LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  06 / 06 / 2023 „Działanie nie zawsze przynosi szczęście, ale nie ma szczęścia bez działania”- Benjamin Disraeli
Wymiany międzynarodowe

Wymiana polsko-czeska w języku angielskim z Gymnázium Přípotoční - nasza wizyta w Pradze

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 01-09-2019
Wymiana polsko-czeska w języku angielskim z Gymnázium Přípotoční - nasza wizyta w Pradze W dniach 29 - 31 maja 2019 roku uczniowie klas 1A, 2A i 2F pojechali do Republiki Czeskiej  w ramach wymiany polsko-czeskiej w języku angielskim  z Gymnázium Přípotočni w Pradze. Nasza młodzież miała okazję zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy Czech, poznali zwyczaje i kulturę naszych sąsiadów oraz wzięli udział w wideokonferencji w partnerskiej szkole z NASA (USA). Wymianę polsko-czeską koordynowały nauczycielki języka angielskiego: Mariola Palcewicz i Joanna Dola-Niewiadomska

Wymiana polsko-czeska w języku angielskim z Gymnázium Přípotoční w Pradze

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 01-09-2019
Wymiana polsko-czeska w języku angielskim z Gymnázium Přípotoční w Pradze

W dniach 24 -26 kwietnia 2019 roku gościliśmy w naszej szkole 8 uczennic z Gymnázium Přípotoční w Pradze. Opiekę nad nimi sprawowała ich nauczycielka, Hana Dědková. Uczennice z klasy 1A i 2A gościły czeskie koleżanki u siebie w domach. Podczas wymiany zwiedziliśmy Panoramę Racławicką, Muzeum Narodowe, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego wraz  z Aulą Leopoldina. Odwiedziliśmy ZOO, płynęliśmy statkiem po Odrze oraz pokazaliśmy czeskim gościom najciekawsze miejsca na wrocławskim Rynku, na Ostrowie Tumskim i w Dzielnicy Czterech Świątyń.
Wymianę polsko-czeską koordynowały nauczycielki języka angielskiego: Mariola Palcewicz i Joanna Dola-Niewiadomska

WYMIANA POLSKO-CZESKA w języku angielskim

autor: Admin,data: 22-11-2017
WYMIANA POLSKO-CZESKA w języku angielskim

W dniach 17-20 października 2017 r.  gościliśmy w naszym liceum grupę młodzieży z Gymnazium Mozartova w Pardubicach. Tematem III etapu naszego wspólnego projektu była oferta edukacyjna szkolnictwa wyższego we Wrocławiu. Odwiedziliśmy Politechnikę Wrocławską, Wyższą Szkołę Bankową, Dolnośląską Szkołę Wyższą oraz Uniwersytet Wrocławski. Młodzi Czesi byli w Panoramie Racławickiej oraz w Hydropolis, a także uczestniczyli w grze miejskiej Dwarf Hunt. W wymianie uczestniczyli następujacy uczniowie: Natalia Matysiok, Wiktoria Żuberek, Natalia Sokołowska, Dominika Ląd i Marianna Malska (1A) oraz Krzysztof Sawicki (3A), Stanisław Woźniak (3E), Zuzanna Jabczyk (2E), Joanna Koperska (1F) i Bartosz Trybała (3C). Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. 
Koordynatorki projektu : Mariola Palcewicz i Ewa Toporek-Niemczyk
galeria zdjęć>>>

Wymiana polsko-belgijska, WAREGEM 2017

autor: B.Szymańska -Pakos,data: 06-04-2017
Wymiana polsko-belgijska, WAREGEM 2017

W dniach 18.03 – 25.03.2017 grupa 6 uczniów z klas: 1A, 1B i 1F pod opieką Pani Bożeny Szymańskiej-Pakos i Katarzyny Zielińskiej przebywała w Belgii w ramach międzynarodowej wymiany szkolnej. Gościliśmy w placówce OLV Hemelvaart w Waregem. Program wizyty obejmował: poznanie szkoły i belgijskiego systemu edukacji, udział w lekcji, zwiedzanie miasteczka Waregem oraz zwiedzanie miast: Gent, Brugge, Lille (we Francji) i Brukseli. W tym czasie na wymianie obecni byli również uczniowie z Hiszpanii i Serbii. Koordynatorem wymiany jest Pani Aneta Popiołek.

Galeria zdjęć

Film

Prezentacja w Power Point

Wymiana polsko-belgijska, WROCŁAW 2017

autor: B.Szymańska -Pakos,data: 06-04-2017
Wymiana polsko-belgijska, WROCŁAW 2017

W dniach 06 - 10.03.2017 w szkole gościliśmy uczniów z Belgii, ze szkoły średniej O.L.V. Hemelvaart w Waregem w ramach wymiany polsko - belgijskiej. Młodzież naszej szkoły była pod opieką Pań: Bożeny Szymańskiej - Pakos i Katarzyny Zielińskiej. Koordynatorem projektu jest Pani Aneta Popiołek

Galeria zdjęć

Prezentacja w Power Point

Wymiana polsko - włosko - belgijska, WROCŁAW 2016

autor: A.Popiołek,data: 29-05-2016
Wymiana polsko - włosko - belgijska, WROCŁAW 2016

W dn. 23-30.04 br gościliśmy w naszym liceum nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionych szkół: włoskiej "Ettore Majorana" z Bari oraz belgijskiej "O.L.V. Hemelvaart" z Waregem. Czterdziestoosobowa grupa młodzieży polskiej, włoskiej i belgijskiej wraz z nauczycielami uczestniczyła w bogatym programie wymiany, który obejmował: zwiedzanie Wrocławia, wizytę w szkole (tu spektakl "Igraszki z diabłem" z napisami w języku angielskim, prezentacje krajów i szkół partnerskich, zajęcia lekcyjne, warsztaty oraz pokazy doswiadczeń chemicznych przygotowane i przeprowadzone przez Panią Danutę Kowalczyk), zawody w Sky Tower, wizytę w Ogrodzie Botanicznym, Zoo, Hydropolis, Pałacu Książąt Pruskich, Muzeum Archeologicznym, rejs statkiem po Odrze, wycieczkę do Kletna (tu zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej, Kopalni Uranu oraz pieczenie kiełbasek).
prezentacja Power Point
Aneta Popiołek - koordynator wymiany

Wymiana polsko - belgijska, WAREGEM 2016

autor: A.Popiołek,data: 29-05-2016
Wymiana polsko - belgijska, WAREGEM 2016

W dniach 9.04 – 17.04.2016 grupa 8 uczniów z klas: 1A, 1B, 1C, 1D oraz 1F pod opieką Pani Anety Popiołek przebywała w Belgii w ramach międzynarodowej wymiany szkolnej. Gościliśmy w placówce OLV Hemelvaart w Waregem. Program wizyty obejmował: poznanie szkoły i belgijskiego systemu edukacji, udział w lekcji historii, religii, języka hiszpańskiego, udział w warsztatach gotowania, zwiedzanie miasteczka Waregem (w tym wizyta w Ratuszu Miejskim i spotkanie z burmistrzem, wizyta na Cmentarzu Amerykańskim, wycieczka rowerowa po okolicach), zwiedzanie miast: Gent, Brugge, Oostende i Brukseli.
prezentacja Power Point
Aneta Popiołek - koordynator wymiany
 

Wymiana polsko-czeska WYMIANA POLSKO-CZESKA w języku angielskim 4-8 kwietnia 2016 r.

autor: Admin,data: 04-07-2017
Wymiana polsko-czeska WYMIANA POLSKO-CZESKA w języku  angielskim 4-8 kwietnia 2016 r.

W dniach 4 -8.04.2016 r. gościliśmy we Wrocławiu grupę młodzieży z Gymnazium Mozartova z Pardubic. Była to kontynuacja rozpoczętej w listopadzie wymiany polsko-czeskiej. I etap poświęcony był współczesnej historii obu krajów, zaś II etap dotyczył zagadnień społeczno-kulturalnych, takich jak stereotypy polskie i czeskie, dziedzictwo kulturowe i film. W projekcie udział wzięły następujące klasy: 1D, 2A, 2G, 3B. Grupa czeska zwiedziła m.in. wrocławski rynek, Panoramę Racławicką, odbyła wycieczkę do Dusznik oraz odwiedziła Sejmik Dolnośląski. Przedsięwzięciu temu patronowali Konsul Honorowy Republiki Czeskiej - Pan Arkadiusz Ignasiak oraz Pani Agnieszka Goranin z Urzędu Marszałkowskiego. 
Koordynatorki:  Mariola Palcewicz, Ewa Toporek-Niemczyk

Wymiana polsko - włoska, BARI 2015

autor: A.Popiołek,data: 29-05-2016
Wymiana polsko - włoska, BARI 2015 W dniach 25.10 - 31.11 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Anetą Popiołek przebywali w Bari we Włoszech w ramach wymiany polsko - włoskiej. Uczestnikami spotkania była również grupa belgijska w liczbie piętnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Geel. Program wizyty obejmował m.in. zajęcia w szkole włoskiej Instituto Istruzione Secondaria Superiore "Ettore Majorana" (integracyjne, sportowe, projektowe) oraz wycieczki fakultatywne (zwiedzanie Bari, Castel del Monte, Trani, Giovinazzo, Ostuni, Molfetta, Alberobello).
prezentacja Power Point
Aneta Popiołek - koordynator wymiany

Wymiana polsko-niemiecka z Landfermann–Gymnasium w Duisburgu- wizyta w Niemczech kwiecień 2015

autor: Admin,data: 04-07-2017
Wymiana polsko-niemiecka z Landfermann–Gymnasium w Duisburgu- wizyta w Niemczech kwiecień 2015

W kwietniu 2015 r. udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły Landfermann-Gymnasium w Duisburgu, aby wziąć udział w drugiej części projektu „Polnische und deutsche Kultur gemeinsam leben”/ „Wspólnie poznajemy polską i niemiecką kulturę”.

Przez siedem dni uczestniczyliśmy w bogatym programie przygotowanym przez gospodarzy. Poznaliśmy wiele ciekawych miejsc w Nadrenii Północnej Westfalii. W Kolonii zwiedziliśmy słynną Katedrę św. Piotra i Najświętszej Marii Panny oraz podziwialiśmy widok miasta z wieży katedralnej. Niespodzianką była dla nas wizyta w Muzeum Czekolady połączona z degustacją. W Düseldorfie zwiedziliśmy studia radia i telewizji WDR, gdzie z mogliśmy przyjrzeć się z bliska pracy redaktorów. W Duisburgu gościliśmy w zabytkowym ratuszu, siedzibie Rady Miejskiej, u burmistrza pana Manfreda Osengera., który oprowadził nas po salach tej pięknej budowli i opowiedział nam o swojej pracy. W Ogrodzie Zoologicznym w Duisburgu największą atrakcją było delfinarium.

Program wzbogaciły zajęcia warsztatowe w Lehmburg Museum, gra miejska , nauka pływania kajakiem oraz wspólne grillowanie. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych.

Podczas całego naszego pobytu w Niemczech otaczała nas życzliwość rodzin, z którymi spędziliśmy wspaniały czas i nawiązaliśmy trwałe przyjaźnie. Wymiana była bardzo udanym projektem i zapowiada dalsza współpracę między naszymi szkołami.

Wymiana polsko-niemiecka z Landfermann–Gymnasium w Duisburgu- wizyta w Polsce październik 2014

autor: Admin,data: 04-07-2017
Wymiana polsko-niemiecka z Landfermann–Gymnasium w Duisburgu- wizyta w Polsce październik 2014

Wiosną 2014 nawiązaliśmy kontakt z niemiecką renomowaną szkołą Landfermann-Gymnasium  w Duisburgu  w Nadrenii Północnej Westfalii. Kontakt ten zaowocował zorganizowaniem polsko-niemieckiej wymiany szkolnej. W październiku 2014 dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży doszło do pierwszego spotkania uczniów  z obu szkół. Uczniowie  z Landfermann-Gymnasium wraz z nauczycielkami: panią Herrad Anacker i panią Irmgard Freude-Sierig gościli  we Wrocławiu w dniach 26-30 października. Podczas tego spotkania realizowaliśmy pierwszą część projektu „Polnische und deutsche Kultur gemeinsam leben”/ „Wspólnie poznajemy polską i niemiecką kulturę”.  Celem projektu jest lepsze poznanie przez uczniów historii i kultury kraju sąsiada oraz doświadczanie kultury życia codziennego, kształtowanie ciekawości poznawczej i postaw tolerancji wobec tego co odmienne, rozwijanie umiejętności współpracy, komunikacji, kreatywności i otwartości.  Program obejmował wspólne zajęcia warsztatowe, uczestnictwo w imprezach kulturalnych, zwiedzanie zabytków Wrocławia, wycieczkę do Sobótki i wędrówkę na górę Ślężę oraz różne przedsięwzięcia organizowane przez rodziny gospodarzy. 
Organizatorami wymiany są p. Alicja Witwicka i p. Małgorzata Iwankiewicz.
Wspomnienia z wymiany przedstawia prezentacja przygotowana przez uczestniczki projektu.  ZOBACZ>>
A co o wymianie sądzą nasi goście? ZOBACZ>> 

6 Europejskie Spotkanie Młodych 2010 w Bolonii 24-27.11.2010 r.

autor: Admin,data: 04-07-2017
6 Europejskie Spotkanie Młodych 2010 w Bolonii 24-27.11.2010 r.

W dniach 24-27.11.2010 r. w Bolonii we Włoszech odbyło się 6-ste Europejskie Spotkanie Młodych. Naszą Szkołę reprezentowała delegacja w składzie : Igor Kulawiński i Wojciech Mścichowski z klasy 2F oraz jako opiekun grupy pani Mariola Palcewicz . 
Tegorocznymi tematami Spotkania było: 
-społeczne wykluczenie 
-bezrobocie wśród młodych ludzi 
-bieda wśród dzieci. 

Wymiana Polsko-Niemiecka 2009

autor: Admin,data: 04-07-2017
Wymiana Polsko-Niemiecka 2009

POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY między Liceum Ogólnokształcącym Nr XVII im. Agnieszki Osieckie we Wrocławiu Gymnasium Goetheschule Hannover
Organizatorzy wymiany: Alicja Witwicka i Jolanta Myszakowska 
„Unterschiede erkennen – nach Gemeinsamkeiten suchen” 
„Poznajemy różnice – szukamy podobieństw“ 
Pod tym mottem w 2003 roku rozpoczęła się współpraca obu szkół. W ciągu sześciu minionych lat odbyło się pięć spotkań młodzieży w ramach polsko-niemieckiej wymiany oraz trzy międzynarodowe spotkania projektowe uczniów z Polski, Niemiec, Danii, Czech i Łotwy podczas realizacji partnerskiego projektu szkół Comenius (2005-2008) w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”.
Każdy wyjazd uczniów z naszej szkoły do Niemiec i każdy pobyt gości z Hanoweru w naszym mieście był to czas obfitujący w nowe doświadczenia, czas poznawania nowych miejsc, nowych ludzi, ich kultury życia i ich niekiedy odmiennego sposobu widzenia spraw. Był to czas poznawania historii i kultury obu narodów, czas wspólnych wycieczek, warsztatów, projektów, czas ciekawych rozmówi i nawiązywania nowych przyjaźni. Zobacz prezentację>>
Przed nami kolejne spotkanie.
6 grudnia 2009 r. grupa uczniów z naszej szkoły wyjeżdża na wymianę do Hanoweru

 

5TH EUROPEAN YOUTH MEETING IN BOLOGNA 25-28.11.2009

autor: Admin,data: 04-07-2017

W dniach 25-28.11.2009 r. w Bolonii odbyło się 5th Youth European Meeting. Temat tegorocznego spotkania “Europa po upadku muru berlińskiego” /After the fall of the Berlin Wall, a New Europe was born/. W tym doniosłym wydarzeniu wzięło udział 250 uczniów i 51 nauczycieli  z 27 krajów UE oraz Norwegii i Turcji. "Siedemnastkę" reprezentowali uczniowie klasy 2F (z poszerzonym programem języka angielskiego): Anna Niedzielska, Klaudia Prześlak, Marcin Marcinkowski i Tomasz Salamon, a opiekunem grupy była p. Mariola Palcewicz.

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII