LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  26 / 09 / 2021 Nie czas jest nam dany, ale chwila. Naszym zadaniem jest uczynić z tej chwili czas- Georges Poulet
Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej

Projekt „Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej”- wycieczka klas drugich

W dniach 1-2.10.2015r. Uczniowie klas drugich naszej szkoły, w ramach projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej” zwiedzili obóz w Auschwitz-Birkenau, Kalwarię Zebrzydowską oraz Kraków.  Galeria>>

    Pierwszego dnia byliśmy w szczególnym miejscu, a mianowicie w obozie koncentracyjnym w Auschwitz oraz zagłady w Birkenau, w którym naziści zamordowali około 1,1mln. ludzi. Zobaczyliśmy w jakich warunkach byli przetrzymywani więźniowie, a także miejsca w których uśmiercano na masową skalę ludzi, używając do tego trującego gazu.

    Następnie przybyliśmy do znanego nie tylko w Małopolsce, sanktuarium pasyjno – maryjnego w  Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas prezentacji przewodnik przedstawił nam przebieg uroczystości religijnych w tym miejscu. Podziwialiśmy również przepiękny barokowy kościół.

    Cały następny dzień poświęcony był na zwiedzanie Krakowa. Najpierw przewodnik oprowadził nas po katedrze na Wawelu, później wspięliśmy się na wieżę z „Dzwonem Zygmunta” oraz zeszliśmy do podziemnych krypt, w których pochowanych jest kilku polskich królów, a także znaczące postaci z naszej historii ( m.in. marsz. Piłsudski, gen. Sikorski, ks. Poniatowski, A. Mickiewicz, J. Słowacki ).

     Byliśmy też w Kościele Mariackim podczas odsłonięcia, znanego w całym świecie ołtarza Wita Stwosza. W innym kościele , a mianowicie  franciszkańskim, mieliśmy okazję oglądnąć kolejne dzieła sztuki, czyli witraże autorstwa S. Wyspiańskiego. Później wróciliśmy na Wawel, aby zwiedzić komnaty, w których zobaczyliśmy słynne arrasy wawelskie, „ głowy wawelskie” i wiele innych ciekawych eksponatów.

    Po zwiedzeniu Wawelu zjedliśmy obiad , a następnie udaliśmy się do autokarów , które szczęśliwie dowiozły nas do Wrocławia.

 

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII