LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  29 / 11 / 2021 "Urodzić się jak człowiek, to nie sztuka. Sztuką jest żyć jak CZŁOWIEK"
STRONA GŁÓWNA

Niezwykły spacer po Narodowym Forum Muzyki

Spacer rozpoczęliśmy od Sali Głównej, gdzie nasza przewodniczka, pani Kalina Rosińska, opowiedziała nam o ciekawostkach związanych z projektem budynku i tajnikach nowatorskich rozwiązań akustycznych.

Inspiracją dla architektów  Kuryłowicz & Associates  był instrument muzyczny: kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu. Widownia widziana z wysokości trzeciego balkonu, przypomina kształtem lirę.

Potem zeszliśmy do sal kameralnych – Czarnej i Czerwonej. Zajrzeliśmy też do pomieszczeń technicznych, na co dzień niedostępnych dla melomanów. Widzieliśmy system wentylowania sal oraz tłumienia drgań. Mieliśmy też przywilej wejścia na scenę i z tej perspektywy spojrzenia na widownię. Aż trudno uwierzyć, że Sala Główna może pomieścić 1800 osób!

To zrozumiałe, że największe zainteresowanie wzbudził największy instrument muzyczny -  nowoczesne organy piszczałkowe, nie mające równych sobie w żadnej innej sali koncertowej w Polsce. Dzieło organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn, swoim królewskim brzmieniem idealnie wpisuje się w akustykę Sali Głównej NFM.

Na koniec, udaliśmy się na piętro, do trzeciej sali kameralnej, by przez moment uczestniczyć w próbie Chóru NFM. Pani przewodnik zapoznała nas również  z projektami muzycznymi w języku angielskim oraz zaprosiła do udziału w koncertach w sezonie 2021/2022 i korzystania z bogatej oferty programowej: muzyka poważna, jazz, koncerty rockowe, muzyka baletowa, muzyka taneczna, etc. Naprawdę jest w czym wybierać.

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII