LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  01 / 02 / 2023 "To nie droga jest trudna, to trudności są drogą"- Søren Kierkegaard
Informatyka

International High School Teacher Programme 2019 - międzynarodowa warsztaty dla nauczycieli w CERN

Co robią nauczyciele w wakacje? Różne rzeczy, wypoczywają, regenarują siły, ale też dokształcają się. Anna Bukiewicz-Szul, nauczycielka fizyki oraz informatyki w LO nr XVII spędziła 2 tygodnie w największym na świecie ośrodku badań cząstek elementarnych: Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Jako jedyna Polka, brała udział w międzynarodowym szkoleniu dla nauczycieli International High School Teacher Programme 2019, wraz z 44 innymi nauczycielami z całego świata.
Program zajęć był bardzo intensywny, zwierał przekrój tematów od historii i przyszłości CERN, przez fizykę cząstek elementarnych, zagadnienia inżynieryjne, progmarmistyczne, po odkrycie Bozonu Higgsa, antymaterię i ciemną materię. Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie obiektów w CERN: detektorów cząstek, fabryki antymaterii, centrum sterowania wiązkek w Wielkim Zderzaczu Hadronów, centrum zarządzania detektora (AMS-02) cząstek znajdującego się na ISS, serwerowni, wystaw stałych. Poza tym w programie znalazły się intensywne warsztaty laboratoryjne, podczas których nauczyciele wykonywali różnego rodzaju doświadczenia, poznawali nowe meteody pracy projektowej, badawczej czy grupowej. Dodatkowo, w grupach nauczyciele opracowywali zagadnienia poruszane podczas wykładów pod kątem połączenia ich z podstawą programową w każdym kraju i atrakcyjnych metod przedstawienia ich w szkole.
Ponadto w trakcie pobytu w CERN nauczyciele mieli czas wolny, który wykorzystywali na zawieranie przyjaźni, wymianę doświadczeń, nawiązywanie współpracy, rozmowy o fizyce, ale także na zabawę i zwiedzanie. Pani Bukiewicz-Szul odbyła lot paralotnią w sercu Alp , w pobliżu najwyższego szczytu w Europie, Mont Blanc. 

Taki artykuł ukazał się niedawno, może warto go udostepnić:  http://big-science.pl/przybliza-uczniom-kosmos-i-wielka-nauke-czyli-polska-nauczycielka-w-cern-i-esa/

ZDJĘCIA TUTAJ  https://photos.app.goo.gl/3Lto3Lyy4gWAxgbQ8
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII