Dziś mamy:  26 / 09 / 2021 „Dużo, to nie znaczy dobrze, ale dobrze dużo znaczy”- Demostenes

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2018 r. w całej Polsce trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  w „hołdzie… - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

W głównym wydarzeniu wrocławskich obchodów pod Pomnikiem Ofiar Terroryzmu Komunistycznego z lat 1944-1956 (kwatery 81A i 120) wziął udział także poczet sztandarowy naszej Szkoły w składzie: Małgorzata Bagińska 1C, Maria Bończa-Pióro 1B, Joanna Masternak 1C, Tomasz Opałka 1B, Natalia Szarwaryn 1B i Joanna Wręczycka 1B pod opieką p. Roberta Koniecznego.

W przygotowanie i obsługę wydarzenia włączyli się jako wolontariusze uczniowie naszej szkoły.     Podczas uroczystości głos zabrał m.in. Ryszard Filipowicz – Prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak i wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski.

Kolejną częścią uroczystości był Apel Poległych oraz salwa honorowa kompanii wrocławskiego garnizonu wojskowego. Następnie kilkadziesiąt delegacji urzędów państwowych, instytucji samorządowych,  organizacji i Wrocławian złożyły wieńce pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

W piątek 2 marca 2018 r. o godz. 18.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Tęczowej 60 we Wrocławiu w ramach wrocławskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się „Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wspólne śpiewanie pieśni połączone z wykładem prowadził Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, przy akompaniamencie Krzysztofa Żesławskiego. Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele Kombatantów, Kuratorium, Urzędu Miejskiego Wrocławia, Samorządowcy, uczniowie oraz mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska.

Galeria zdjęć>>