LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  09 / 06 / 2023 „Im więcej praw, tym mniej sprawiedliwości”- Cyceron
Projekty astronomiczne

Balon stratosferyczny w naszym liceum!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Balon stratosferyczny w naszym liceum!
15 grudnia 2018 r wspólnie z Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR, w szczególności Włodzimierzem Tarnowskim przeprowadziliśmy misję balonu stratosferycznego. Na pokładzie, oprócz standardowych urządzeń służących do nadawania telemetrii, nadajników oraz kamer rejestrujących przebieg misji, znalazły się: Krasnal Niepodległy (Valdemar Plusa), wiersze Tuwima i opłatek (Valdemar Plusa) oraz samodzielnie przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu w ramach szkolnego koła naukowego, eksperyment oparty na Arduino, który wykonywał pomiary ciśnienia (oraz wysokości) oraz temperatury. Opiekunem koła jest p. Anna Bukiewicz-Szul, a liderem grupy uczeń klasy 2C - Kamil Bouhaouli. Podczas misji nadawane także były obrazki okolicznościowe poprzez system SSTV, które odbierali krótkofalowcy nawet poza granicami naszego kraju. 
Start balonu odbywał się na boisku Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Członkowie Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR (Włodek, Przemek i Piotrek), Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (Agata i Adam), Valdemar Plusa i jego świąteczny bałwanek oraz uczniowie Kamil Bouhaouli i Witek Krupa oraz Mama Kamila-Pani Agnieszka Szwec-Bouhaouli i nauczycielka Anna Bukiewicz-Szul pracowali nad poprawnym startem misji. 
Kilka minut po godzinie 9 rano balon poleciał. Ekipa poszukiwawcza w składzie: Włodek, Pani Agnieszka, Kami, Witek, Piotrek, Przemek i Anna wyruszyła w drogę podążając za wskazaniami nadajników umieszczonych w kapsułach balonu. Po drodze odbieraliśmy obrazki emitowane drogą radiową i sprawdzaliśmy dane telemetryczne. Podczas przerwy śniadaniowej każdy uczestnik wytypował wysokość, na jaką wzniesie się nasz balon. Nagrodą była muffinka czekoladowa. Balon pękł na wysokości 31,7 km. Jego prędkość pozioma osiągała rekordy, pędząc chwilami nawet ponad 400 km/h! Kapsuły wylądowały w okolicach Sycowa. Dzielna ekipa poszukiwawcza, po przemierzeniu ok 500 m lasem, mijając świeże ślady dzików, odnalazła kapsuły. Pierwszy wypatrzył żółty spadochron Kamil. Na miejscu sprawdziliśmy kamery, zbudowany przez uczniów układ pomiarowy nadal działał. Po dotarciu do samochodów od razu przeglądnęliśmy zapisy z kamer, ciesząc oczy fantastycznymi zdjęciami Krasnala Niepodległego na tle gęstych chmur i Słońca. Zadowolona ekipa wróciła do domu. Dane z eksperymentu zapisały się na karcie i są aktualnie analizowane. Dziękuję wszystkim za udział w misji!
Galeria zdjeć: tutaj.  

Kosmiczna wycieczka w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Kosmiczna wycieczka w LO nr XVII
W dniach 14-16 marca 2019 r. uczniowie LO nr XVII, społecznej szkoły ARKA i Liceum Salezjańskiego wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Monachium. Główymi punktami wycieczki były wizyty w najnowocześniejszym planetarium w Europie: ESO Supernova oraz ośrodku Niemieckiej Agencji Kosmicznej: GSOC.
Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy Pragę, zachwycając się bogatą architekturą miasta i wysmienitą czeską kuchnią. 
Drugi dzień był przepełniony kosmicznymi i astronomicznymi wartościami. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Wolfganga Viesera, ESO zapewniło nam polskojęzycznych przewodników, małżeństwo astronomów, Danutę i Adama, a także polskojęzyczny seans w Planetarium. Grupy wzięły także udział w bardzo ciekawych warsztatach wykrywania mikrofal. Centrum ESO jest niesamowicie inspirującym miejscem, uczniowie i opiekunowie byli zafascynowani wszystkim, każdym momentem spędzonym w tym budynku.
Wizyta w GSOC, oddziale Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR - Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Niesamowite miejsce, nowe informacje, przemili prowadzący, Tobias i Klara. W oddziale tym znajduje się centrum misji kosmicznych, m.in. centrum zarządzania modułem Columbus, części International Space Station, centrum sieci satelitów Galileo i kilka innych. 
Trzeciego dnia zwiedziliśmy Monachium i Norymbergę.
Organizacją wycieczki zajęła się Anna Bukiewicz-Szul. Wsparcie zapewniły Anna Folta-Pisarczuk i Joanna Bohun (ARKA).
Moc astronomicznych i kosmicznych wrażeń. Byliśmy pierwszą w historii ESO Supernova grupą z Polski, która odwiedziła to miejsce.
Zobacz relację fotograficzną: tutaj

Yuri’s Night Wrocław - trzecia edycja w naszym LO!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Yuri’s Night Wrocław  - trzecia edycja w  naszym LO! Już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się impreza edukacyjna Yuri’s Night Wrocław. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy o historii technologii kosmicznych oraz ich przyszłości. Termin imprezy wyznaczony jest na rocznicę pierwszego lotu człowieka w Kosmos. W tym roku minęło 58 lat od tego wydarzenia. Organizatorem było stowarzyszenie WroSpace, którego jednym z założycieli jest nauczycielka szkoły Anna Bukiewicz-Szul.
Tym razem wydarzenie składało się z trzech części: wykłady, wyzwanie inżynieryjne oraz rozgrywki w kosmiczne "planszówki". Uczniowie LO nr XVII: Patryk Szynkiewicz oraz Veronika Reshetnikova wystąpili z prelekcjami na temat historii radzieckiego programu kosmicznego oraz kobietach w kosmosie. Uczniowie szkoły (z klas 1b, 1c, 1d, 1f oraz 2c) oraz nauczyciele (Anna Folta-Pisarczuk) zaangażowali się również w działania wolontariackie, wspierając wydarzenie swą pracą przed i podczas jego przebiegu. W Yuri’s Night udział wzięło ponad 100 uczestników z Wrocławia.
Pełna relacja: http://wrospace.pl/yuris-night-2019/
Projekt był dofinansowany w ramach Programu „Mikrogranty NGO” realizowanego ze środków Gminy Wrocław.

EarthKAM jesień 2018 i zima 2019

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 08-03-2019
EarthKAM jesień 2018 i zima 2019

W dwóch kampaniach projektu edukacyjnego Sally Ride EarthKAM, uczniowie LO nr XVII wykonali niesamowite zdjęcia Ziemi. Kolory, które przedstawiają są wprost niewiarygodne. Gratulujemy uczniom klas pierwszych tak udanych zdjęć.

Projekt EarthKAM polega na zlecaniu wykonania zdjęć wybranych miejsc na Ziemi, które znajdują się blisko śladu trajektorii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcia robione są aparatem znajdującym się na orbicie naszej planety. Projekt realizowany jest we współpracy z NASA.

Koordynatorką jest p. Anna Bukiewicz-Szul.

Zobacz galerię zdjęć: tutaj.

World Space Week Wrocław 2018

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 08-03-2019
World Space Week Wrocław 2018
W dniach 5-7 października 2018 roku we Wrocławiu odbyła się druga wrocławska edycja Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej obchodzonego na całym Świecie od 1999 roku, a od dwóch lat również we Wrocławiu za sprawą stowarzyszenia WroSpace zrzeszającego wolontariuszy, miłośników kosmosu, astronomii i nauk ścisłych. Liceum Ogólnokształcące nr XVII było jednym z głównych partnerów wydarzenia. Drugi dzień, a zatem ponad 60 warsztatów, odbyło się w budynku naszej szkoły. Uczniowie LO nr XVII przez wszystkie dni pracowali jako wolontariusze, pomogając w organizacji wydarzenia. Nauczyciele i pracownicy szkoły również licznie wsparli wydarzenie, stając się gospodarzami podczas warsztatów. Dyrekcja Szkoły, aktywnie zaangażowała się w organizację World Space Week Wrocław 2018.

Warsztaty astronomiczne w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 08-03-2019
Warsztaty astronomiczne w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym
We wrześniu 2018 r. uczniowie klasy 2c wzięli udział w warsztatach astronomicznych w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym (MOA) w Niepołomicach. Pod okiem pana Grzegorza Sęka, astronoma, wieloletniego popularyzatora nauki, osoby z więlką charyzmą, uczniowie zdobywali nowe umiejętności. W zakres zajęć wchodziły: dzienne obserwacje nieba - obserwacja Słońca przez teleskop słoneczny oraz metodą projekcji, zajęcia z optyki wykorzystujące energię słoneczną, czym zajmuje sie astronomia, na czym polega fotometria. Wieczorne obserwacje uczniowie prowadzili w obserwatorium, przy pomocy dużego teleskopu niepołomickiego...

Solarygrafia w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 27-02-2019
Solarygrafia w LO nr XVII

Uczniowie klasy 2c zrealizowali projekt z Solarygrafii. Będąc w 1 klasie zbudowali własne aparaty otworkowe, wyposażone w papier światłoczuły. 30 aparatów zostało zainstalowanych na dachu szkoły, aby przez następne 6 miesięcy rejestrowały ścieżki Słońca. Po upływie tego czasu uczniowie wydobyli z aparatów gotowe zdjęcia. Efekty są spektakularne! Piękne ścieżki Słońca na tle wrocławskiego Skytowera. 

Aparaty były wyeksponowane na południe, aby mogły zarejestrować pełne ścieżki naszej gwiazdy. Linie, które widać na zdjęciu (w kształcie krzywej Gaussa) to właśnie ścieżki, po których poruszało się Słońce w konkretnych dniach. Przerwy między kolejnymi liniami oznaczają wystąpienie pochmurnych dni, kiedy to aparaty nie miały czego rejestrować. 
Długoterminowy projekt okazał się być fasynującą przygodą dla uczniów naszej szkoły.
Dziękuję Szymonowi Grzybowskiemu za obróbkę zarejestrowanych zdjęć. Koordynatorem projektu była p. Anna Bukiewicz-Szul. 

Galeria zdjęć: tutaj.

Projekt Eratostenes - pomiar obwodu Ziemi

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 19-04-2018
Projekt Eratostenes - pomiar obwodu Ziemi
21 marca 2018 r. uczniowie klasy 1C brali ucział w Międzynarodowym Projekcie Eratosthenes Experiment, w którym dokonywali pomiaru obwodu Ziemi starożytną metodą. Zajęcia rozpoczęła nauczycielka fizyki i koordynatorka - Anna Bukiewicz-Szul, kiedy to przedstwiła uczniom szczegóły związane z pomysłem Eratostenesa oraz samym projektem. Uczniowie zbudowali układy pomiarowe, a następnie oczekiwali na moment, gdy Słońce znajdzie się w zenicie.
Zobacz galerię zdjęć z pracy uczniów: tutaj 

EarthKAM w LO nr XVII - misja 59 oraz 60 w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 19-04-2018
EarthKAM w LO nr XVII - misja 59 oraz 60 w LO nr XVII

Uczniowie klas pierwszych z LO nr XVII w ciągu roku szkolnego wzięli udział w dwóch misjach projektu NASA - Sally Ride EarthKAM. Projekt polega na wskazywaniu i wysyłaniu współrzędnych miejsc na Ziemi, które uczeń chciałby sfotografować z orbity, a dokładniej z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Oto wyniki tegorocznych edycji: tutaj.

Poprzednie misje:  2016/2017 oraz 2016/2017-1

Relacja z Yuri’s Night 2018

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 19-04-2018
Relacja z Yuri’s Night 2018 12.04.2018 r. w LO nr XVII odbyła się impreza Yuri’s Night Wrocław 2018. W tym roku odkrywaliśmy kamienie milowe Człowieka w Kosmosie. Gość specjalny - Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej, uświetnił imprezę swoim wystąpieniem o lotach kosmicznych oraz misji Apollo 11. Uczniowie LO nr XVII oraz nauczycielka fizyki również odkryli inne kamienie milowe podczas swoich prezentacji. Impreza była bardzo udana. Pełna relacja oraz galeria zdjęć dostępna w rozwinięciu.

Wielki sukces drużyny LO nr XVII w konkursie Astro Pi

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 28-02-2018
Wielki sukces drużyny LO nr XVII w konkursie Astro Pi
Drużyna Astrokompasy, w składzie: Bartosz Szewczyk, Patryk Gazdecki, Kamil Bouhaouli, Witold Krupa, Piotr Cywiński oraz Mateusz Marczak z klasy 1C zakwalifikowała się do 3 etapu Międzynarodowego Konkursu AstroPi organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Na ponad 200 drużyn z całej Europy, wybrano 114. Kod naszych uczniów zostanie uruchomiony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chłopców czeka teraz praca nad opracowaniem danych eksperymentalnych i stworzeniem raportu.
Przeczytaj o szczegółach pracy nad projektem.

Wycieczka astronomiczna w Góry Izerskie

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 28-02-2018
Wycieczka astronomiczna w Góry Izerskie W dniach 20-21.10.2017 r. klasa 1C wraz z dwójką rodziców (Panią Agnieszką Szwec i Panem Danielem Kucnerem) oraz wychowawczynią Anną Bukiewicz-Szul, pojechali na wycieczkę edukacyjno-integracyjną w Góry Izerskie, do schroniska Orle. Podczas wyjazdu uczniowie brali udział w zajęciach z podstaw obserwacji astronomicznych oraz warsztatów z obrotową mapą nieba i przygotowaniem teleskopu do obserwacji, które poprowadził Pan dr Piotr Kierzkowski, członek Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.  Dzięki uprzejmości organizatorów (dr Sylwestra Kołomańskiego oraz Grzegorza Żakowicza) Pracowni Astronomicznej, zlokalizowanej w Schronisku Orle, mogliśmy skorzystać z sali warsztatowo-wykładowej oraz całego sprzętu do obserwacji nieba, który został tam zgromadzony...

Pani Anna Bukiewicz-Szul reprezentowała Polskę na "kosmicznym" szkoleniu w Holandii

autor: Admin,data: 27-02-2018
Pani Anna Bukiewicz-Szul reprezentowała Polskę na W dniach 21-24.11.2017 r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli zorganizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Galileo Teacher Training Program (GTTP). Miejscem warsztatów była placówka ESA - ESTEC w Noordwijk w Holandii. Selekcja nauczycieli z krajów członkowskich ESA dokonana była pod kątem zaangażowania w kreatywne nauczanie i organizację aktywności wychodzących poza podstawę programową. Polska miała w tym roku jednego przedstawiciela- p. ANNĘ BUKIEWICZ-SZUL- nauczyciela fizyki i informatyki w Siedemnastce. O udziale w warsztatach p. A. Bukiewicz-Szul>>
Fotogaleria>>

Uczniowie LO nr XVII w Astro Pi

autor: Admin,data: 27-02-2018
Uczniowie LO nr XVII w Astro Pi

Uczniowie z klasy 1C zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu Astro Pi, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Konkurs polega na wykonaniu eksperymentu fizycznego przy pomocy specjalnego mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego w zestaw czujników (do pomiarów temperatury, ciśnienia, wilgotności, żyroskop, magnetometr itd.) na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Relacja z World Space Week Wrocław 2017

autor: Admin,data: 27-02-2018
Relacja z World Space Week Wrocław 2017 W dniach 7-8 października 2017 r. we Wrocławiu, po raz pierwszy w Polsce, zorganizowano imprezę na cześć Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej - World Space Week Wrocław 2017. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło ok. 1000 uczestników. Jednym z partnerów imprezy była nasza Szkoła. Zapraszamy do przeczytania relacji z przebiegu wydarzenia.
Relacja foto z konferencji: tutaj.

Obserwacje nieba na Górce PaFaWaG

autor: Admin,data: 27-02-2018
Obserwacje nieba na Górce PaFaWaG Drodzy uczniowie i nauczyciele, wygląda na to, że pogoda pozwoli nam przeprowadzić nasze obserwacje. Zapraszam na zbiórkę pod szkołę o godzinie 19:00 lub na Wzgórze Gajowickie (górka PaFaWaG) ok 19:30.

Kolejna edycja projektu NASA - EarthKAM

autor: Admin,data: 27-02-2018
Kolejna edycja projektu NASA - EarthKAM W dniach 25-30.09.2017 w uczniowie LO nr XVII będą mogli przystąpić do wyjątkowego projektu EarthKAM. Projekt umożliwia wykonanie zdjęć Ziemi z jej orbity, z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zgłoszenia proszę kierować do p. Anny Bukiewicz-Szul.

World Space Week Wrocław 2017

autor: Admin,data: 27-02-2018
World Space Week Wrocław 2017 Liceum Ogólnokształcące nr XVII we Wrocławiu jest współorganizatorem pierwszej w Polsce imprezy w ramach międzynarodowego święta przestrzeni kosmicznej: World Space Week Wrocław 2017. Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców oraz całą społeczność szkolną do udziału w tym przedsięwzięciu.
7.10.2017: Warsztaty kosmiczne w SP nr 26 we Wrocławiu.
8.10.2017: Konferencja popularno-naukowa oraz szereg atrakcji we Wrocławskim Centrum kongresowym Hala Stulecia. 
Wstęp wolny - obowiązują zapisy
Zapraszamy!!!

Piknik astronautyczny oraz warsztaty z solarygrafii - integracja klasy 1C

autor: Admin,data: 27-02-2018
Piknik astronautyczny oraz warsztaty z solarygrafii - integracja klasy 1C 12 września 2017 klasa 1C wraz z wychowawcą p. Anną Bukiewicz-Szul wzięli udział w zajęciach integracyjno-edukacyjnych. Był to piknik astronautyczny "Pierwszy krok w kosmos" oraz warsztaty z solarygrafii.
Zobacz galerię zdjęć.

Wykład "Jak zostać astronautą"

autor: Admin,data: 27-02-2018
Wykład 19.06.2017 uczniowie klas 1C oraz 1D (pod opieką p. A. Bukiewicz-Szul) zostali zaproszeni przez Space Academy na wykład pt.: "Jak zostać astronautą". Temat przybliżył młody, pełen sukcesów w branży kosmicznej Wrocławianin, Szymon Gryś.
Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się jak może wyglądać przykładowa ścieżka kariery na astronautę, zaczynając od zastania pilotem. Uczniowie poznali również detale związane z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i warunkami, w jakich przebywają na niej astronauci, a także całe spektrum informacji fizycznych dotyczących tematyki.

Szkolne obserwacje nieba - 8.06.2017

autor: Admin,data: 27-02-2018
Szkolne obserwacje nieba - 8.06.2017

8 czerwca 2017 uczniowie LO nr XVII mieli okazję wziąć udział w szkolnych obserwacjach nieba. Obserwacje koordynowane były przez członków Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, mi.in. Agate Gorwę, Tomasza Kołodzieja oraz Adama Wiernasza. Na wydarzenie przybyło ok. 50 uczniów ze szkoły. Podczas obserwacji można było zobaczyć szczegóły Księżyca, Jowisza z czterema księżycami, Saturna z Tytanem, a także kilka obiektów głębokiego nieba. Mieliśmy okazję podziwiać przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dodatkową atrakcję stanowiły aż cztery deszcze meteorytów w zasięgu wzroku, szczęśliwcy mieli okazję zobaczyć "spadającą gwiazdę". Obserwacje koordynowała  A. Bukiewicz-Szul.
Zobacz galerię.

Remote Mars Yard 2017

autor: Admin,data: 27-02-2018
Remote Mars Yard 2017 Liceum Ogólnokształcące nr XVII, jako jedna z 25 szkół, zostało zakwalifikowane do Ogólnopolskiego Konkursu Remote Mars Yard 2017 (ReMY 2017). Konkurs polegał na przeprowadzeniu symulacji misji marsjańskiej. Koordynatorem oraz opiekunem drużyny była p. Anna Bukiewicz-Szul, która na drodze eliminacji w szkolnym quizie z wiedzy astronomiczno-astro  nautycznej, wyłoniła reprezentację Szkoły-drużynę C.
Galeria zdjęć

Szkolne Obserwacje Nieba - w czwartek 08.06.2017

autor: Admin,data: 27-02-2018
Szkolne Obserwacje Nieba - w czwartek 08.06.2017

W czwartek (8.06.2017) odbyły się  Szkolne Obserwacje Nieba, podczas których  można było obejrzeć detale Księżyca, Jowisza z 4 księżycami, Saturna z pierścieniami i widocznym księżycem Tytanem oraz niektóre obiekty głębokiego nieba. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 1A, 1B, 1C, 1E, 1F, 2B, 2C, 2D oraz 2F pod opieką p. A. Bukiewicz-Szul i p. R.Koniecznego. Obserwacje moderowali doświadczeni członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.  Uczniowie zaprosili także swoich przyjaciół i znajomych, ponadto do grona obserwujących chętnie dołączały osoby spacerujące w tym czasie po górce Pafawag.
Więcej zdjęć w galerii 

Space Day na Politechnice Wrocławskiej

autor: Admin,data: 27-02-2018
Space Day na Politechnice Wrocławskiej 20 kwietnia 2017 reprezentacja szkoły w składzie: Artur Sarna, Jakub Krasiński z 1C, Mateusz Dudzikowski, Konrad Hajduga z 2C oraz Maciej Jasielewicz z 3G wraz z fizykami, Robertem Koniecznym oraz Anną Bukiewicz-Szul wzięła udział w cyklu wykładów o . tematyce astronautycznej w ramach Space Day na Politechnice Wrocławskiej.
Fotorelacja: tutaj

Jedyne obchody Yuri’s Night w Polsce w LO nr XVII !

autor: Admin,data: 27-02-2018
Jedyne obchody Yuri’s Night w Polsce w LO nr XVII ! 12.04.2017r w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XVII we Wrocławiu odbyły się jedyne w Polsce obchody Yuri’s Night - rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. W ramach uroczystości zgromadzeni goście usłyszeli o Juriju Gagarinie, szczegółach pierwszego lotu człowieka w kosmos, zobaczyli fragmenty oryginalnych nagrań z tamtego okresu oraz krótki film dokumentalny o tym wydarzeniu; oglądnęli film Adama Ustynowicza pt.: "Chopin the Space Concert", który ukazuje to co m.in. zobaczył pierwszy człowiek na orbicie Ziemi - jej oszałamiające piękno; wysłuchali wykładu Grzegorza Żakowicza o Szkolnych Warsztatach Astronomicznych... usłyszeli o tym, co można zobaczyć w Polsce na wiosenym niebie. Dodatkowo członkowie WTMA złożyli szkolne teleskopy, sprawdzając tym samym ich działanie. Niestety nie odbyły się planowane obserwacje nieba z uwagi na całkowite zachmurzenie i opady deszczu. Podczas imprezy można było podziwiać zdjęcia Ziemi z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykonane przez uczniów LO nr XVII w projekcie NASA Sally Ride EarthKAM, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w skafandrze kosmicznym na specjalnie przygotowanym banerze.

Relacja foto: tutaj.

Yuri’s Night w LO nr XVII

autor: Admin,data: 27-02-2018
Yuri’s Night w LO nr XVII

12 kwietnia 2017r zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w obchodach rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. Wydarzenie odbywa się w ramach międzynarodowej akcji Yuri’s Night. Nasza wrocławska uroczystość będzie jedyną tego typu inicjatywą w Polsce!
START: 18:00, AULA LO nr XVII (3 piętro)
W programie mi.in.: prezentacja sylwetki Jurija Gagarina oraz jego lotu na orbitę Ziemi; emisja filmu Adama Ustynowicza "Chopin the Space Concert"; obserwacje nocnego nieba; galeria zdjęć wykonanych w projekcie NASA Sally Ride EarthKAM przez uczniów szkoły.

Wyniki szkolnego konkursu astronomiczno-astronautycznego

autor: Admin,data: 27-02-2018
Wyniki szkolnego konkursu astronomiczno-astronautycznego

W dniach 28-29.03.2017r, w Szkole odbył się konkurs astronomiczno-astronautyczny. Do webowego testu przygotowanego przez nauczyciela fizyki, p. A. Bukiewicz-Szul, przystąpiło 57 uczniów ze Szkoły. Poziom trudności testu był wysoki.
Najlepszy wynik stanowi 66,7% i należy do ucznia klasy 1A Patryka Szynkiewicza. Drugi wynik w szkole uzyskał Kamil Radziwon z klasy 2C, a trzeci należy ex aequo do Ziemowita Paszke z 3A, Jeremiasza Karwata oraz Rolanda Czpelskiego z 1C.
Dziesięcioro uczniów, którzy otrzymali najwyższe wyniki automatycznie wybrano do reprezentowania Szkoły w ogólnopolskim konkursie ReMY 2017, polegającym na zaplanowaniu i odbyciu symulowanej misji marsjańskiej.
W załączniku szczegółowe informacje o wynikach konkursu. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy uzyskanych wyników.
Szczególne podziękowania kieruję do cudownych Pań, Lucyny Grochockiej oraz Jolanty Nogaj, ze Szkolnej Biblioteki za pomoc w organizacji konkursu.
Galeria foto dostępna tutaj

Pomiar obwodu Ziemi starożytną metodą

autor: Admin,data: 27-02-2018
Pomiar obwodu Ziemi starożytną metodą 21 marca 2017r uczniowie klasy 2C, wraz z nauczycielami fizyki oraz wychowawczynią dokonali pomiaru długości cienia rzucanego przez gnomon w południe słoneczne (11:59). Dzień wcześniej, podczas specjalnych zajęć z języka angielskiego (Margerita Niwelt) oraz fizyki (A. Bukiewicz-Szul, Robert Konieczny), uczniowie zostali zapoznani z ideą międzynarodowego projektu Eratosthenes experiment, sylwetką uczonego oraz szczegółami oryginalnie przeprowadzonego pomiaru.
Uczniowie uzyskali bardzo dobry wynik, obarczony jedynie 0,5% błędem. Sam eksperyment oraz otrzymane wyniki mogły przekonać "płaskoziemców" o braku słuszności ich teorii. Galeria foto: tutaj

Kolejne konkursy astrofizyczne

autor: Admin,data: 27-02-2018
Kolejne konkursy astrofizyczne

Aż trzy nowe konkursy wspierane przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO (z siedzibą w CN Kopernik w Warszawie)!
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w jednym z nich. Nie trzeba być od razu Hawkingiem, spokojnie! Przeczytajcie na czym polegają. Szczegóły: tutaj

Kolory Ziemi - zdjęcia XVII-ki w kolejnej edycji projektu EarthKAM

autor: Admin,data: 27-02-2018
Kolory Ziemi - zdjęcia XVII-ki w kolejnej edycji projektu EarthKAM Wyniki kolejnej edycji projektu EarthKAM - czytaj tutaj.

Kolejna edycja projektu EarthKAM

autor: Admin,data: 27-02-2018
Kolejna edycja projektu EarthKAM

Zapraszam uczniów XVII LO do udziału w kolejnej edycji (misja 56) projektu EarthKAM. Będzie to już druga edycja, którą realizujemy w naszym LO. Projekt będzie realizowany od 7.02-10.02.2017r. EarthKAM to program edukacyjny NASA dedykowany szkołom, uczniom oraz nauczycielom na całym świecie. W ramach programu zleca się astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonanie zdjęć konkretnych miejsc na Ziemi. Projekt wymaga od uczniów zaangażowania, znajomości współrzędnych geograficznych, posługiwania się mapą oraz podstawowych informacji na temat ISS. Przed rozpoczęciem misji (3.02.2017r, na 7 godzinie lekcyjnej w sali 113) odbędzie się krótkie szkolenie-wprowadzenie do projektu.

W poprzedniej edycji uczniowie XVII LO zlecili wykonanie ponad 200 zdjęć, oto zbiór najlepszych spośród nich: zobacz galerię

 

Reprezentacja 17-ki na finale projektu ARISS w Salezie

autor: Admin,data: 27-02-2018
Reprezentacja 17-ki na finale projektu ARISS w Salezie 25.11.2016r. reprezentacja LO nr XVII, na czele z v-dyrektor Barbarą Bartnik, Robertem Koniecznym oraz Stanisławem Skotym, wraz z poszczególnymi uczniami klas 3C, 3G, 2C, 1E oraz 1D wzięła udział w kosmicznym finale projektu ARISS w Salezie, który odbył się w siedzibie Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Projekt koordynowany był przez nauczycielkę obydwu szkół, Annę Bukiewicz-Szul.  W trakcie 4 godzin wysłuchano prezentacji o projekcie, partnerach projektu, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także astronaucie, z którym później nawiązano połączenie radiowe. Wręczono również nagrody w konkursach projektu. Pierwsze miejsce w jednym z nich, na "Kapsułę ludzkości" zajęły uczennice naszego LO, Natalia Białecka oraz Adrianna Juszka z kl. 1D. Nagrodami były teleskopy do amatorskich obserwacji nieba. Jednocześnie nasza szkoła uzyskała komplet radiotelefonów - jako nagrodę dla szkoły zwycięskiej drużyny. Dyplom dla LO nr XVII za udział>>

Projekt M.A.R.S. - pierwszy w Europie habitat kosmiczny

autor: Admin,data: 27-02-2018
Projekt M.A.R.S. - pierwszy w Europie habitat kosmiczny W dniu 8 listopada 2016r. klasy 3C i 3G o profilu mat-fiz-inf uczestniczyły w prowadzonym przez p.  Leszka Orzechowskiego i p. Szymona Grysia z Politechniki Wrocławskiej wykładzie o projekcie M.A.R.S.
Projekt M.A.R.S. (Modular Analog Research Station) zakłada budowę pierwszej w Polsce analogowej symulacji bazy księżycowej lub marsjańskiej pod Tarnowem. Będzie to jeden z pierwszych w Europie habitatów kosmicznych w którym będą mogli przebywać przyszli kolonizatorzy kosmosu.
Wykład realizowany był w ramach projektu "ARISS W SALEZIE". Opiekunami grup byli: p.Anna Bukiewicz-Szul i p. Robert Konieczny.

earthKAM w LO nr XVII

autor: Admin,data: 27-02-2018
earthKAM w LO nr XVII

Zapraszam wszystkich uczniów, zainteresowanych astronomią, geografia lub fotografią, do udziału w projekcie earthKam. Najbliższe spotkanie w środę, 09.11.2016 na 6 lekcji w sali 113.
Anna Bukiewucz-Szul

Projekt ARISS

autor: Admin,data: 27-02-2018
Projekt ARISS ARISS w Salezie to projekt realizowany w ramach programu ARISS, współtworzonego przez międzynarodową grupę radioamatorów (krótkofalowców) oraz Agencje Kosmiczne zaangażowane w Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Projekt zakończy się połączeniem radiowym z astronautą przebywającym na ISS, być może ze strumieniem video na żywo. Projekt ten w Polsce był realizowany jedynie 17 razy, na ponad 1000 na całym świecie. W drugiej połowie listopada 2016, po raz pierwszy we Wrocławiu będziemy mieli okazje zadać kilka pytań astronaucie przebywającemu na orbicie Ziemi.
Finał poprzedzi szereg wydarzeń związanych tematycznie z projektem, m.in. kurs krótkofalarski, warsztaty astrofizyczne w Białkowie, warsztaty astrofotograficzne, konkurs "Kapsuła ludzkości", konkurs literacki "Kolonizacja kosmosu", wykłady astrofizyczne oraz wiele innych.
Dzięki wsparciu w ramach mikroGRANTÓW ESK 2016, udział we wszystkich proponowanych wydarzeniach jest bezpłatny. 
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z programem projektu i zgłaszania się do udziału  wydarzeniach. Koniecznie śledźcie też fanpage projektu.
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII