Rozmowa z Anetą Długopolską i Oliwią Tarasewicz, twórczyniami i szefowymi fundacji WrOpenUp.

"WrOpenUp to serce społeczeństwa" wolontariusze WrOpenUp udzielają odpowiedzi Gazecie Wyborczej, dlaczego angażują się we WrOpenUp.
Viktoria Havrylyuk, Ukraina
WrOpenUp to więcej niż organizacja non profit. To serce. Serce społeczeństwa. Wszyscy mamy pasję i jesteśmy wystarczająco szaleni, by wierzyć, że możemy zmienić świat. I dokładnie to robimy. Inwestujemy w lepszą przyszłość nas wszystkich – w dzieci i młodzież. Dzielimy się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem, bazując na wartościach związanych z różnorodnością.
Każdy z nas ma za sobą wiele lat pracy w międzynarodowej organizacji, współpracuje każdego dnia z kolegami z każdego zakątka świata. Jesteśmy wielojęzyczni i wielokulturowi, jesteśmy menedżerami projektu (project managerami) i specjalistami IT, nauczycielami i dyrektorami firm. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie 15 krajów w jednym pokoju, dzielących się swoją historia i wiedzą? Tworzących warsztaty dla młodzieży?
Pozwalamy uczniom zrozumieć, jak działa biznes, jak zarządzać małym i dużym projektem, jak się dobrze zaprezentować i jak stać się liderem. Otwieramy ich umysły i serca. Pokazujemy, jak wielki i różnorodny jest świat. Wszystko wokół się zmienia – polityka, ekonomia, historia, biznes, ale te kluczowe, najważniejsze wartości pozostają niezmienne. Uczynić świat lepszym – to jest celem WrOpenUp. To robimy. I dlatego jestem teraz tutaj.
Jair Ribeiro, Brazylia Jair Ribeiro
Zacząłem pracować jako wolontariusz w 2016 roku, kilka miesięcy po przeprowadzce do Wrocławia. Nie pamiętam dokładnie, jak to się zaczęło, ale jedyne, co wiem na pewno, to była jedna z najlepszych decyzji, jakie podjąłem w moim życiu w Polsce.
Wolontariat dla WrOpenUp to szansa na zdobycie doświadczenia i umiejętności, ponieważ każdy wolontariusz przynosi cenną wiedzę i umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłości.
WrOpenUp dzięki uczestnictwu w spotkaniach, szkoleniach i warsztatach pomaga wolontariuszom, a zwłaszcza nastolatkom biorącym udział w projekcie, uzyskać ogromną pewność siebie w kontaktach z nieznajomymi i w wystąpieniach publicznych.
Udowodniono, że wolontariat ma pozytywny wpływ na naszą karierę, częściowo w oparciu o relacje, które tworzymy. WrOpenUp w szczególności jest tworzony przez wolontariuszy związanych z najważniejszymi firmami w naszym mieście, a ta sieć ma nieskończoną wartość w naszym połączonym świecie.
Jeśli chcemy zmienić świat, musimy zacząć od siebie; moje zaangażowanie w WrOpenup zmienia moje życie z czysto egocentrycznego na takie, które ma znaczenie także dla innych.
Edna Cruz, Meksyk Edna Krzyż
W kwietniu minie ósmy rok, odkąd zdecydowałam się na przeniesienie do Wrocławia. Przeprowadziłam się do nowego kraju, do nowego miasta w 2011 roku, które ogłosiło, że zostało tylko 420 dni do Euro 2012.
W tym czasie Wrocław był miastem z ogromnym potencjałem, w którym głównymi obcokrajowcami odwiedzającymi to miasto byli Niemcy i wierzcie mi, że nie słyszałam na ulicach ani hiszpańskiego, ani żadnych innych języków obcych.
Następnie zaczęłam szukać inicjatyw międzynarodowych, aby mieć więcej kontaktów z obcokrajowcami i Polakami.
Mój znajomy przekazał mi informacje o inicjatywie WrOpenUp, w której się zakochał i dzięki której zaczął poznawać nowych ludzi różnych narodowości. Polscy uczniowie, którzy chcą dokonać zmiany, nie tylko unikają stereotypów, ale także angażują się w witanie ludzi z innych kultur."
źródło:
http://wroclaw.wyborcza.pl/…/7,142076,24439525,jak-wychowyw…