LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  17 / 09 / 2021 „Człowiek jest tak zajęty zarabianiem na życie, że zapomina żyć”- Margaret Fuler
STRONA GŁÓWNA

We wtorek 22 VI 2021 r. zapraszamy do auli na przedwakacyjny „Przegląd Filmów Historycznych” w LO XVII

WTOREK, FILM 1, aula, godz. 10.45.00-13.30 Aleksander (ang. Alexander the Great), reżyseria: Oliver Stone, 168 min.
„Aleksander” – zrealizowany z rozmachem film opowiadający o życiu Aleksandra Wielkiego - będący biografią jednego z największych wodzów starożytności. Oparta na faktach opowieść o wybitnym władcy, który w IV wieku p.n.e. podbił większość ówczesnego świata i stworzył imperium rozciągające się od Grecji aż po Indie. Aleksander Wielki zanim osiągnął 25 lat podbił 90 % ówczesnego świata. Wraz ze swą armią w ciągu 8 lat przemierzył 35 tysięcy kilometrów czego efektem było stworzenie gigantycznego imperium. W wieku 33 lat był niekwestionowanym panem ówczesnego świata. W filmie na szczególną uwagę zasługują zdjęcia Rodrigo Prieto (Srebrna Żaba dla najlepszego operatora na Camerimage) oraz niezapomniana muzyka Vangelisa. Znakomita obsada (Colin Farrell, Angelina Jolie, Jared Leto, Anthony Hopkins), efektowne sceny batalistyczne. Znakomita scenografia, wielkie starożytne budowle i miasta.  WTOREK, FILM 2, aula, godz. 13.30-15.30 Przełęcz ocalonych (ang. Hacksaw Ridge) – amerykański dramat wojenny z 2016 roku w reż. Mela Gibsona, przedstawiający historię życia amerykańskiego adwentysty i obdżektora Desmonda Dossa.
Po japońskim ataku na Perl Harbour Desmond Doss zaciąga się do armii. W czasie szkolenia pozostał wierny swojemu postanowieniu, by nigdy nikogo nie zabijać i nie używać broni, za co spotykały go szykany ze strony kolegów i dowódców. Broniąc swoich przekonań, zderzy się z bezdusznością przepisów, pogardą przełożonych i przemocą ze strony kolegów, ale koniec końców uzyska prawo do brania udziału w walkach, bez broni. Łagodny, wiecznie uśmiechnięty chłopak podczas krwawej bitwy o Okinawę wykaże się bezprzykładnym bohaterstwem, hartem ducha i odwagą. Nie używając broni, uratował wielu współtowarzyszy od śmierci na polu bitwy. Film Mela Gibsona to oparta na faktach, świetnie zrealizowana opowieść o sile człowieczeństwa w godzinie wielkiej próby. Film został obsypany nagrodami, m.in.: 2017 - Oscar - najlepszy dźwięk; 2017 - BAFTA - najlepszy montaż; 2016 - Critics Choice: - najlepszy film akcji, najlepszy aktor w filmie akcji; 2017 - Filmweb: najlepszy film, najmocniejsza scena.

Miejsce projekcji: aula
Uwaga: repertuar może ulec zmianie. Wstęp wolny – wszyscy uczniowie mile widziani. W trakcie projekcji należy pamiętać o maseczkach i dystansie.

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII