LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  16 / 10 / 2021 Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum- Albert Einstein
WOS
Zofia KuźMirosław Lewandowski
 Piotr Zołotajkin
 
  

Wystawa

autor: P.Zołotajkin,data: 24-09-2021
W dniu 17 IX klasa 3F4 zwiedziła, w zajezdni przy ul.Tramwajowej, wystawę "Pontonem przez morze". Przedstawia ona problem emigracji i uchodźstwa w dzisiejszym świecie. Dzięki spotkaniu młodzież otrzymała takie informacje,jak : powody przemieszczania się  ludzi, tereny skąd i dokąd migrują , warunki obozowe w jakich przebywają przybysze przez dłuższy czas.

Nowy Rok Szkolny

autor: P.Zołotajkin,data: 31-08-2021
  W nowym roku szkolnym zespół nauczycieli WOS przewiduje organizację etapów szkolnych Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Wspólczesnym oraz ogólnopolskiego konkursu "My w Europie". Planowane są , w ramach edukacji samorządowej ,wyjścia do Sejmiku Wojewódzkiego, Rady Miasta.Poza tym czekamy na Wasze ,czyli uczniowskie, propozycje, sugestie.

Refleksja na koniec roku szkolnego, wakacje i na przyszłość

autor: R.Pieńkowski,data: 28-06-2021
Refleksja na koniec roku szkolnego, wakacje i na przyszłość
  Zakończyliśmy ważny etap wspólnej nauki i pracy. W minionym roku szkolnym znaczna część lekcji odbywała się w nietypowych, trudnych warunkach zdalnego nauczania. Był to okres trudny dla Was jako uczniów, ale i dla nas jako nauczycieli. Wiele zaplanowanych wycieczek, projektów, olimpiad się nie odbyło. Szczęśliwie jednak niektóre zaplanowane zadania zostały w pełni zrealizowane. Zdaliśmy trudny egzamin!

  Przed nami wakacje – czas zasłużonego odpoczynku i nabierania sił przed kolejnymi, jeszcze nieznanymi wyzwaniami, które czekają nas w nowym roku szkolnym. Wierzymy, że damy radę. Wierzymy, że trudne czasy związane z groźnym wirusem będą cennym życiowym doświadczeniem, które summa sumarum okaże się wartościowym doświadczeniem przydatnym w przyszłości.

  W imieniu całego zespołu przedmiotowego nauczycieli historii, WOS i podstaw przedsiębiorczości życzymy Wam Drodzy Uczniowie dużo słońca, bezpiecznego wypoczynku, niezapomnianych wrażeń i szczęśliwego powrotu do szkoły.

Barbara Cieśla
Justyna Domaradzka
Zofia Kuź
Mirosław Lewandowski
Robert Pieńkowski
Piotr Zołotajkin

Uczniowie kl. 2C3 zdobywali wiedzę o lokalnym samorządzie

autor: R.Pieńkowski,data: 22-06-2021
Uczniowie kl. 2C3  zdobywali wiedzę o lokalnym samorządzie
16 czerwca 2021 r. uczniowie klasy 2C3 pod opieką Roberta Pieńkowskiego i Janiny Pieńkowskiej wzięli udział w projekcie Rady Miejskiej Wrocławia „Edukacja samorządowa”. Prosto ze szkoły udaliśmy się do Nowego Ratusza, którego drugie piętro służy Radzie Miejskiej Wrocławia. Tu przywitał nas Wicedyrektor Biura Rady Miejskiej Wrocławia Marcin Frąckiewicz. Uczniowie kl. 2C3 zasiedli na miejscu radnych w Sali Sesyjnej, gdzie zapadają wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. O dziejach samorządu i współczesności Wrocławia opowiedział nauczyciel historii i WOS w LO nr XVII, a zarazem radny Rady Miejskiej Wrocławia Robert Pieńkowski. Wizyta w Rynku była również okazją do zwiedzenia najważniejszych zabytków wrocławskiego Starego Miasta (m.in. Starego Ratusza, kościoła św. Elżbiety, Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego i kościoła św. Marii Magdaleny).

Sukces

autor: P.Zołotajkin,data: 14-04-2021
Z przyjemnością informuję ,że uczeń klasy 3A, Radosław Dytman zajął trzecie miejsce w finale ogólnopolskiego konkursu "My w Europie".Konkurs od lat jest organizowany przez Instytut Politologii Uniwersytetu oraz XII LO. Oprócz satysfakcji z sukcesu Radek ma zagwarantowany indeks Instytutu Politologii, czyli po zdaniu matury zostanie automatycznie studentem. Warto nadmienic,że uczestnikiem finału był też Szymon Chyliński z klasy 2F4. Gratulacje!

Zespół nauczycieli WOS wita Was w LO XVII!

autor: R.Pieńkowski,data: 09-09-2020
Zespół nauczycieli WOS wita Was w LO XVII!
Serdecznie Was witamy w LO XVII i cieszymy się, że wpólnie z nami będziecie poznawać zagadnienia społeczne, polityczne i ekonomiczne takie jak ustrój polityczny Polski. Zapraszamy do angażowania się w olimpiady i konkursy związane z tą tematyką. Zwłaszcza Ci, który odnosili sukcesy w szkole podstawowej i gimnazjum powinni spóbować swoich sił na poziomie licealnym. W najbliższym czasie  odbędą się eliminacje Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. Startujcie! Do odważnych świat należy.

Edukacja prawna

autor: P.Zołotajkin,data: 18-12-2019
     16 XII klasa 3PR  spotkała się w gmachu sądu z Panią D.Stawicką -Moryc sędzią Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Podczas spotkania młodzież uzyskała informacje o istocie istnienia władzy sądowniczej w państwie. Następnie przeszliśmy na teren Areszt Śledczego przy ul.Świebodzkiej, gdzie zaprezentowano nam strukturę oraz zasady funkcjonowania Służby Więziennej. Umożliwiono nam również zwiedzenie terenu aresztu i zapoznanie się z warunkami życia za murami

Edukacja prawna

autor: P.Zołotajkin,data: 22-10-2019
Edukacja prawna    21 X klasa 3C złożyła wizytę w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Podczs spotkania pani sędzia wyjaśniła młodzieży istotę istnienia władzy sądowniczej w państwie. Następnie uczestniczyliśmy w rozpoczęciu rozprawy sądowej o zabójstwo. Na końcu wizyty klasa weszła na teren aresztu śledczego , gdzie poznała warunki życia za murami.

Edukacja Samorządowa

autor: P.Zołotajkin,data: 22-10-2019
Edukacja Samorządowa    18 X klasa 1F4 złożyła wizytę w Sejmiku Wojewódzkim w ramach projektu"Edukacja Samorządowa". Podczas spotkania młodzież otrzymała informacje o zasadach funkcjonowania tego organu władzy lokalnej oraz o jego znaczeniu w życiu publicznym naszego kraju.

Organizacja roku szkolnego

autor: P.Zołotajkin,data: 04-09-2019

   W roku szkolnym 2019/20 zapraszamy do udziału  w:

- Olimpiadzie WOS ( etap szkolny odbędzie się  w XII 2019),

-konkursach np. "My w Europie", I etap odbędzie się w XI 2019,

   Na bieżąco będą organizowane  wystawy bądż wyjścia  na warsztaty do instytucji publicznych. Jesteśmy otwarci na ewentualne wasze propozycje związane  z innymi formami poszerzania wiedzy. Szczegółowych informacji udziela P.Zołotajkin (s.317).

Uczniowie XVII-tki zdobywali wiedzę o lokalnym samorządzie

autor: R.Pieńkowski,data: 17-06-2019
Uczniowie XVII-tki zdobywali wiedzę o lokalnym samorządzie
31 maja 2019 r. uczniowie klasy 2E i 2F pod opieką Roberta Pieńkowskiego i Marka Popowczaka wzięli udział w projekcie Rady Miejskiej Wrocławia „Edukacja samorządowa”. Wizytę w Rynku rozpoczęliśmy od spaceru szlakiem najważniejszych zabytków Starego Miasta. Przed wejściem do Starego Ratusza przywitał nas zastępca Dyrektora Biura Rady Miejskiej Wrocławia Marcin Frąckiewicz. Następnie zwiedziliśmy jeden z najwspanialszych klejnotów świeckiej architektury gotyckiej środkowo-wschodniej Europy. Z kolei udaliśmy się do neogotyckiego Nowego Ratusza, którego drugie piętro służy Radzie Miejskiej Wrocławia. Tu w Sali Sesyjnej stanowione jest lokalne prawo – zapadają wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. O dziejach samorządu Wrocławia i współczesności tego miejsca opowiedział nauczyciel historii i WOS w LO nr XVII, a zarazem radny Rady Miejskiej Wrocławia, który tak jak podczas prawdziwej sesji Rady Miejskiej rozpoczął lekcję o wrocławskim samorządzie od trzech uderzeń laską. Uczniowie XVII-tki na godzinę zasiedli na miejscu radnych. Przeprowadzili też kilka głosowań używając urządzeń elektronicznych wykorzystywanych przez radnych. Jedno z tych głosowań okazało się być całkiem na serio. Głos zabrali również przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta informując o swojej działalności. Na koniec młodzież otrzymała certyfikaty z podpisem Prezydenta Jacka Sutryka i Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz pamiątkowe gadżety. Prezydent Sutryk miał w tym czasie ważne obowiązki poza Ratuszem, ale mieliśmy okazję obejrzeć jego gabinet – skąd zarządza Wrocławiem.

Dzień Edukacji Prawnej

autor: P.Zołotajkin,data: 18-03-2019
Dzień Edukacji Prawnej  15 III uczniowie z kilku klas wzięli udział, w organizowanym przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu, Dniu Edukacji Prawnej. Podczas spotkania młodzież była świadkiem symulacji rozprawy sądowej , a następnie uczestniczyła w dyskusji na temat "mowy nienawiści". Była to pożyteczna lekcja z wos-u.

Spektakl "Kain"

autor: P.Zołotajkin,data: 14-03-2019
Spektakl    13 III uczniowie z kilku klas mieli możliwość oglądnięcia spektaklu "Kain". Nie było by w tym nic nadzwyczajnego poza tym,że  odbył się on na terenie więzienia  we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej. Jego ideą było ukazanie odwiecznego problemu zła tkwiącego w człowieku. Widzowie byli pod wrażeniem przekazu, atmosfery miejsca, poziomu grających, którymi byli więźniowie. Po zakończeniu każdy mógł porozmawiać z artystami i wymienić się wrażeniami. Była to wartościowa lekcja z wiedzy o sztuce i życiu.

Wizyta w sądzie i areszcie śledczym

autor: P.Zołotajkin,data: 05-03-2019
Wizyta w sądzie i areszcie śledczym

4 III klasa 3 F miała okazję odbyć niecodzienną lekcję z wos-u. Najpierw w miało miejsce spotkanie z sędziami , cywilistą i karnistą . Przekazali oni uczniom informacje związane z funkcjonowaniem sądów powszechnych. Na wybranych przykładach pokazali jak czasem, niestety, można łatwo wpaść w konflikt z prawem. Ukazali niebezpieczeństwa, które mogą czyhać na młodych ludzi. Następnie klasa udała się na teren aresztu śledczego , gdzie miał sposobność zapoznać się z rzeczywistością życia po tamtej stronie muru. 

WIZYTA W SEJMIKU WOJEWÓDZKIM

autor: P.Zołotajkin,data: 04-12-2018
WIZYTA W  SEJMIKU  WOJEWÓDZKIM    30 XI klasa 3 F, w ramach projektu „Lekcje  z samorządem”, złożyła wizytę  w siedzibie sejmiku dolnośląskiego. Podczas spotkania uczniowie poznali strukturę tego organu władzy samorządowej, jego zadania, osiągnięcia. Była to pożyteczna lekcja przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie

autor: P.Zołotajkin,data: 21-09-2018
  W grudniu odbędzie się szkolny etap OWoPiP. Informacji udziela Piotr Zołotajkin (g.317)

Knkurs międzyszkolny "My w Europie"

autor: P.Zołotajkin,data: 21-09-2018
   W grudniu odbędzie się szkolny etap konkursu "My w Europie". Zakres materiału to : zagadnienia z podstawy programowej wos oraz zagadnienia związane z tzw. częścia zmienną konkursu. Informacji udziela Piotr Zołotajkin (g.317). Do tej pory nagrodamidla laureatów były m.in. indeksy Instytutu Politologii U Wr.

Olimpiada z WOS

autor: P.Zołotajkin,data: 21-09-2018
   W grudniu odbędzie się szkolny etap Olimpiady z WOS. Chętni do wzięcia w nim udziału powinni zgłosić sie do P.Zołotajkina g.317. Zakres tematyczny odpowiada zagadnieniom z podstawy programowej przedmiotu wos oraz znajomości zagadnień ujętych w części zmiennej olimpiady. Więcej informacji w g.317.

Wizyta w sądzie i areszcie śledczym

autor: P.Zołotajkin,data: 24-04-2018

   24 IV 2018 r. uczniowie klas maturalnych(3A,3B,3E,3F) przeprowadzili wizytę w Sądzie Okręgowym i areszcie śledczym we Wrocławiu. W pierwszej części spotkania pani sędzia wyjaśniła zasady fukcjonowania sądów,opowiedziała o symbolach władzy sądowniczej,przypomniała zasady obowiązujące osoby pełnoletnie.

   W drugiej części weszliśmy na teren aresztu.Tam konsekwencje  łamania prawa przedstawił nam sędzia sądu karnego. Reguły panujące na terenie aresztu wyjaśniła nam pani major Służby Więziennej. Po terenie aresztu oprowadził nas wychowawca więzienny. Przedstawił w sposób wyczerpujący realia życia osadzonych.

   W ten sposób uczniowie odbyli, jak to sami ocenili, jedną z bardziej pożytecznych lekcji wiedzy o społeczeństwie.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

autor: P.Zołotajkin,data: 11-12-2017

  6 grudnia klasę  2F odwiedził nie tylko Święty Mikołaj , ale również przedstawiciele Klubu Jagiellońskiego, którzy przeprowadzili warsztaty pt."Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu". Warsztaty trwały cztery godziny i były bardzo interesujące. Zadanien  naszej klasy było stworzyć sejm (parlament). Podzieliliśmy się na poszczególne partie:socjaldemokratyczną, ludową,liberalną, konserwatywną i narodową. Razem musieliśmy prowadzić debatę  polityczną oraz tworzyć sojusze.Każdy miał prawo wypowiedzieć się , co sprawiało, że każdy był zainteresowany dyskusją.

  Było to bardzo interesujące doświadczenie, niektórzy z nas zaczęli się nawet zastanawiać nad studiami politologicznymi. Takie doświadczenia pogłębiają  wiedzę,jak również wzbudzają naszą ciekawość oraz chęć zainteresowania się polityką.(relacja uczennicy L.Hadj Said)

Konkurs "My w Europie"

autor: P.Zołotajkin,data: 27-10-2017
W grudniu 2018 odbędzie się szkolny etap konkursu "My w Europie"organizowanego przez XII LO i Instytut Politologii UWr. Zkres materiału to zgadnienia z podstawy programowej wos oraz zagadnienia z tzw. części zmiennej konkursu.Nagrodami do te pory dla laureatów  były: indeksy Instytutu Politologii oraz wizyta w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli. Informacji udziela P.Zołotajkin ( g.317)

Olimpiada wiedzy o państwie i prawie

autor: M.Lewandowski,data: 19-10-2017

   Osoby zainteresowane udziałem w olimpiadzie wiedzy o państwie i prawie proszę o kontakt do 27 pażdziernika 2017r.

  Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej olimpiady .

   Mirosław Lewandowski 

   ( sala 313 )

OLIMPIADA

autor: P.Zołotajkin,data: 13-09-2017
17 XI 2017 r. odbędzie się etap szkolny Olimpiady z WOS-u. Informacji udziela P.Zołotajkin (gab.317) lub proszę skorzystać z www.owpsw.edu.pl   .

Udział w konkursach

autor: P.Zołotajkin,data: 11-09-2017
Wszystkim chętnym, do udziału w konkursach z WOS, jak np. Olipiada ,"My w Europie"i inne,w których o udziale możecie również sami zdecydować ,informacji i pomocy udzieli P.Zołotajkin ( gab.317).

17 III 2017 r. kl. 1B wzięla udział w projekcie „Rada Miejska Wrocławia zaprasza. Edukacja samorządowa”

autor: R.Pieńkowski,data: 19-03-2017
17 III 2017 r. kl. 1B wzięla udział w projekcie „Rada Miejska Wrocławia zaprasza. Edukacja samorządowa”

17 marca 2017 r. klasa 1B wzięła udział w projekcie „Rada Miejska Wrocławia zaprasza. Edukacja samorządowa”. Pod pomnikiem Aleksandra Fredry przywitał nas wicedyrektor Biura Rady Miejskiej Wrocławia Zbigniew Magdziarz. Następnie zwiedziliśmy Stary Ratusz oraz salę sesyjną Rady Miejskiej Wrocławia. W Starym Ratuszu pani przewodnik opowiedziała o historii tego zabytku i pokazała najciekawsze miejsca. Z kolei udaliśmy się do sali sesyjnej Nowego Ratusza, gdzie uczniowie 1B dowiedzieli się o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego w Polsce, a w szczególności Rady Miejskiej Wrocławia, o czym opowiedział radny Rady Miejskiej Wrocławia Robert Pieńkowski. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali upominki. Wszystkie klasy zainteresowane projektem mogą się zgłosić do Roberta Pieńkowskiego lub swoich nauczycieli WOS i Historii. Foto: Robert Pieńkowski Fotogaleria>>

WOS W ROKU SZKOLNYM 2016/17

autor: M.Lewandowski,data: 26-01-2017

Zapraszamy do udziału w ;

- konkursach, olimpiadach,

- wyjściach na wystawy,

-warsztatach organizowanych prze instytucje publiczne.

Rozprawa sądowa

autor: P.Zołotajkin,data: 02-12-2016
30 listopada klasa 3 F uczestniczyła w rozprawie sądowej toczącej się przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu. W ten sposób otrzymała podstawowe informacje związane z przebiegiem procesu sądowego. Była to dobra lekcja w ramach przygotowań do egzaminu maturalnego
 (i nie tylko ) z WOSu

Warsztaty w Wyższej Szkole Bankowej

autor: P.Zołotajkin,data: 24-11-2016
Warsztaty w Wyższej Szkole Bankowej

          W dniu 17 XI 2016r. klasa 1F uczestniczyła w organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową ,,Dniach przedsiębiorczości”. Podczas warsztatów ,,Jak korzystać z Internetu aby nie naruszać własności intelektualnych?” uczniowie otrzymali odpowiedź na takie pytania jak : czym jest własność intelektualna ?,co chroni prawa autorskie ? ,czy słuchając nielegalnego nagrania naruszamy prawa autorskie ?,jak korzystać z Chomikuj.pl ?,czy kupując pirackie gry komputerowe łamiemy prawo ?

SZKOLNY KONKURS

autor: P.Zołotajkin,data: 10-10-2016
Przygotowywany jest I etap szkolnej olimpiady w wos i historii. Informacji udziela pan P. Zołotajkin

Edukacja samorządowa

autor: P.Zołotajkin,data: 10-10-2016
Edukacja samorządowa Wizyta w Radzie Miasta w dniu 7.10.2106r. klasa 1F odbyła lekcję pod tytułem „Edukacja samorządowa”. Podczas zajęć w Nowym Ratuszu uczniowie poznali strukturę, kompetencje oraz zakres pracy Rady Miasta Wrocławia. Następnie podczas zwiedzania Starego Ratusza poznali historię wrocławskich rajców od czasów średniowiecza po dzień dzisiejszy.

„Rada Miejska Wrocławia zaprasza. Edukacja samorządowa”

autor: R.Pieńkowski,data: 02-10-2016
„Rada Miejska Wrocławia zaprasza. Edukacja samorządowa”

30 września 2016 r. klasa 1 D pod opieką prof. Roberta Pieńkowskiego wzięła udział w interesującej lekcji w ramach projektu „Rada Miejska Wrocławia zaprasza. Edukacja samorządowa”. Młodzież XVII-tki przywitał wicedyrektor Biura Rady Miejskiej Wrocławia Zbigniew Magdziarz, po czym zwiedziliśmy Stary Ratusz oraz salę sesyjną Rady Miejskiej Wrocławia. Stary Ratusz jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. Jego wnętrza są dziś miejscem, gdzie władze Wrocławia podejmują światowych przywódców, monarchów, duchownych i artystów. Tu mają miejsce wszystkie najważniejsze uroczystości we Wrocławiu. W sali sesyjnej Nowego Ratusza uczniowie 1D poszerzyli z kolei swoją wiedzę na temat historii i teraźniejszości samorządu terytorialnego, a w szczególności o funkcjonowaniu Rady Miejskiej Wrocławia, o czym opowiedział Robert Pieńkowski. Wyjście do Rynku było ponadto okazją do zapoznania się z kilkunastoma najciekawszymi zabytkami Starego Miasta, m.in. z gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, kościołami św. Elżbiety, Marii Magdaleny, imienia Jezus, a rolę przewodników pełnili sami uczniowie klasy 1D, którzy wykazali się sporym znawstwem i erudycją. Obejrzyj fotorelację>>

Spotkanie z Dalajlamą XIV

autor: R.Pieńkowski,data: 26-09-2016
Spotkanie z Dalajlamą XIV
Spotkanie z Dalajlamą XIV 20.09.2016 r. pięcioro uczniów z klasy 2F wraz z wychowawcą, panem Mirosławem Lewandowskim, uczestniczyli w spotkaniu z Dalajlamą XIV. Spotkanie zorganizowane było w Centrum Historii Zajezdnia, a tematem przewodnim: "Nasze marzenia o wolności". Uczniowie 17 LO zostali zaproszeni przez Dyrektora PSLO we Wrocławiu, mieli także możliwość dostarczenia swojego pytania, które zostało zadane Jego Świętobliwości Dalajlamie podczas spotkania. Całe wydarzenie obejrzeć można tutaj.

Obchody 36. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

autor: R.Pieńkowski,data: 18-09-2016
Obchody 36. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”
31 VIII 1980 r. zostało podpisane w Gdańsku porozumienie pomiędzy komisją rządową Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. W efekcie powstała NSZZ „Solidarność”, a w dalszej konsekwencji był to początek przemian, które w 1989 r. przyniosły obalenie komunizmu w Polsce, upadek PRL i proces budowy demokratycznej Polski.
W niedzielę 28 VIII 2016 r. o godz. 12.00 została odprawiona msza św. w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy. O godz. 13.30 odbyła się uroczystość pod tablicą „Solidarności” przy Centrum Historii Zajezdnia (przy dawnej zajezdni MPK). We wrocławskich uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 36 lat wzięła udział delegacja społeczności Liceum Ogólnokształcącego Nr XVII im. Agnieszki Osieckiej. W skład pocztu sztandarowego naszej Szkoły weszli Ziemowit Paszke z 3A oraz Gabriela Więckowska i Katarzyna Badowska z 2A. Podczas składania kwiatów Pani DyrektorMałgorzacie Iwankiewicz towarzyszyli Julia Czerniakowska i Krzysztof Sawicki z 2A.   Galeria zdjęć >>

Konkurs - "Wiedza o Polsce i Europie"

autor: P.Zołotajkin,data: 29-06-2016
24 IX 2015 r. odbył się w szkole konkurs  Wiedza o Polsce i Europie, zorganizowany przez europosła K. M. Ujazdowskiego. Pierwsze miejsce zajął A. Kraczek 3B, drugie M. Waniowski 3F, a trzecie M. Szwaba 2F. Nagrodą dla laureatów był wyjazd do Brukseli. 

KONKURS "MY W EUROPIE"

autor: P.Zołotajkin,data: 21-03-2016
KONKURS Z przyjemością informujemy, że dwóch uczniów naszej szkoły M. Szwaba (2F) i M. Waniowski (3F) zakwalifikowało się do finału konkursu " My w Europie" organizowanego przez XII LO we Wrocławiu i Instytut Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

56. edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

autor: R.Pieńkowski,data: 17-10-2014

Zapraszamy do wzięcia udziału w 56. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, której tegoroczne hasło przewodnie brzmi: "Rola ONZ w kształtowaniu ładu międzynarodowego". Zawody szkolne odbędą się w piątek 28 listopada 2014 r. o godz. 8.00.

Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się do Piotra Zołotajkina. 

Warsztaty fotograficzne pt. "Sztuka fotoreportażu"

autor: R. Pieńkowski,data: 01-10-2013
W najbliźszy czwartek (3 X 2013 r.) organizowane jest wyjście na warsztaty fotograficzne (godz. 13.00 - 16.30) pt. "Sztuka fotoreportaźu", które poprowadzi Mieczysław Michalak, szef działu fotograficznego Gazety Wyborczej we Wrocławiu, Tomasz Wożny, laureat Grand Press Photo 2010.

Warsztaty przewidziane są dla chętnych do wzięcia udziału w konkursie na fotoreportaź na temat: "PRAWA CZŁOWIEKA WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE" (więcej informacji na linku przedmiotowym WOS).
Chętni proszeni są o zgłoszenie 1 X 2013 r. (we wtorek) do gabinetu 314 w godzinach od 12.45 do 15.20.

Robert Pieńkowski

KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW WROCŁAWSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

autor: R. Pieńkowski,data: 11-09-2013
W ramach projektu „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka” Miasto Wrocław
oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszają do udziału
w konkursie na fotoreportaź na temat:
„PRAWA CZŁOWIEKA WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE”

KONKURS NA WYSTĄPIENIE PUBLICZNE DLA UCZNIÓW WROCŁAWSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

autor: R. Pieńkowski,data: 11-09-2013
W ramach projektu „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze – rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka” Miasto Wrocław oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszają do udziału
w konkursie na wystąpienie publiczne na temat:
„CO BYŚ POWIEDZIAŁ/A NA TEMAT OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA I OBYWATELA, GDYBYŚ MIAŁ/A OKAZJĘ WYSTĄPIĆ NA FORUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO?”

Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym 23 XI 2012 r.

autor: ,data: 02-10-2012
Wszyscy zainteresowani olimpiadą proszeni są o zgłaszanie się do Zofii Kuż lub Piotra Zołotajkina

A. UWAGI OGÓLNE
• Organizatorem Olimpiady WoPiŚW jest Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
• Olimpiada jest organizowana na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
• Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jest organizowana corocznie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
• Zawody Olimpiady są trzystopniowe:
I stopień – szkolny (w szkołach ponadgimnazjalnych);
II stopień – okręgowy;
III stopień – centralny.

Program obecności gości ze Stanów Zjednoczonych - uczestników programu „Głosy Obywateli. Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji” w XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki

autor: R. Pieńkowski,data: 14-04-2011
Od roku szkolnego 2009/2010 uczniowie naszej szkoły uczestniczą w międzynarodowym projekcie “Głosy Obywateli”: Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji”. Projekt, którego realizacja zaplanowana jest na trzy lata, jest współfinansowany przez Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych. Partnerami projektu jest NSZZ Solidarność i Amerykański Związek Zawodowy Nauczycieli oraz inne zawodowe związki nauczycieli z Kolumbii, Gruzji, Mongolii, Północnej Irlandii, Filipin oraz Południowej Aryki.

Celem projektu jest przede wszystkim wzbogacenie wiedzy uczniów z zakresu najnowszej historii świata poprzez pedagogiczne działania z zakresu badań społecznych. Zadania projektowe obejmują zbieranie i analizę faktów, którymi są między innymi opowiedziane historie działaczy z całego świata, walczących o demokrację w swoich krajach. Uczniowie wcielają się w rolę historyków, wywołują i archiwizują wspomnienia o demokratycznej walce ich krajów. Wywiady trafiają do Banku Pamięci o Demokracji, który znajduje się na stronie internetowej: www.civicvoices.org. Wywiady te są materiałem dydaktycznym dla uczniów i nauczycieli z całego świata, którzy kształcą młode pokolenia w zakresie najnowszej historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

Koordynatorem projektu w XVII LO jest Robert Pieńkowski.


Program obecności gości ze Stanów Zjednoczonych - uczestników programu „Głosy Obywateli. Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji” w XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej dnia 20 IV 2011 r.:

l. 2, godz. 8.55-9.40 (sala 314 - III piętro)
lekcja pt. „Od PRL do wolnej Polski”, którą przeprowadzi Robert Pieńkowski z udziałem młodzieźy biorącej udział w projekcie Civic Voices.

l. 3, godz. 10.00-10.35 (aula)
Spektakl „Zesłani” w wykonaniu uczniów klasy 1 E (teatralnej), reź. i opieka artystyczna Tomasz Sztonyk i Małgorzata Szeptycka, oprawa muzyczna Krzysztof Źesławski

l. 4, godz. 10.45-11.30 (aula)
Koncert „Pamiętamy – piosenki buntu i nadziei”, śpiew: Roman Kowalczyk (Dyrektor XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej), akompaniament: Krzysztof Źesławski

l. 5, godz. 11.50-12.35 (aula)
Prezentacja programu „Głosy Obywateli. Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji” oraz spotkanie z Arturem Adamskim i Stanisławem Skotnym - świadkami historii, pt. „Solidarność – droga do wolności”

SPOTKANIE Z W.FRASYNIUKIEM

autor: P. Zo�otajkin,data: 29-03-2011
30 III 2011 w szkole przy ul.Słubickiej odbędzie się, w ramach cyklu "Giganci XXX - lecia" ,spotkanie z W.Frasyniukiem , przywódcą wrocławskiej "Solidarności" w trudnych latach osiemdziesiątych. Informacje u P.Zołotajkina

KONKURS - MY W EUROPIE

autor: P. Zo�otajkin,data: 18-10-2010
W grudniu obędzie się szkolny etap konkursu organizowanego przez XII LO i Instytut Politologii. Obowiązuje wiedza podręcznikowa z WOS-u oraz związana z aktualnym tematem, który co roku jest inny. Informacji udziela Piotr Zołotajkin ( gab.311)

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2010/2011

autor: R. Pieńkowski,data: 24-08-2010
Zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w „Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym” . Spotkanie informacyjne odbędzie się we wrześniu 2010 r. (dokładny termin podamy po ogłoszeniu planu lekcyjnego). Uczniowie proszeni są o kontakt ze swoimi nauczycielami WOS.

Uprawnienia finalistów i laureatów Olimpiady:
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046) laureaci i finaliści Olimpiady uzyskują następujące uprawnienia:
A. otrzymują z danych zajęć edukacyjnych ocenę celującą na koniec roku szkolnego,
B. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów (uczestniczący w Olimpiadzie na podst. Rozporządzenie MENiS z dnia 29 stycznia 2002 r., par. 7, pkt. 2) są zwolnieni odpowiednio ze sprawdzianu lub części egzaminu gimnazjalnego,
C. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego,
D. W przypadku, o którym mowa w pkt. C/, na świadectwie dojrzałości zamieszcza się adnotację o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej, a zamiast wyniku egzaminu maturalnego z danego przedmiotu wpisuje się "zwolniony".
E. Wykaz olimpiad przedmiotowych dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie póżniej niź na 2 lata przed terminem kaźdej sesji egzaminu maturalnego.
F. zwolnienie z egzaminu dojrzałości z danego przedmiotu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej
G. Uprawnienia laureatów i finalistów olimpiad starających się o przyjęcie na wyźsze uczelnie ustalają senaty tych uczelni (inaczej mówiąc większość wyźszych uczelni laureatom i finalistom oferuje indeksy jeszcze przed maturą!).

Więcej informacji o Olimpiadzie: http://www.owpsw.edu.pl/

Ramowy program w dniu 29 maja 2009

autor: Robert Pieńkowski,data: 27-05-2009
Ramowy program w dniu 29 maja jest następujący:

- od 8.30 - rejestracja uczestników finału (6-osobowych druźyn) - prosimy o zgłoszenie się najpóżniej do godz. 9.10-9.15; uczniowie
kierowani są przez wolontariuszy na główną płytę Hali, gdzie będą pisać test; nauczyciele zostaną w tym czasie zaproszeni na kawę
- 9.20 - 9.30 - przygotowanie do testu - objaśnienia, rozdanie testów (jury - koordynatorzy z WCDN + wolontariusze)
- 9.30 - 10.15 - test (45 minut) - test będzie sprawdzany przez niezaleźne osoby pod kontrolą koordynatorów z WCDN
(uwaga: być moźe zaraz po teście będzie wylosowany temat debaty;
uzgadniamy to jeszcze z organizatorami - patrz: godz. 12.00)
- od 10.15 wpuszczani będą do hali widzowie / publiczność (na tę godzinę zapraszamy zgłoszonych z Państwa szkół innych uczniów); uczestnicy finału po zakończeniu testu takźe siadają na widowni, wolontariusze
wskaźą im miejsca
- 11.00 - oficjalne otwarcie (prezydent. R. Dutkiewicz; Aleksander Milinkiewicz)
- 11.15 - 12.00 - dyskusja: Tomasz Lis i zaproszeni goście (dziennikarze zagraniczni)
- około 12.00 - ogłoszenie quizu dla publiczności (pytania na telebimach; odpowiedzi na kartkach rozdanych przez wolontariuszy
wrzucane do urny)
- ogłoszenie wyników testu
- losowanie tematu debaty (tu wg koncepcji
organizatorów; być moźe uda się przenieść to losowanie na wcześniejszą porę)
- losowanie frakcji (przez kapitanów 7 druźyn
ścisłego finału)
- 12.15 - 12.45 - przerwa na lunch i przygotowanie do debaty
- 12.45 - zajmowanie miejsc na widowni; uczestnicy finałowej symulacji
obrad PE kierowani na płytę główną
- 13.00 - 14.00 (14.15) - symulacja obrad PE; w jury prof. Elźbieta
Stadtmuller z Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. prof. Jan Miodek,
Klaus Bachmann + prawdopodobnie dziennikarze zagraniczni
- 14.15 (14.30) - ogłoszenie ostatecznych wyników, wręczenie nagród
- losowanie nagród wśród uczestników quizu dla
publiczności
- zakończenie - ok. 14.40 - 15.00

W razie wątpliwości proszę o kontakt.

Pozdrawiam i do zobaczenia w piątek

Spotkanie uczestników konkursu ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI

autor: Robert Pieńkowski,data: 27-05-2009
Zapraszam na kolejne spotkanie uczestników finału konkursu „ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI”, które odbędzie się w czwartek 28 V 2009 o godz. 12.10-12.55 (6 godz. lekcyjna), w sali 314.

Zapraszam w szczególności:
Natalię Cyran 2E
Magdę Rucińską 2A
Ewę Szymczak 2B
Łukasza Łukaszewskiego 2H
Joannę Rzadką 2B
Iwonę Twardowską 2A
oraz osoby z listy rezerwowej:
Radka Gulczyńskiego 2H
i Krzysztofa Głógiewicza 2G
pozostałe osoby z listy rezerwowej zapraszam teź.

Szkolenie dla finalistów konkuru „ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI”

autor: Robert Pieńkowski,data: 11-05-2009
Zapraszam osoby zakwalifikowane do finału konkursu „ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI” na spotkanie szkoleniowe w środę 13 V 2009 o godz. 11.15-12.00, które odbędzie się w sali 117.

Zapraszam w szczególności Natalię Cyran 2E, Magdę Rucińską 2A, Ewę Szymczak 2B, Łukasza Łukaszewskiego 2H, Katarzynę Wnętrzak 2F, Joannę Rzadką 2B, ale takźe pozostałe osoby z listy rezerwowej.

Spotkanie informacyjne w sprawie udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

autor: Robert Pieńkowski,data: 27-04-2009
Zapraszam chętnych do wzięcia udziału w „Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym” na spotkanie informacyjne w dniu 7 V 2009 (czwartek) o godz. 11.00-11.10, które odbędzie się w sali 314.

Uprawnienia finalistów i laureatów Olimpiady:
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046) laureaci i finaliści Olimpiady uzyskują następujące uprawnienia:
A. otrzymują z danych zajęć edukacyjnych ocenę celującą na koniec roku szkolnego,
B. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów (uczestniczący w Olimpiadzie na podst. Rozporządzenie MENiS z dnia 29 stycznia 2002 r., par. 7, pkt. 2) są zwolnieni odpowiednio ze sprawdzianu lub części egzaminu gimnazjalnego,
C. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego,
D. W przypadku, o którym mowa w pkt. C/, na świadectwie dojrzałości zamieszcza się adnotację o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej, a zamiast wyniku egzaminu maturalnego z danego przedmiotu wpisuje się "zwolniony".
E. Wykaz olimpiad przedmiotowych dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie póżniej niź na 2 lata przed terminem kaźdej sesji egzaminu maturalnego.
F. zwolnienie z egzaminu dojrzałości z danego przedmiotu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej
G. Uprawnienia laureatów i finalistów olimpiad starających się o przyjęcie na wyźsze uczelnie ustalają senaty tych uczelni (inaczej mówiąc większość wyźszych uczelni laureatom i finalistom oferuje indeksy jeszcze przed maturą!).

Więcej informacji o Olimpiadzie: http://www.owpsw.edu.pl/

Spotkanie informacyjne dotyczące konkursu „ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI”

autor: Robert Pieńkowski,data: 27-04-2009
Zapraszam osoby zakwalifikowane do finału konkursu „ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI” na spotkanie informacyjne w dniu 30 IV 2009 (czwartek) o godz. 11.00-11.10, które odbędzie się w sali 314.

Zapraszam w szczególności Natalię Cyran 2E, Magdę Rucińską 2A, Ewę Szymczak 2B, Łukasza Łukaszewskiego 2H, Katarzynę Wnętrzak 2F, Joannę Rzadką 2B, ale takźe pozostałe osoby z listy rezerwowej.

Wyniki eliminacji szkolnych konkursu ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI

autor: Robert Pieńkowski,data: 02-04-2009
Eliminacje szkolne konkursu „ZNAM PARLAMENT EUROPEJSKI”, które odbyły się 27 marca 2009 r. wyłoniły uczestników wielkiego finału w Hali Ludowej w dniu 29 V 2009 r.

1. Zbyszek Ostaszkiewicz 3 H
2. Natalia Cyran 2E
3, 4. Magda Rucińska 2A i Ewa Szymczak 2B (ex aequo)
5. Łukasz Łukaszewski 2H
6. Katarzyna Wnętrzak 2F

Lista rezerwowa uczestników Wielkiego Finału:
1. Joanna Rzadka 2B,
2. Iwona Twardowska 2A,
3 Monika Chałupka 2F

Dalsze miejsca zajęli:
1. Radek Gulczyński 2H
2. Krzysztof Głógiewicz 2G
3. Daria Domańska 2H
4. Adam Unifantowicz 2C
5. Krzysztof Kiepura 2A
6. Łukasz Trafidło 2A

Proszę osoby zakwalifikowane i z listy rezerwowej o pilny kontakt.
[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII