LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  29 / 11 / 2021 "Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły, niech no tylko zakwitną jabłonie" - A. Osiecka
Geografia
Janusz Krajewski Renata Pysiewicz-Jędrusik
  
  

Warsztaty geologiczne.

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 26-09-2021
Warsztaty geologiczne. 22.09.2021 poznawaliśmy tajniki wiedzy geologicznej w Muzeum Geologicznym. Warsztaty "Makroskopowe rozpoznawanie skał i minerałów" były poprowadzone bardzo profesjonalnie.
Dowiedzieliśmy się jak i gdzie powstają skały i minerały oraz nauczyliśmy się je rozopznawać i charakteryzować.

Geografia 2021/2022

autor: J.Krajewski,data: 11-09-2021
Geografia 2021/2022

Drodzy uczniowie !

W nowym roku szkolnym zapraszamy Was do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole jak i w terenie.

Zachęcamy Was do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszamy Was również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Życzenia wakacyjne.

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 28-06-2021
Życzenia wakacyjne. Drodzy uczniowie:)
Dziękujemy Wam bardzo za ten trudny rok pracy w, którym zgłębialiście tajniki geografii głównie przy pomocy narzędzi cyfrowych. Odpoczywajcie, podróżujcie, poznawajcie nowe, nieznane miejsca i ludzi
Życzymy Wam udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
Nauczyciele geografii.

 

Wyieczka po Wrocławiu

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 18-06-2021
Wyieczka po Wrocławiu Z okazji Dnia Dziecka klasy 1F i 1D wybrały się na poznawczy spacer po Wrocławiu. Trasa wiodła wzdłuż fosy do Wzgórza Partyzantów, Parku Słowackiego i Bulwaru Ksawerego Dunikowskiego.
W trakcie wycieczki młodzież wypełniała karty pracy korzystając z wiedzy przekazanej przez nauczycieli i z własnych zasobów :)

Mapy myśli

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 18-06-2021
Mapy myśli W II semestrze tworzyliśmy i omawialiśmy wspólnie na lekcjach mapy myśli. Klasy I przezentowały hydrosferę, klasy II zagadnienia związane z przemysłem a PR2 czyli rozszerzenia skupiły się na procesach egzogenicznych.
Powstały bardzo ciekawe prace, które zostaną wykorzystane na pewno w kolejnych latach nauki geografii.

Lekcje geografii w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 16-06-2021
Lekcje geografii w Dolinie Baryczy

Korzystając ze słonecznej, wręcz letniej aury klasy językowo-turystyczne 2B3 oraz 2B4 zrealizowały swoje kolejne lekcje geografii w terenie. Tym razem plenerem, w którym uczniowie zaliczając długą wędrówkę prowadzili obserwacje była Dolina Baryczy. Celem było zapoznanie się z walorami przyrodniczymi tego rejonu, gdzie nagromadzenie ponad trzystu stawów hodowlanych stwarza niezwykłe możliwości rozwoju fauny i flory związanej ze środowiskiem wodnym. Wartość przyrodnicza tego regionu potwierdzona jest istnieniem tu kilku rezerwatów, największego parku krajobrazowego w Polsce oraz wpisaniem tego rejonu m.in. na Listę Ramsarską skupiająca najcenniejsze obszary wodno-błotne na świecie.

Warsztaty geologiczne.

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 13-06-2021
Warsztaty geologiczne. Geologia nie musi być trudna. Może być łatwa i przyjemna zwłaszcza gdy jest profesjonalnie prowadzona :) 
A tak było na warsztatach z "Makroskopowego rozpoznawania skał i minerałów" w Muzeum Geologicznym. Uczniowie z klasy 1F oraz z rozszerzenia PR2 uczestniczyli w takich zajęciach 8 i 9 czerwca. Każda grupa posiadała własny zestaw skał i minerałów, które rozpoznawała i z którymi związane były różne zadania praktyczne. 

Geografia w wiosennym plenerze

autor: J.Krajewski,data: 08-06-2021
Geografia w wiosennym plenerze

Powrót do szkoły, to dla klas o profilu geograficznym jednocześnie powrót na lekcje w terenie. Taką lekcję o walorach turystycznych Gór Wałbrzyskich i o przemysłowej oraz geologicznej przeszłości zagłębia wałbrzyskiego zrealizowała klasa 2B4. Wizyta w starym kamieniołomie oraz wspinaczka na szczyt Borowej dała możliwość zapoznania się z budową geologiczną i tektoniczną pasm górskich otaczających Wałbrzych oraz pozostałej części Sudetów.

Prognozowanie pogody

autor: Renata Pysiewicz-Jedrusik,data: 01-03-2021
Prognozowanie pogody

Zdalne nauczanie może być bardzo ineresujące. Uczniowie klas 1 naszej szkoły otrzymali zadanie nagrania filmu pt: ”Prognoza pogody”. To były bardzo twórcze i ciekawe pomysły na lekcje onlineJ. Zadanie było dla chętnych uczniów. Gratulacje dla klasy 1F z której otrzymałam najwięcej filmów. Prawdziwa medialna klasa!

Lekcja geografii w Zagłębiu Wałbrzyskim

autor: J.Krajewski,data: 24-09-2020
Lekcja geografii w Zagłębiu Wałbrzyskim

Właśnie tam, gdzie wydobywano kiedyś węgiel postanowiła pojechać klasa językowo-geograficzna 3B, by na własne oczy przekonać się jak to działalność przemysłu na wielką skalę może przeobrazić naturalny krajobraz. Zagłębie Wałbrzyskie było jeszcze do niedawna jednym z większych, a także najstarszych okręgów przemysłowych w Polsce. 

Klasa 2B4 już w terenie!

autor: J.Krajewski,data: 16-09-2020
Klasa 2B4 już w terenie!

Korzystając z pięknej letniej pogody klasa językowo-geograficzna 2B4 zaliczyła pierwszą lekcję geografii i historii w terenie w bieżącym roku szkolnym. Czego się dowiedzieliśmy wchodząc na Kocie Góry i zwiedzając Trzebnicę? 

Geografia 2020/2021

autor: J.Krajewski,data: 14-09-2020
Geografia 2020/2021


Drodzy uczniowie !

W nowym roku szkolnym zapraszamy Was do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole jak i w terenie.

Zachęcamy Was do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszamy Was również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Wakacje się rozpoczęły...

autor: Aleksandra Dogoda-Tajanowicz,data: 29-06-2020
Wakacje się rozpoczęły...

Dziękujemy Wam bardzo za ten rok pracy w którym zgłębialiście tajniki geografii przy pomocy narzędzi cyfrowych. Zaslużyliście na odpoczynek.

Życzymy Wam udanych wakacji, odpoczywajcie bezpiecznie i odkrywajcie nieznane!

 

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

autor: J.Krajewski,data: 24-11-2019
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu Na zaproszenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu uczniowie naszej szkoły z klasy 1A3 i 1B3 wraz z nauczycielami geografii uczestniczyli 21 pażdziernika 2019 r. w obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego przedsięwzięcia tutaj

Klasa turystyczna w Górach Bardzkich

autor: J.Krajewski,data: 18-10-2019
Klasa turystyczna w Górach Bardzkich Dolny Śląsk, czyli nasz region, słynie z wyjątkowo wielu atrakcji turystycznych. Dużym nagromadzeniem walorów przyrodniczych i kulturowych odznacza się rejon Sudetów. Tam właśnie klasa językowo-turystyczna 1B4 zainaugurowała cykl lekcji geografii w terenie. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy były Góry Bardzkie. Uczniowie dowiedzieli się jak piętrzyły się Sudety, jak powstał niezwykle widowiskowy przełom Nysy Kłodkiej i w jaki sposób nastąpił ogromny obryw nad Bardem Śląskim. Klasa zdobyła też sporą garść wiedzy kulturowej o miasteczku i okolicy. Warto dodać, że z racji zasług kulturowych, honorowym mieszkańcem Barda Śląskiego jest noblistka Olga Tokarczuk.

Klasa teatralna zintegrowana

autor: J.Krajewski,data: 04-10-2019
Klasa teatralna zintegrowana W tych pięknych okolicznościach przyrody, w pierwszym jesiennym chłodzie, na skalistych stokach magicznej góry Ślęży integrowała się klasa teatralna 1E4. Nasza uzdolniona młodzież pod opieką swojego wychowawcy p.E.Lisiak, oraz p.R.Koniecznego i p.J.Krajewskiego nie dała ujarzmić się kapryśnej pogodzie i w radosnym nastroju zdobyła szczyt Ślęży. Były piękne widoki...mgliste, było ognisko i były śpiewy, muzyka i wesoła zabawa.

Lekcja geografii nie tylko o gospodarce leśnej

autor: J.Krajewski,data: 26-09-2019
Lekcja geografii nie tylko o gospodarce leśnej Czy można zajmować się gospodarką leśną nie rozpoznając leśnej fauny i flory? To nie żart, bo to ponoć zawodowym leśniczym nie rzadko się zdarza. My postanowiliśmy się rozstać z tą niewiedzą, dlatego w ramach lekcji geografii odwiedziliśmy jedno z najbardziej zielonych miejsc Wrocławia, czyli Park Szczytnicki. Tutaj właśnie grupa szturmowa z rozszerzenia geograficznego miała za zadanie rozpoznać i opisać gatunki drzew, które spotkamy w Polsce, a także w innych częściach świata. W tej wyjątkowo edukacyjnej wędrówce po parku towarzyszyły nam różne gatunki ptaków, a wśród nich taki rarytas jak zimorodek, zaliczany do najpiękniejszych ptaków występujących w Polsce. 

Ziemia z kosmosu!

autor: Aleksandra Dogoda-Tajanowicz,data: 25-09-2019
Ziemia z kosmosu! Ruszył projekt EARTHKAM

autor: J.Krajewski,data: 06-09-2019

Drodzy uczniowie !
W nowym roku szkolnym zapraszam do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole jak i w terenie.

Zachęcam do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszam również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Na tropie lodowca

autor: J.Krajewski,data: 22-03-2019
Na tropie lodowca Tegoroczną wiosnę uczniowie z rozszerzenia geograficznego powitali na morenie polodowcowej. Dużo się teraz mówi o topnieniu lodowców z powodu globalnego ocieplenia, ale gdyby 12 tys. lat temu nie wytopił się Skandynawski lodowiec, to pół Polski wciąż byłaby pod lodem.

autor: J.Krajewski,data: 30-10-2018

Drodzy uczniowie !

 W nowym roku szkolnym zapraszam do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole, jak i w terenie.

 Zachęcam do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu poprzez udział w wycieczkach do najattrakcyjniejszych miejsc Dolnego Śląska, m.in. w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

 Zapraszam również do udziału w konkursach geograficznych, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

 

 

Wycieczka integracyjna klasy 1A

autor: J.Krajewski,data: 19-10-2018
Wycieczka integracyjna klasy 1A W środę 17 października br. , w środku pięknej polskiej złotej jesieni klasa 1A wraz z wychowawcami p.Anetą Popiołek i p.Robertem Koniecznym wybrała sie na wycieczkę integracyjną w Góry Sokole. Do wycieczki dołączył również geograf p. J.Krajewski, który poprowadził grupę mniej znaną, ale za to bardziej stromą i skalistą ścieżką na szczyt Sokolika. Góry Sokole słyną z pięknych widoków i znane są także jako mekka wspinaczki skalnej na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu sporo granitowych turni skalnych, na których swoje umiejętności wspinaczkowe szlifowali takie sławy polskiego himalaizmu jak Wanda Rutkiewicz, czy też Krzysztof Wielicki. Po odbytej wędrówce cała klasa udała się pod schronisko "Szwajcarka", gdzie spędziła miło czas przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Była to  kolejna wycieczka z naszej Siedemnastki, podczas której młodzież mogła zapoznać się z urokami dolnośląskiego regionu

Lekcja geografii w Górach Bardzkich

autor: J.Krajewski,data: 14-10-2018
Lekcja geografii w Górach Bardzkich W Górach Bardzkich jesień zawsze jest piękna. To właśnie tam nasz szkolny geograf zabrał klasę 2B na kolejną lekcję w terenie. Celem głównym tej lekcji było ujrzenie w całej okazałości Przełomu Nysy Kłodzkiej i zapoznanie się ze skomplikowaną historią powstawania Sudetów. Ta lekcja była kolejną ciekawą lekcją geomorfologii w jakże pięknych okolicznościach przyrody. To wspaniałe, że mieszkamy w takim regionie gdzie jest tyle atrakcji środowiska geograficznego, w których łatwiej jest się uczyć geografii.

Lekcja geografii w Górach Wałbrzyskich

autor: J.Krajewski,data: 05-10-2018
Lekcja geografii w Górach Wałbrzyskich Kolejna terenowa lekcja geografii odbyła się w Górach Wałbrzyskich. Tym razem wzięli w niej udział uczniowie klas trzecich przygotowujących się do matury z geografii. Lekcja ta przybliżyła uczniom sytuację demograficzną i gospodarczą ważnego miasta przemysłowego jakim był niegdyś Wałbrzych. Uczniowie mogli też zapoznać się ze zmianami środowiska naturalnego spowodowanymi rozwojem górnictwa w tym rejonie. Innym ważnym aspektem tej lekcji było poznanie walorów turystycznych okolic Wałbrzycha, a także możliwość zdobycia wiedzy na temat historii i budowy geologicznej regionu. Kulminacyjnym punktem wycieczki było zdobycie Borowej -najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich, z którego roztacza się rozległy widok na całe Sudety.

Pożegnanie lata na Ślęży

autor: J.Krajewski,data: 23-09-2018
Pożegnanie lata na Ślęży No i stało się -gorącego lata nastąpił koniec...A my pożegnaliśmy lato na śląskim Olimpie ! Kolejna lekcja geografii w terenie klasy 2B odbyła się tym razem na stokach i szczycie Ślęży. Ta dominująca nad Wrocławiem góra jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale i miejscem gdzie bezpośrednio można zapoznać się z dziejami geologii i geomorfologii naszego regionu. Oryginalna trasa, którą zaserwował klasie geograficznej p.Krajewski, pozwoliła poznać ten szczyt nie tylko z tej łagodnej, ale i z tej bardziej wymagającej strony. Było stromo i skaliście, ale generalnie wszystkim się podobało.

W Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 18-09-2018
W Dolinie Baryczy Lato powoli dobiega końca. ale pogoda wciąż sprzyja wycieczkom. Nie zwlekając, klasa geograficzna 2B pojechała Koleją Dolnośląską do Doliny Baryczy odbyć przyrodniczą wędrówkę. 25 kilometrów pomiędzy stawami, dało możliwość obserwacji wielu gatunków ptaków, w tym orła bielika, który jest pierwowzorem naszego narodowego godła. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń i solidnie przetestowała ich kondycję fizyczną, ale co najważniejsze, zachęciła do dalszego poznawania naszego pięknego regionu.

W słońcu i mrozie

autor: Admin,data: 15-03-2018
W słońcu i mrozie

Drugi dzień marca był jednym z ostatnich dni srogiej końcówki tegorocznej zimy. Dzień był bardzo mroźny, ale jakże pogodny -idealny wręcz na przeprowadzenie kolejnej lekcji terenowej z geografii. Na szczyt Ślęży ruszyła klasa geograficzno-językowa 2B prowadzona przez swojego wychowawcę. Nie było to może zdobycie K2 zimą, ale poruszanie się w skalno-lodowym terenie  dało każdemu choć trochę odczuć smak zdobywania gór zimą. W ten sposób uczniowie klasy 2B mogli też odczuć klimat jaki panował przez długi czas na stokach Ślęży w epoce lodowcowej. To właśnie dzięki mrozom epoki lodowcowej stoki Ślęży stały się tak skaliste i pokryły się licznymi rumowiskami. Cała grupa zwiedziła też olbrzymie, granitowe kamieniołomy znajdujące się u podstawy góry Ślęży. 

Zimowa lekcja geografii na Ślęży

autor: J.Krajewski,data: 01-03-2018
Zimowa lekcja geografii na Ślęży Czy Ślęża była kiedyś wulkanem ? Co działo się z tą górą w epoce lodowcowej ? Ile skał znajduje się w masywie Ślęży ? A co to takiego są ofiolity ? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedzi na kolejnej terenowej lekcji geografii w Masywie Ślęży. Tym razem na wycieczkę pojechali uczniowie klas trzecich zdający w tym roku maturę z geografii. A już w piątek wyrusza zdobywać górę klasa geograficzno-językowa 2B. Tym razem zapowiada się srogo, gdyż prognozy przewidują 16 stopni Celsjusza na minusie..., ale co tam -my tu w siedemnastym LO zimy się nie boimy :)

Geografia na Ślęży

autor: J.Krajewski,data: 06-01-2018
Geografia na Ślęży Ostatnia terenowa lekcja geografii w starym roku odbyła się w Masywie Ślęży. Znana wszystkim Dolnoślązakom góra zwana Śląskim Olimpem posiada bardzo interesująca budowę geologiczną -tworzy ją kilka gatunków skał wchodzących w skład sekwencji ofiolitowej, w tym rzadko spotykana w innych górach skała gabro, budująca szczytowe stoki Śleży. Również geomorfologia tej góry jest ciekawa, gdyż w epoce lodowcowej jej szczyt wystawał ponad lądolód a skały poddawane były silnym procesom wietrzenia mrozowego, co w konsekwencji doprowadziło do powstania wielu rumowisk, a także oryginalnych form skalnych. Wszystko to mogła obejrzeć bezpośrednio grupa uczniów klas drugich realizująca program geografii rozszerzonej. Wycieczka rozpoczęła się deszczowo, ale już na szczycie całą grupę dopadła zamieć śnieżna -i to też była doskonała lekcja meteorologii, pokazująca jak zmiana wysokości może mieć wpływ na zmianę pogody.

Geografia rozszerzona w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 08-10-2017
Geografia rozszerzona w Dolinie Baryczy Tegoroczna jesień nie rozpieszcza słoneczną aurą, jednak meteorologiczna czujność szkolnego geografa wychwyciła okno pogodowe i tak oto grupa "Geografia rozszerzona" (2A, 2E) spędziła piękny dzień na wycieczce edukacyjnej w Dolinie Baryczy. Trasa licząca ok.25 km przyniosła wiele wrażeń i spotkań z żywą przyrodą. Orzeł bielik majestatycznie krążący po niebie, żurawi klangor, kormorany i liczne czaple białe, karp prosto ze stawu i wijące się po ziemi zaskrońce -to wszystko można było spotkać na naszym długim szlaku. Zresztą zobaczcie to sami na krótkim filmie autorstwa Faustyny Milińskiej z klasy 2A tutaj

Olimpiada geograficzna

autor: J.Krajewski,data: 22-09-2017

OLIMPIADA GEOGRAFICZNA 2017/18

W tym roku szkolnym pierwszy etap Olimpiady Geograficznej  odbędzie się z następujących tematów:

1.Miasto i jego związki z otoczeniem

2.Znaczenie gleb dla rozwoju wybranej gminy

3.Propozycja utworzenia nowego rezerwatu przyrody

4.Projekt jednodniowej wycieczki hydrologicznej

Zgłoszenia udziału i wybranego tematu przyjmuje nauczyciel geografii do dn.28.09.17

Szczegółowe informacje o olimpiadzie tutaj

autor: J.Krajewski,data: 08-09-2017

Drodzy Uczniowie!

W nowym roku szkolnym zapraszam do aktywnego udziału w zajęciach geografii zarówno na lekcjach w szkole, jak i w terenie.

Zachęcam do poznawania środowiska geograficznego naszego regionu, poprzez udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych  miejsc Dolnego Śląska, m.in. w Sudety oraz do Doliny Baryczy.

Zapraszam również do udziału w konkursie geograficznym oraz fotograficznym, które odbędą się w trakcie roku szkolnego, a także do wycieczek edukacyjnych na terenie Wrocławia.

Wiosennie w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 22-05-2017
Wiosennie w Dolinie Baryczy Na wiosnę w tym roku jakby trochę dłużej trzeba było czekać, ale jak już się zaczęła, to na dobre. Jednym z najlepszych miejsc na Dolnym Śląsku do smakowania tej pięknej pory roku jest oczywiście Dolina Baryczy. Tym razem z tą bardzo ciekawą przyrodniczo krainą, pełną stawów i ptaków zapoznała się grupa uczniów z klasy 2A, 2D i 2E, uczęszczająca na zajęcia rozszerzone z geografii. Długi marsz (ok.25 km) dostarczył sporo wrażeń, szczególnie przy pokonywaniu nieprzewidzianych przeszkód  terenowych. Atrakcją jak zawsze była możliwość obserwacji jednego z największych ptaków w Europie, czyli orła bielika.

Pierwsze kroki na wspinaczce

autor: J.Krajewski,data: 06-12-2016
Pierwsze kroki na wspinaczce W ostatnim dniu listopada klasa 2F odwiedziła ściankę wspinaczkową "Zerwa". Wyjście odbyło się w ramach projektu "Szkoła w mieście". Dla większości uczniów z klasy humanistycznej, zetknięcie ze wspinaczką po pionowych ścianach było całkiem nowym doświadczeniem. Pomimo pierwszych kroków w tej walce z grawitacją, chęci i zapału wśród licealistów nie zabrakło. Na wspinaczkę dał się również namówić p. J.Krajewski, który był inicjatorem całego przedsięwzięcia.

Wędrówki po górach

autor: J.Krajewski,data: 29-11-2016
Wędrówki po górach Jako że słońca tej jesieni było niewiele, klasa 2F postanowiła go poszukać wysoko w górach. Zamysł ten okazał się bardzo słuszny, gdyż wycieczka jaką wymyślili uczniowie klasy humanistycznej pod wieloma względami była bardzo udana. W pierwszy dzień, przedzierając się przez gęste chmury uczniowie dotarli do najwyżej położonej kopalni w Polsce (ponad 1000m) na Grzbiecie Izerskim.W drugi dzień, wędrując nieutartymi szlakami Pogórza Karkonoskiego, cała klasa dotarła na szczyt skalistego Chojnika, słynącego z okazałych ruin średniowiecznego zamku. W trzeci dzień uczestnicy wycieczki spenetrowali najbliższe okolice Szklarskiej Poręby, gdzie jak się okazało znajduje się nie tylko wiele atrakcyjnych obiektów przyrody, ale i również sporo pamiątek tamtejszej kultury. Kierownikiem wycieczki był wychowawca klasy p.M.Lewandowski, a przewodnikiem i pomysłodawcą krajoznawczych, długich wędrówek był nauczyciel geografii p.J.Krajewski. 

"Szkoła w mieście", czyli klasa geograficzno-językowa 1B na wspinaczce

autor: J.Krajewski,data: 15-11-2016
W ramach realizacji projektu "Szkoła w mieście" klasa geograficzno-językowa 1B odwiedziła ścianę wspinaczkową "Zerwa". Dla większości uczniów tej klasy było to pierwsze zetknięcie z możliwością wspinania po pionowych i pochylonych ścianach. Jednak tak się akurat składa, że w klasie 1B mamy obecnego wicemistrza Polski juniorów we wspinaczce sportowej Mateusza Puźniaka, który w trakcie tej wizyty zademonstrował swoje duże umiejętności w tej dyscyplinie. Generalnie pobyt na ściance wspinaczkowej wszystkim sprawił dużo frajdy i zabawy i wygląda na to, że niektórzy naprawdę zasmakowali w tej oryginalnej dyscyplinie sportu, która w formie mniej zaawansowanej może również świetne pełnić funkcję rekreacyjno-turystyczną. 

Oprócz błękitnego nieba

autor: J.Krajewski,data: 04-10-2016
Oprócz błękitnego nieba

Ostatni dzień września był najprawdopodobniej również ostatnim dniem w tym roku w klimacie lata. Dzień ten szczęśliwie wykorzystała klasa 1C, która wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrała się na wycieczkę integracyjną do Doliny Baryczy.Tradycyjnie już po dolinie oprowadzał p.Janusz Krajewski nie szczędząc uczestnikom długich kilometrów i przyrodniczych opowieści. Koiec lata i początek jesieni, to również początek podróży wszystkich ptaków zimujących w cieplejszych częściach świata. Z tej okazji w pierwszy weekend października obchodzone są w wielu krajach Europejskie Dni Ptaków. W Polsce odbywa się w tym czasie wiele imprez edukacyjnych, na których można wzbogacić swoją wiedzę z zakresu ornitologii. Po cześci i my wkomponowaliśmy się w obchody Euroejskich Dni Ptaków, gdyż w trakcie naszej przyrodniczo-integracyjnej wycieczki również prowadziliśmy całkiem owocne ptasie obserwacje.

Integracja w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 18-09-2016
Integracja w Dolinie Baryczy Korzystając z przedłużającej się, pięknej, wręcz wakacyjnej pogody młodzież naszej szkoły ponownie zawędrowała do Doliny Baryczy. Tym razem na długi rajd przez dzikie pola, łąki, lasy pomiędzy stawami wyruszyła klasa geograficzno-językowa 1B. Bez mapy i kompasu, ale za to z dobrym przewodnikiem, geografem, a zarazem wychowawcą tej klasy p.Januszem Krajewskim oraz p.Piotrem Zołotajkinem cała grupa przeszła ok.25 km. Długi marsz, a także wspólny grill i zabawa, przygotowane przez Stowarzyszenie "Źródło Natury" z Rudy Żmigrodzkiej były świetną formą integracji uczniów w tych pierwszych dniach pobytu w nowej dla nich szkole.

Lato w dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 12-09-2016
Lato w dolinie Baryczy Zaskakująco gorące lato, jakie rozpoczęło się wraz z nowym rokiem szkolnym zachęca do lekcji w terenie. Przedmiot geografii jak najbardziej nadaje się do takich lekcji. dlatego p.Janusz Krajewski, nauczyciel geografii, od kilku już lat oprowadza naszą młodzież po bardzo ciekawym przyrodniczo rejonie, jakim jest Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Obszar ten zalicza się do najciekawszych ptasich ostoji w skali polskiej, a także europejskiej. Podczas tych przyrodniczych wypraw p.J.Krajewski opowiada opowiada o interesujących zwyczajach życia ptaków oraz o innych ciekawostkach rejonu. Tym razem na na taką geograficzno-przyrodniczą wycieczkę wyruszyła klasa teatralna 3E wraz z wychowawcą p.Anną Foltą-Pisarczuk. Mimo wjątkowego upału, cała klasa dzielnie przeszła 26 km, posiłkując się w przerwie poczęstunkiem przygotowanym przez Stowarzyszenie "Źródło Natury" z Rudy Żmigrodzkiej.

Teatralna pnie się w górę !

autor: J.Krajewski,data: 16-06-2016
Teatralna pnie się w górę ! Nasi szkolni aktorzy wielokrotnie i z powodzeniem występowali już na scenie, ale...ale na scenie całkiem pionowej jeszcze nie. Aż wreszcie nadarzyła się taka okazja, by stanąć w szranki z groźnie wyglądającą pionową areną i oto pewnego dnia klasa teatralna 2E wyruszyła na podbój pionowych ścian ZERWY. Całe przedsięwzięcie wydarzyło się w ramach projektu "Szkoła w mieście" na obiekcie sztucznej ściany wspinaczkowej "ZERWA". Jak radzili sobie mlodzi aktorzy, a także prowodyr tej nietypowej wyprawy p.J.Krajewski można zobaczyć tutaj

Goście z Niemiec odwiedzili dolinę Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 10-06-2016
Goście z Niemiec odwiedzili dolinę Baryczy W ramach projektu "Wymiana polsko-niemiecka" młodzież naszej szkoły oraz zaproszeni uczniowie europejskiej szkoły Landfermann-Gymnasium z Duisburga zawędrowali wczoraj do doliny Baryczy. Park Krajobrazowy doliny Baryczy to jeden z najciekawszych regionów przyrodniczych naszego regionu, a także Polski. Rejon ten wpisany jest na listę ostoi chroniących ptaki obszarów wodno-błotnych w ramach międzynarodowej konwencji ramsarskiej. Grupę młodzieży polskiej i niemieckiej oraz opiekunów na czele z p.Dyrektor Małgorzatą Iwankiewicz poprowadził ścieżkami pomiędzy stawami p.J.Krajewski. W trakcie obserwacji, oprócz wielu typowych ptaków tego obszaru udało się wypatrzyć szybujące na niebie orły bieliki. Zwieńczeniem całej wycieczki były opowieści rdzennych mieszkańców o walorach przyrodniczych tego obszaru oraz o życiowych zwyczajach zmieszkujących licznie ten teren bobrów. Po części krajoznawczo-poznawczej był jeszce czas na wspólne pieczenie ciasta i kiełbasek oraz żywiołowe chwile ze sportem w tych jakże pięknych okolicznościach przyrody.  

klasa 2E ZERWA

autor: J.Krajewski,data: 19-05-2016
klasa 2E

Dzień Ziemi świętujemy w Dolinie Baryczy

autor: J.Krajewski,data: 21-04-2016
Dzień Ziemi świętujemy w Dolinie Baryczy

22-go kwietnia tradycyjnie na świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Korzystając z pięknej wiosennej pogody wyprzedziliśmy nieco tę datę i powędrowaliśmy do Doliny Baryczy, gdzie piękno naszej Ziemi jest niewątpliwie łatwe do zauważenia. Śmieci tam mało, a przyrody dużo. Grupa miłośników wędrowania z klas językowo-geograficznych, klasy biologicznej, a także z klasy teatralnej przeszła ponad 20 km szlakami i dzikimi ostępami, przez które  z rozkoszą prowadził pan profesor Krajewski. Udało się zaobserwować wiele gatunków ptaków, które powróciły już z dalekich wędrówek, by rozpocząć okres lęgowy. Kulminacyjnym punktem wycieczki była przeprawa przez wielką, podmokłą, leśną łąkę, na której wypatrzyliśmy krążące na niebie orły bieliki. Miło było zobaczyć te wielkie ptaki, które stanowią pierwowzór godła naszego kraju.

 

Lekcja o wodzie

autor: J.Krajewski,data: 18-02-2016
Lekcja o wodzie O tym, jak ważną rolę w środowisku geograficznym Ziemi pełni hydrosfera można się dowiedzieć na lekcjach geografii lub przyrody. Aby pogłębić wiedzę na ten temat klasa geograficzno-językowa 3B udała się z wizytą do niedawno otwartego we Wrocławiu Centrum Wiedzy o Wodzie HYDROPOLIS. Wystawa o wodzie mieści się na terenie historycznych obiektów miejskich wodociągów i składa się z szeregu przestrzeni ukazujących różne aspekty funkcjonowania hydrosfery. Klimat ekspozycji pozwala zanurzyć się zarówno w głębinach oceanu, jak i zrelaksować na plaży pod gwiazdami. Można też sobie zasiąść w batyskafie, tak jak czynili to badacze największych głębin oceanu. Muzeum warte jest na pewno odwiedzenia -my się już o tym przekonaliśmy.

Geografia w plenerze

autor: J.Krajewski,data: 02-10-2015
Geografia w plenerze Geografia w XVII-ym LO, to nie tylko tradycyjne lekcje w szkolnej ławie, ale również wedrówki w pięknych okolicznościach przyrody naszego regionu. Jesień sprzyja poznawaniu geograficznych walorów rodzimego regionu, o czym przekonała się klasa 1F, odwiedzając Park Krajobrazowy doliny Baryczy. Pogoda dopisała, więc młodzi humaniści z wielką chęcią pokonali prawie 30 km trasy pomiędzy stawami, które są znaną w całej Europie ostoją wielu gatunków ptaków.

Geografia w Afrykarium !

autor: J.Krajewski,data: 03-11-2014
Geografia w Afrykarium ! Od kilku dni mamy we Wrocławiu niezwykłą atrakcję geograficzno-przyrodniczą!

Śnieżka zdobyta !

autor: J.Krajewski,data: 19-10-2014
Śnieżka zdobyta !

Góry Sowie zdobyte !

autor: J.Krajewski,data: 23-09-2014
Góry Sowie zdobyte ! Korzystając z ostatnich, słonecznych dni lata klasa 2B (geograficzno-językowa) zainicjowała tegoroczną serię geograficznych wycieczek po naszym niepowtarzalnym, dolnośląskim regionie. Na pierwszy ogień poszły słynące z wielu tajemnic Góry Sowie. W ciągu jednego dnia, pod wodzą niestrudzonego miłośnika wedrówek p.Janusza Krajewskiego oraz p.Mirosława Lewandowskiego, cała grupa zdobyła dwa najwyższe szczyty Gór Sowich; Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) i Kalenicę (964 m n.p.m.) Brawo 2B !

Dawid Kotar Mistrzem Geografii XVII-go LO 2012

autor: J. Krajewski,data: 19-06-2012


Ostatni etap Ligi Geograficznej dotyczący Europy okazał się dość trudny dla biorących w nim udział Europejczyków. Najlepszy wynik osiągnął Dawid Kotar z klasy 2E i tym samym nie pozwolił on sobie juź odebrać ostatecznego zwycięstwa w Lidze Geograficznej. Drugie miejsce (i równieź drugie w klasyfikacji końcowej) zajął Karol Hałkiewicz z klasy 2A. Trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej utrzymała Kamila Madej z klasy 2D. Laureatom Ligi Geograficznej 2012 gratuluję, a pozostałym startującym (a było ich w sumie ok.100 osób) dziękuję za udział.
Radość zwycięzców widoczna jest na zdjęciu ;) (od lewej Kamila, Dawid i Karol)


Wyniki VII-etapu Ligi Geograficznej –„Europa”

1. Dawid Kotar 17 pkt
2. Karol Hałkiewicz 13
3. Karolina Dunaj, Michał Grzywacz 11
4. Michał Anczkiewicz, Michał Białek 10
5. Kamila Madej, Aleksandra Wrona,
Michał Andrzejewski 9
6. Ewelina Misa, Małgorzata Wiśniewska,
Maciej Orłowski 8
7. Magda Greguła, Magdalena Sroka,
Dominik Piłat 7 pkt


Klasyfikacja końcowa po siedmiu etapach:

1. Dawid Kotar 129 pkt
2. Karol Hałkiewicz 118 pkt
3. Kamila Madej 109 pkt
4. Karolina Dunaj 75 pkt
5. Ewelina Misa 71 pkt
6. Michał Organek 66 pkt
7. Mateusz Krawczyński 64 pkt
8. Mateusz Wygoda 56 pkt
9. Paulina Badziak 55 pkt
10. Julia Bortnik, Martyna Olbert,
Marta Wojtczak 54 pktLIGA GEOGRAFICZNA - VI edycja AFRYKA -wyniki!!!

autor: J. Krajewski,data: 01-06-2012
Magiczna granica 50% poprawnych odpowiedzi po raz pierwszy została przekroczona. Wprawdzie tylko o 2 punkty, ale jednak. Dobra passa Karola Hałkiewicza trwa. Po raz trzeci z rzędu osiągnął on najlepszy wynik i tym samym zbliźył się znacznie do dotychczasowego lidera Ligi. Pierwsza dziesiątka szóstej edycji Ligi przedstawia się następująco:

1. Karol Hałkiewicz 22 pkt
2. Mateusz Krawczyński, Marcin Połeć 21 pkt
3. Lotar Wróblewski 20 pkt
4. Karolina Dunaj 14 pkt
5. Kamila Madej 13 pkt
6. Dominik Piłat 12 pkt
7. Małgorzata Wiśniewska 10 pkt
8. Magdalena Sroka, Dawid Kotar 9 pkt
9. Katarzyna Augustyniak, Martyna Olbert,
Bartosz Jankowski 8 pkt
10. Aleksandra Wrona 7 pktKLASYFIKACJA PO SZEŚCIU EDYCJACH :

1. Dawid Kotar 116 pkt
2. Karol Hałkiewicz 101
3. Kamila Madej 100
4. Mateusz Krawczyński 64
5. Ewelina Misa 63
6. Karolina Dunaj, Michał Organek 62
7. Paulina Badziak 52
8. Mateusz Wygoda 51
9. Martyna Olbert 50
10. Julia Bortnik 49


Pierwsze trzy osoby mają zdecydowanie największe szanse stanąć na finałowym podium, ale w jakiej kolejności, o tym zadecyduje ostatni etap Ligi Geograficznej, który odbędzie się 14-go czerwca o godz.10.45 (4 lekcja) w sali 114.
Ostatni kontynent w naszej wirtualnej podróźy po świecie, to Europa. Zapraszam do udziału w konkursie, to się moźe opłacić ;)

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII