LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  01 / 02 / 2023 "To nie droga jest trudna, to trudności są drogą"- Søren Kierkegaard
Informatyka

Uczniowie LO nr XVII w Astro Pi

Uczniowie z klasy 1C zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu Astro Pi, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Konkurs polega na wykonaniu eksperymentu fizycznego przy pomocy specjalnego mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego w zestaw czujników (do pomiarów temperatury, ciśnienia, wilgotności, żyroskop, magnetometr itd) na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W pierwszym etapie uczniowie opracowali pomysł, przebieg i cele doświadczenia. W drugim etapie muszą napisać program (w Pythonie), który wykona założone zadania. Jeżeli drużynie uda się przejść do 3 etapu konkursu, swóje doświadczenie będą mogli zrealizować na poładzie ISS, która wyposażona jest w dwa komputery Astro Pi o wdzięcznych nazwach Ed oraz Izzy. Jeden egzemplarz zestawu Astro Pi podróżuje właśnie z Francji do naszej Szkoły. Po zakończeniu konkursu zainteresowani uczniowie będą mogli korzystać z komputera Raspberry Pi w wersji Astro i wykonywać kolejne ciekawe zadania. 

Drużyna w składzie: Bartosz Szewczyk, Kamil Bouhaouli, Witold Krupa, Piotr Cywiński oraz Mateusz Marczak (wszyscy z klasy 1C) pod opieką p. Bukiewicz-Szul do 7 lutego będzie musiała wykonać ogromną pracę. Zespół musi posiadać szeroką wiedzę z fizyki, astronomii i astronautyki, informatyki i elektroniki. Do poprawnego skonstruowania misji potrzebne jest również zainteresowanie eksploracją kosmosu i życiem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konsultatntem merytorycznym grupy będzie doktorant Politechniki Wrocławskiej, twórca pierwszego koła astronautycznego we Wrocawiu, Jędrzej Górski. Uczniowie przejdą szybki kurs podstaw Pythona oraz programowania czujników HUT.

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII