LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  22 / 03 / 2023 Umysł jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty./Frank Zappa/
Wymiany międzynarodowe

5TH EUROPEAN YOUTH MEETING IN BOLOGNA 25-28.11.2009

W dniach 25-28.11.2009 r. w Bolonii odbyło się 5th Youth European Meeting. Temat tegorocznego spotkania “Europa po upadku muru berlińskiego” /After the fall of the Berlin Wall, a New Europe was born/. W tym doniosłym wydarzeniu wzięło udział 250 uczniów i 51 nauczycieli  z 27 krajów UE oraz Norwegii i Turcji. "Siedemnastkę" reprezentowali uczniowie klasy 2F (z poszerzonym programem języka angielskiego): Anna Niedzielska, Klaudia Prześlak, Marcin Marcinkowski i Tomasz Salamon, a opiekunem grupy była p. Mariola Palcewicz.

Uroczystość otwarcia miała miejsce na dziedzińcu zabytkowego ratusza Palazzo D’Accursio w Bolonii, którą uświetnił swoją obecnością wiece ambasador Polski w Rzymie Wojciech Unolt, który wraz z Danutą Kobzdej z Solidarity Foundation i Monica Donini – president of Assembla Legislativa W Bolonii otworzył wystawę poświęconą Solidarności pt: " History behind the iron curtain”. 
Przez 3 dni nauczyciele i uczniowie pracowali w trzech grupach tematycznych: DIGNITY AND FREEDOM, EQUALITY AND SOLIDARITY, CITIZENS’ RIGHTS AND JUSTICE. Były dyskusje panelowe, warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami ( jak choćby spotkanie z aktorem i dramaturgiem włoskim pochodzenia źydowskiego – Moni Ovadia, który ciekawie zaprezentował zgromadzonej tam młodzieży krótką historię komunizmu w Europie i na świecie wraz z jego skutkami), czy spektakl pantomimy o upadku muru berlińskiego pt. „ Mon bijou” w wykonaniu Testoni Ragazzi Theatre. 
Na uroczystym zakończeniu zarówno młodzież jak i nauczyciele prezentowali swoje dokumenty końcowe poświęcone wspomnianym wcześniej zagadnieniom. Byli też tak znamienici goście jak eks-prezydent Romano Prodi, członek parlamentu UE Vittorio Prodi, oraz minister spraw zagranicznych Andrea Ronchi. 
Miting ten poza swoją oficjalna oprawą, miał niewątpliwe znaczenie dla rozwijania współpracy pomiędzy poszczególnymi szkołami oraz uczniami i nauczycielami. Uczniowie rozwijali znajomość języka angielskiego, poznawali  tradycje i kultury innych krajów, a nade wszystko uczyli się najnowszej historii Europy. 

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII