1E wraz z polonistakmi p.Edytą Cwynar oraz p.Justyną Hełminiak - Nowak uczestniczyły w niebanalnej lekcji historii teatru w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Wykład prowadził reżyser i wykładowca PWST Jan Bielunas, a towarzyszyły mu różne " cuda techniki" - projekcje multimedialne, gra świateł, ale również występy na żywo aktorów teatru. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania m.in. arii, piosenki współczesnej, ale także zobaczenia popisów umiejętności tanecznych Bboya Skoku czy Macieja Florka. Klasa teatralna miała również przyjemność zwiedzania Capitolu  "od kuchni" - sale ćwiczeń czy garderoby. Wędrówce po zakamarkach teatru towarzyszyły ciche marzenia, że być może za parę lat pierwszaki z "Siedemnastki" sami będą tu występować...

Matura 2015 - już niedługo!

autor: E.Cwynar,data: 03-01-2015
Matura 2015 - już niedługo!

Podczas gdy wszyscy już myślami byli przy choince lub wigilijnym stole, niektórzy z nas - nauczycieli języka polskiego -  szkolili się pod kątem nowej, zmienionej Matury 2015. Pierwsze szkolenia polonistów z naszej szkoły miały miejsce w terminie 19 - 21 grudnia 2014r. Ćwiczyliśmy stosowanie nowych kryteriów oceniania, pogłebialiśmy wiedzę na temat zasad przeprowadzania i oceniania nie tylko części pisemnej, ale i ustnej.

Wszystkim Maturzystom polecamy poczytać Informator Matura 2015>>       i    pooglądać>>  .

I pamietajcie - nie taki diabeł straszny... :)

Spotkanie Klubu Humanisty - wykład 07.12.2014

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 03-12-2014
Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wspólnego wysłuchania wykładu w niedzielę o godzinie 11:00 na temat:
"Hodowca baobabu. O pisarstwie Stanisława Vincenza"
 Spotykamy się piętnaście minut wcześniej na pierwszym piętrze Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w sali nr 125. 
Zapraszam serdecznie!!!

Czytanie 120 dni Sodomy w Teatrze Polskim

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 06-11-2014
Zapraszam członków Klubu Humanisty i wszystkich zainteresowanych do wspólnego słuchania 120 dni Sodomy, czyli szkoły libertynizmu  Markiza de Sade w reż. Oskara Sadowskiego w poniedziałek 17. 11. 2014 roku o godzinie 19:00
 Teatr Polski -  Scena Kameralna - wstęp wolny 

Spotkanie Klubu Humanisty -

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 06-11-2014
Zapraszam na wykład prof. A. Gemry pt: Świeży trup i detektyw. Co nieco o kryminałach 16.11.2014 roku o godzinie 11:00 w Instytucie Fillologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego z cyklu Spotkania w Nehringu.

Zapraszam na film

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 26-10-2014
We wtorek o godzinie 14:00 zapraszam wszystkich zainteresowanych do wspólnego oglądania filmu w reżyserii Tadeusza Konwickiego pod tytułem "Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza". Zapisy do jutra do godziny 12:00. Serdecznie zapraszam.

Literacka Nagroda Nobla 2014

autor: E.Cwynar,data: 21-10-2014
Literacka Nagroda Nobla 2014

Tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla otrzymał francuski pisarz Patrick Modiano. Prozaik został wyróżniony " za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił  najbardziej niepojęte ludzkie losy i odsłaniał świat czasu okupacji".

W Polsce można przeczytać sześć jego utworów, między innymi powieść p.t."Ulica Ciemnych Sklepików".

Zapraszamy do lektury!

Sztuka niejedno ma imię, czyli warsztaty z Roberto Alfano w BWA

autor: E.Cwynar,data: 21-10-2014
Sztuka niejedno ma imię, czyli warsztaty  z Roberto Alfano w BWA

15 października br. uczniowie klasy 2G mieli możliwość stać się artystami! Wzięli udział w warsztatach w ramach MISTOPROJEKTU w przestrzeni Studia BWA prowadzonych przez  Roberto Alfano, pochodzącego z Włoch twórcę murali.

Fotorelacja>>

Jak stać się znawcą języka hausa, czyli warsztaty językoznawcze w ramach DFN

autor: E.Cwynar,data: 21-10-2014
Jak stać się znawcą języka hausa, czyli warsztaty językoznawcze w ramach DFN
Jak działa język? Temu właśnie poświęcone były warsztaty językoznawcze, w których 22 września uczestniczyła klasa 2G w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauk. W pięknym gmachu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego młodzież nie tylko dyskutowała o procesach zachodzących w języku, ale także stała się tłumaczem języka hausa - jednego z ważniejszych języków rodziny afroazjatyckiej.

Spotkanie Klubu Humanisty -

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 15-10-2014
Spotkanie Klubu Humanisty - Zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie w piątek 17.10.2014 r. z pięcioma nominowanymi pisarzami do Nargody Angelusa do Empiku w Domu Handlowym w Renomie o godzinie 19:00. Wstęp wolny!!! O swoich książkach i drodze twórczej opowiedzą Jelena Czyżowa, Martin Smauch, Jachym Topol, Pavol Rankov i Oleksander Irwanec. Serdecznie polecam.

Pytania na sprawdzian ustny z oświecenia i romantyzmu dla klasy 2 D i 2 F

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 14-10-2014
Pytania na sprawdzian ustny z oświecenia i romantyzmu dla klasy 2 D i 2 F  Niebawem na zajęciach udostępnię Wam, drodzy uczniowie, pytania na sprawdzian ustny, który najprawdopodobniej odbędzie się pod koniec listopada. Zakres się nie zmieni, więc radzę Wam dobrze się przygotować. Powodzenia

Spotkanie Klubu Humanisty

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 25-09-2014
Spotkanie Klubu Humanisty
Przypominam, że spotykamy się w sobotę o 10:00 przed wejściem do budynku Muzeum Narodowego. Zapraszam wszystkich chętnych!!!

Klub Humanisty

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 12-09-2014
Klub Humanisty

Zapraszam na zebranie organizacyjne wszystkich chętnych, którzy chcieliby aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym Wrocławia. W planach nie tylko ogladanie filmów ważnych, ale przede wszystkim zwiedzanie wystaw, oglądanie speklakli teatralnych czy operowych.

Pierwsze spotkanie w czwartek podcza długiej przerwy w sali 212. 

W planie sobotnie zwiedzanie wystawy stałej sztuki współczesnej ze szczególnym naciskiem na salę Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym. 

Zapraszam! 

Nowa Mautra

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 27-08-2014
Nowa Mautra

 Nowa matura!!!

Czy wiesz, jak będzie wyglądała nowa matura z języka polskiego? Największe zmiany przynosi część ustna, która będzie trwała około 30 minut, a jej podstawowym założeniem jest postawienie ucznia w sytuacji budowania wielozdaniowych wypowiedzi oraz uwrażliwienie na kulturę rozmowy. Pytania, które mogą się pojawić, zawarte będą w trzech działach:

1. Teksty o języku

2. Teksty literackie

3. Teksty ikoniczne

                  Zmiany dotyczą również oceniania:

 1. opracowanie merytoryczne 40%

2. organizacja wypowiedzi monologowej 20%

3. język i styl wypowiedzi i rozmowy 20%

4. meritum wypowiedzi dialogowej i przestrzeganie zasad uczestniczenia w rozmowie 20%

Część pisemna na poziomie podstawowym  to czytanie ze zrozumieniem oraz budowanie wypowiedzi pisemnej (rozprawka lub interpretacja tekstu lirycznego.

Więcej informacji na stronie okręgowej komisji egzaminacyjnej 

 

Zagadnienia do powtórki z romantyzmu

autor: R.Gawrońska,data: 28-12-2013
Zagadnienia do powtórki z romantyzmu

Literacka Nagroda Nobla 2013

autor: E. Lisiak,data: 20-10-2013
Kobiety górą! Tegoroczną literacką Nagrodę Nobla otrzymała Alice Munro . To trzynasta kobieta, która dostała Nobla w tej dziedzinie. Munro to mistrzyni opowiadań,pisze o zwyczajnych ludziach i wielkich uczuciach.
"Drogie źycie", "Miłość dobrej kobiety", "Przyjaciółka z młodości", "Taniec szczęśliwych cieni" - oto kilka tytułów jej utworów.
Co ciekawe, pisarka niedawno ogłosiła, źe zamierza przejść na pisarską emeryturę. Jak odchodzić, to w wielkim stylu:)

Przeczytajcie więcej: http://wyborcza.pl/1,75475,14754605,Nobel_2013_z_literatury_dla_Alice_Munro.html#ixzz2iIXUEylX

Dzień Agnieszki Osieckiej za nami...

autor: E. Lisiak,data: 14-10-2013
Dnia 09.10.2013r. w naszej szkole odbył się dzień patronki Agnieszki Osieckiej. Uroczystość rozpoczął pan Dyrektora Roman Kowalczyk, cytując pamiętniki artystki i źycząc powodzenia uczestnikom konkursu wiedzy o źyciu i twórczości Agnieszki Osieckiej „To był maj…” Czteroosobowe zespoły reprezentantów klas pierwszych miały za zadanie między innymi przedstawić przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną związaną z historią piosenki, do której tekst napisała Osiecka , rozpoznać na zdjęciach osoby związane z źyciem autorki czy ułoźyć w odpowiedniej kolejności wersy znanych piosenek. Sporo trudności przysporzyła pierwszakom konkurencja „Jaka to piosenka?”, czyli rozpoznanie utworu po kilku nutkach granych na pianinie przez uczennicę klasy 3F Dominikę Dziubińską. Konferansjerami byli uczniowie klasy 2D, Aleksandra Nowak i Gaweł Koksanowicz. Zmagania oceniało jury w składzie: pani profesor Aneta Popiołek, oraz uczennice kl.2D Anna Korat i Klaudia Baraniecka.
Zwycięźyła druźyna reprezentująca klasę 1G, w składzie Cecylia Szwed, Anna Giemza, Klaudia Firek, Dominika Wieczorkiewicz , drugie miejsce zajęła klasa 1E , zaś na trzecim miejscu uplasował się zespół z klasy 1D. Zwycięskie druźyny otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Tego dnia rozstrzygnięty został równieź konkurs „Wiersz komiksem” , na przedstawienie w wersji komiksowej wiersza Agnieszki Osieckiej. Tym razem nie miał sobie równych równieź uczeń klasy 1 G Marcin Przybyła.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Odeszła pisarka Joanna Chmielewska

autor: E. Lisiak,data: 07-10-2013
Królowa polskiego kryminału zmarła dziś w Warszawie w wieku 81 lat. Tworzyła ksiąźki zabawne, z intrygą,w których czytelnik moźe rozwiązywać zagadkę razem z bohaterem. "Lesio", "Całe zdanie nieboszczyka" , "Wszystko czerwone", "Krokodyl z kraju Karoliny" , "Pech" - to tylko niektóre pozycje z bogatej twórczości pisarki.
A Wy, co czytaliście Chmielewskiej?..

Powtórki dla klas pierwszych

autor: R. Gawroñska,data: 03-09-2013
Oto zestaw zagadnień do powtórek z epok omawianych w klasie pierwszej (staroźytność - oświecenie) - poziom podstawowy i rozszerzony.
pobierz

Dzień Języka Polskiego

autor: R. Gawroñska,data: 18-02-2013
W środę, 27 lutego 2013 roku, w ramach Dnia Języka Polskiego odbędą się następujące konkursy:

1) Wielkie Dyktando Siedemnastki dla klas pierwszych i drugich ( konkurs poprzedzają eliminacje klasowe)
2) Turniej Wiedzy o Literaturze - dla druźyn z klas trzecich
3) Konkurs na najlepszy esej

Zgłoszenia trzyosobowych druźyn z klas trzecich oraz chętnych do konkursu na esej przyjmują nauczyciele poloniści.
Dalsze informacje u P. Justyny Hełminiak lub p. Renaty Gawrońskiej

Dzień Agnieszki Osieckiej

autor: R. Gawroñska,data: 15-01-2013
Dnia 15 pażdziernika w auli odbył się organizowany co roku w naszej szkole Dzień Agnieszki Osieckiej. Odpowiedzialna za zorganizowanie go była klasa 2F. Uroczystość poprowadziły Martyna Markłowska oraz Patrycja Sapieja. Po krótkim wstępie i powitaniu przybyłych głos zabrał pan dyrektor Roman Kowalczyk. Następnie w gościnnym występie klasy 2F zgromadzeni mogli usłyszeć piosenkę `Małgośka` autorstwa oczywiście Agnieszki Osieckiej. Po tych wydarzeniach pierwszoklasiści przeszli do najbardziej oczekiwanego punktu uroczystości, czyli konkursów.
Po udanej zabawie i zaciętej walce jury w składzie: p. Ewa Toporek-Niemczyk, Maria Lewandowska(2F), Wiktoria Marecka(2F), Edyta Kowalska(2F), Paulina Łopatka(2B) oraz Ewelina Olbert(2B) na koniec ogłosiło wyniki:
I miejsce - klasa 1F
II miejsce - klasa 1A
III miejsce - klasa 1E
Nagrodą za pierwsze miejsce był dzień bez pytania dla całej klasy. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom !

Relację wykonała Klaudia Rachubka(2F)
Zdjęcia: Natalia Włosik(2F)

Szkoła z poezją - blog

autor: R. Gawroñska,data: 14-01-2013
Zapraszamy serdecznie do czytania bloga naszej szkoły, który znajdziecie na stronie http://cyraneria.blogspot.de

Szkoła z poezją - c.d.

autor: R. Gawroñska,data: 13-09-2012
Zachęcamy równieź do przeczytania blogów zeszłorocznych „Szkoły z poezją”. Oto ich adresy:
http://spotkaniazpoezja4.blox.pl/html
http://12zpoezja.blox.pl/html
http://liceum13zpoezja.blox.pl/html
Chętnym do nawiązania współpracy z Portem Literackim, podajemy adres, pod którym znajdziecie formularz zgłoszeniowy:
http://portliteracki.pl/fo

Szkoła z poezją

autor: R. Gawroñska,data: 13-09-2012
Mamy przyjemność poinformować, iź w naszej szkole rozpoczął się projekt pt: Szkoła z poezją. Jeźeli interesuje Cię poezja współczesna, lubisz pisać recenzje, myślisz nieschematycznie, chcesz brać udział w spotkaniach autorskich, zapraszamy! Projekt zakłada nie tylko wizyty poetów, ale równieź pisanie bloga, moźliwość wymiany poglądów i poznania nowych, ciekawych ludzi. Ci, którzy tworzą własne utwory, będą mogli korzystać z Pogotowia Literackiego przy Porcie Literackim. Zapraszamy wszystkich chętnych do kontaktu z koordynatorką panią Elźbietą Lisiak (sala 201) lub Justyną Hełminiak-Nowak (sala 207).

Lektury na wakacje

autor: R. Gawroñska,data: 24-06-2012
Oto lektury, które będą omawiane w przyszłym roku szkolnym w IIC i IIIF. Zachęcam do poczytania na plaźy...zobacz

RG


Dzień Języka Ojczystego

autor: R. Gawroñska,data: 21-02-2012
W poniedziałek, 27 lutego 2012 odbędą się dwa konkursy:

1) Wielkie Dyktando Siedemnastki
3 lekcja, Aula - klasowi Mistrzowie Ortografii z kl. I i II

2) Konkurs Wiedzy o Literaturze
4 i 5 lekcja, sala 212 - druźyny z klas trzecich

Zapraszamy!

Matura próbna

autor: R. Gawroñska,data: 06-02-2012
W czwartek, 9 lutego 2012r. , o godz. 14.30 odbędzie się próbny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Zapraszamy wg. harmonogramu:

sala 104: kl. 3A (15 osób), 3B (6 osób)
sala 207: kl. 3B (7 osób), 3F (12 osób), 3D (1 osoba)
sala 201: kl. 3E (20 osób)

Czas pracy: 180 minut
Dalsze informacje u polonistów.

Konkurs poetycki

autor: R. Gawroñska,data: 15-12-2011
Konkurs "Pióro Siedemnastki" to poetycka próba dla uczniów naszej szkoły.
21 listopada 2011 ogłoszono werdykt Jury (wiersze oceniali nauczyciele - poloniści) :

I miejsce - Aleksander Pyciak (kl. IIB) za wiersz "Dysonans"

II miejsce - Małgorzata Wiśniewska (kl. IIF) za wiersz "Centroid"

wyróznienie dla Eweliny Szymczak (kl. IIB) za wiersz "Pragnę"

o czym informuje Koordynatorka konkursu - Elźbieta Lisiak

18 pażdziernika 2011 - Dzień Agnieszki Osieckiej

autor: R. Gawroñska,data: 15-12-2011
Uczniowie - reprezentanci klas pierwszych - brali udział
w Konkursie Wiedzy o Źyciu i Twórczości Agnieszki Osieckiej

"To był maj"

W pouczającej i radosnej rywalizacji zwycięstwo przypadło następującym zespołom:

I miejsce - klasa IB
II miejsce - klasa IE
III miejsce - klasa IF

W Konkursie Fotograficznym "Właściwa chwila"
najwyzej oceniono pracę

Kasi Moszary z klasy IIB

Tegoroczne święto szkoły "Dzień Agnieszki Osieckiej" zorganizowali uczniowie klasy IIB,
prace koordynowała pani Elźbieta Lisiak

Gratulacje!

autor: J. He�miniak,data: 17-03-2011
Z przyjemnością informuję, iź w rywalizacji klas trzecich w konkursie wiedzy o literaturze

Miejsce pierwsze zajął zespół z klasy 3 g
Miejsce drugie zespół z klasy 3 a
Miejsce trzecie zespół z klasy 3 c


Serdecznie Gratulujemy!
Źyczymy dalszych sukcesów!

Wyniki Konkursu Ortograficznego

autor: R. Gawroñska,data: 13-03-2011
Z przyjemnością ogłaszamy, źe Szkolnym Mistrzem Ortografii został

Igor Kulawiński z kl. IIF


kolejne miejsca zajęli:
Martyna Olbert z kl. ID

i

Dawid Marczyk z kl. IIB


Gratulujemy!
Wręczenie nagród Laureatom nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Zestawienie wyników klas (najlepsze średnie wyniki):
I Miejsce kl. IIF
II Miejsce kl. IIB
III Miejsce kl. IIC

Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnego opanowania trudnej sztuki poprawnego pisania i dziękujemy za udział we wspólnej zabawie!
Konsultacje

autor: J. Helminiak,data: 09-03-2011
16 marca od godz. 15:20 do godz. 16:50 w sali 212 odbędą się konsultacje przedmiotowe oraz maturalne dla klas 1d, 1e, 2a, 3a. Serdecznie zapraszam! Justyna Hełminiak

Obchody Dnia Języka Ojczystego

autor: J. Heminiak,data: 07-03-2011
8 marca 2011 roku w naszej szkole odbędą się Obchody Dnia Języka Ojczystego. O godzinie 10:45 rozpocznie się w auli konkurs ortograficzny "Mistrz Ortografii". Zaś od godziny 11:50 zapraszamy druźyny maturzystów do udziału w konkursie wiedzy o literarurze. Obchody poprzedzi wręczenie nagród laureatom konkursu na najpiękniejszy wiersz. Bardzo prosimy o przybycie o godzinie 10:45 Aleksandra Pęciaka z klasy 1b, Sylwię Blachnierek z klasy 3g oraz Michalinę Kulbakę z klasy 2a.

Wyniki konkursu na najpiękniejszy wiersz

autor: J. Hełminiak,data: 19-01-2011
Pragnę poinformować, iź po bardzo burzliwych obradach pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejszy wiersz zdobył Aleksander Pęciak z klasy I b. Miejsce drugie zdobyła Sylwia Blachnierek z klasy 3 g. Miejsce trzecie Michalina Kulbaka z klasy 2 a. Laureatom serdecznie gratulujemy! Nagrody, dyplomy zostaną wręczone podczas uroczystych Obchodów Dnia Języka Ojczystego, a w najbliźszej CENZURCE ukaźą się zwycięskie teksty.

Obrady trwają....

autor: J. He�miniak,data: 14-01-2011
Z racji bardzo burzliwych obrad dotyczących konkursu na najpiękniejszy wiersz, termin ogłoszenia zwycięzcy zostanie podany w poniedziałek. Prosimy o cierpliwość.

Dzień Agnieszki Osieckiej - 11 pażdziernika 2010

autor: J. Hełminiak,data: 11-01-2011
Tego dnia odbyły się dwa konkursy, których celem było przybliźenie uczniom postaci patronki naszej szkoły:
1. Konkurs fotograficzny"Właściwa chwila"
Laureaci: I miejsce zajęła Marta Delinger z klasy 3 b
II miejsce - Daria Strann -1b
III miejsce Katarzyna Moszara -1b
2. Konkurs wiedzy o źyciu i twórczości Agnieszki Osieckiej "To był maj"
Laureaci: uczniowie klas 1e, 2e
Daria Mielczarek - 1 e
Małgosia Gotlik - 1e
Dominika Chomicz - 2 e
Sylwia Malinowska - 2 e
Nad przygotowaniem konkursu opiekę sprawowała Elźbieta Lisiak.


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ

autor: J. Heminiak,data: 11-01-2011
Wyniki konkursu na najpiękniejszy wiersz zostaną ogłoszone w najbliźszy piątek na stronie przedmiotowej oraz w gablocie: Konkursy. Wręczenie nagród, dyplomów oraz wyróźnień nastąpi podczas uroczystych obchodów Dnia Języka Polskiego.

Próbna matura na poziomie rozszerzonym

autor: J. Heminiak,data: 11-01-2011
W przyszłym tygodniu w środę odbędzie się próbna matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym o godzinie 13:30. Szczegółowe informacje u polonistów.

Zagadnienia do powtórek

autor: R. Gawroñska,data: 21-09-2010
Oto zaktualizowany zestaw zagadnień do powtórek z epok literackich i z nauki o języku:
zagadnienia

Matura próbna

autor: J. Heminiak,data: 14-09-2010
Matura próbna z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym dla klasy III A odbędzie się 20 września 2010 o godzinie 15:30 w sali 212. Zapraszam serdecznie!

Czy chcesz zostać Mistrzem Ortografii?

autor: J. Heminiak,data: 31-08-2010
Jeśli ortografia i interpunkcja nie sprawia Ci problemów i chcesz nosić zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii LO XVII, to najwyźszy czas na zgłoszenie tego swojemu nauczycielowi poloniście. Konkurs odbędzie się podczas obchodów Dnia Języka Ojczystego 28.02.2011 roku. Zapraszamy!

Konkurs literaturoznawczy dla klas III

autor: J. Heminiak,data: 31-08-2010
Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole 28.02.2011 roku mam zaszczyt ogłosić konkurs z wiedzy o literaturze dla klas III. Poniewaź jest to dla Was czas powtórek przed jednym z najwaźniejszych egzaminów, proponuję wspólną zabawę. Wytypujcie z klasy trzy osoby, które będą reprezentowały Waszą społeczność klasową, poinformujcie waszego polonistę o chęci uczestnictwa i przybywajcie. Czekają atrakcyjne nagrody oraz przede wszystkim świetna zabawa!

Konkurs na najpiękniejszy wiersz!!!

autor: J. Heminiak,data: 31-08-2010
Mam zaszczyt ogłosić konkurs na najpiękniejszy wiersz o tworzeniu, poezji i poecie, słowie i jego sile. Jeśli piszesz wiersze i jesteś przekonany, źe poezja jest czymś więcej niź tylko połączeniem róźnych słów, przekonaj nas o tym. Napisz wiersz w dowolnej formie, jednak nie dłuźszy niź strona A4 i wyślij na adres justynka.h@op.pl lub przekaź swojemu poloniście nie póżniej niź do 1 grudnia 2010 roku. Wszystkie wiersze zostaną umieszczone w zbiorku poezji szkolnej, a trzy najbardziej intrygujące dodatkowo w gazetce szkolnej CENZURCE. Ogłoszenie wyników odbędzie się po przerwie świątecznej, zaś wręczenie nagród podczas Obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole 28.02.2011 roku. Zapraszamy do udziału w konkursie.

Wyniki konkursu ortograficznego

autor: J. Heminiak,data: 12-03-2010
Mistrzem ortografii został Jakub Matuszewski z klasy II C
Miejsce drugie zajęła Dagmara Marszałek z klasy II B
Miejsce trzecie zajął Michał Trzaska z klasy I A

Serdecznie gratulujemy!!!
Nagrody zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego.Wyniki konkursu ortograficznego

autor: J. Heminiak,data: 08-03-2010
Wyniki konkursu ortograficznego zostaną ogłoszone w piątek na długiej przerwie w sali 212. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników.

Wielkie Dyktando Siedemnastki

autor: J. Heminiak,data: 01-03-2010
5 marca 2010 o godzinie 9:50 w auli naszej szkoły odbedzie się konkurs ortograficzny. Szczegółowe informacje u nauczycieli prowadzących.

Dodatkowe zajęcia z języka polskiego

autor: J. Helminiak,data: 11-01-2010
Zapraszam klasę II A oraz klasy: III E i III H na zajęcia dodatkowe przygotowujące do matury w poniedziałek o godzinie 8:00.

Justyna Hełminiak

Wyniki matury próbnej

autor: J. Helminiak,data: 08-01-2010
Wyniki z matury próbnej zostaną przekazane we wtorek 12.01. 2010 na lekcjach języka polskiego.

Propozycje tematów na maturę ustną z języka polskiego

autor: J. Helminiak,data: 05-01-2010
Do końca stycznia klasy drugie mogą przekazać swoim nauczycielom prowadzącym propozycje tematów na maturę ustną z języka polskiego.

Matura próbna

autor: J. Helminiak,data: 16-12-2009
Matura próbna z języka polskiego odbędzie się w sobotę, 19.12.2009, o godzinie 8:30.
kl. III A, III F - sala 212
kl. III E - sala 201
kl. III H, III D - sala 207
kl. III B, III C, III G - sala 104
Prosimy o punktualność i zebranie ze sobą dowodów toźsamości oraz przyborów piszących w kolorze czarnym.

Matura próbna

autor: J. Helminiak,data: 07-12-2009
19 grudnia o godzinie 9:00 odbędzie się w naszej szkole matura próbna na poziomie rozszerzonym. Proszę o przybycie o godzinie 8:30 z dowodem toźsamości.

Lektury dla IIF i IIIA

autor: Renata Gawrońska,data: 31-05-2009
Moi drodzy, oto co Was czeka na lekcjach polskiego w nowym roku szkolnym. Moźe poczytacie trochę w czasie wakacji? ;)

spis lektur na 2009/2010

Lektury obowiązkowe na rok 2009/2010

autor: Renata Gawrońska,data: 31-05-2009
Oto aktualna lista lektur obowiązkowych wymaganych na maturze w 2010 roku.

lektury2010

Pozdrawiam przyszłych maturzystów i źyczę miłej lektury :)wyniki Szkolnego Dyktanda

autor: Renata Gawrońska,data: 19-04-2009
UWAGA UWAGA!

Z przyjemnością ogłaszamy, źe
Mistrzem Ortografii w ZS Nr 6 w roku 2009 została

Patrycja Grabczyńska

kolejne miejsca zajęły:

II Miejsce Beata Przybyszewska z kl. IIA
III Miejsce Agata Leśniak z kl. IF

Gratulujemy !
Organizatorzy

Dzień Języka Ojczystego

autor: Renata Gawrońska,data: 21-02-2009
27 lutego 2009, od godz. 9.15 w auli szkolnej odbędzie się
Konkurs Ortograficzny, czyli Wielkie Szkolne Dyktando,
a takźe
Turniej Wiedzy o Języku Polskim.

Szczegółowe informacje u polonistów.

Zapraszamy!

matura z języka polskiego 2010

autor: Renata Gawrońska,data: 13-03-2008
Uwaga uczniowie klas drugich!
Do dnia 6 lutego 2009 moźesz zgłosić twojemu poloniście własne propozycje tematów do matury ustnej. Po weryfikacji taki temat moźe być włączony do szkolnej listy tematów maturalnych.

tematy na prezentację ustną z romantyzmu

autor: Renata Gawrońska,data: 03-12-2007
Oto lista tematów na zaliczenie powtórki z romantyzmu dla klas IIIA oraz IIIF
Przypominam terminy: 9 lutego 2009 klasa IIIA i 13 lutego 2009 klasa IIIF

zobaczLektury uzupełniające dla klasy III

autor: Renata Gawrońska,data: 17-10-2005
Nie tylko dla maturzystów. Lektury uzupełniające dla klasy trzeciej, czyli co z literatury XX wieku warte jest Waszej uwagi. zobacz

Kryteria oceniania

autor: Renata Gawrońska,data: 09-06-2005
Tu dowiesz się ile musisz wiedzieć i jakie umiejętności opanować na poszczególne oceny z odpowiedzi ustnych i wypracowań. ZOBACZ.

Lektury nadobowiązkowe

autor: Renata Gawrońska,data: 09-06-2005
Jeśli określenie "lektura szkolna" wywołuje u ciebie spontaniczną niechęć, moźesz poczytać inne ksiąźki. Oto propozycje lektur uzupełniających dla klas pierwszych i drugich.

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII