LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  16 / 10 / 2021 Jeśli nie wiesz czego chcesz, to masz to czego nie chcesz- Chuck Palahniuk
Chemia

Danuta KowalczykBeata Kryjom 
  
  

Nowy rok szkolny 2021/2022

autor: D.Kowalczyk,data: 29-08-2021
Nowy rok szkolny 2021/2022

Witamy w nowym roku szkolnym. 

Zapraszamy do udziału w:

Lidze Chemicznej
- Olimpiadzie Ekologicznej
- Zajęciach laboratoryjnych w naszym szkolnym laboratorium
- Zajęciach laboratoryjnych  na Uniwersytecie Wrocławskim
- Olimpiadzie Chemicznej
- Wykładach  w ramach Wszechnicy Chemicznej
- Zajęciach terenowych w Ogrodzie Zoologicznym, Ogrodzie Botanicznym,  Hydropolis,  Muzeum Przyrodniczym 
- Dniach Przyrodnicznych

   

Udanych wakacji 2021!!

autor: D.Kowalczyk,data: 25-06-2021
Udanych wakacji 2021!!

Życzymy wszystkim, aby nadchodzące wakacje były pełne przygód,  udanego i  bezpiecznego wypoczynku. Odpoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania.
Wróćcie nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych chemicznych wyzwań :)

pozdrawiamy Was gorąco,
Nauczyciele chemii 

zajęliśmy 3 miejsce w konkursie Zielona Szkoła.

autor: D.Kowalczyk,data: 25-06-2021
zajęliśmy 3 miejsce w konkursie Zielona Szkoła. Miło nam poinformować, że klasa 2D4 wraz z koordynatorem panią Danuta Kowalczyk zajęła 3 miejsce w Konkursie ZIELONA SZKOŁA organizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Wrocławia we współpracy z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju. Mamy nadzieję, że juz niebawem na terenie naszej szkoły jeszcze bardziej się zazieleni tak, abyśmy mogli przyjemnie spędzać czas podczas przerw. Tymczasem wzięliśmy udział  w szkoleniu z ekspertami  z fundacji EkoRozwój.

Szkolne laboratoria chemiczne

autor: D.Kowalczyk,data: 16-06-2021
Szkolne laboratoria chemiczne
Nareszcie!! Wróciliśmy do zajęć laboratoryjnych :) Uczniowie klasy 2D4 pod opieką nauczyciela chemii p. Danuty Kowalczyk przeprowadzili
kolejne eksperymenty. Tym razem zajmowaliśmy się badaniem właściwości aldehydów i ketonów. Skupiliśmy się przed wszystkim na próbie Trommera i próbie Tollensa.

Zajęcia terenowe w Ogrodzie Japońskim

autor: D.Kowalczyk,data: 16-06-2021
Zajęcia terenowe w Ogrodzie Japońskim

W zeszłym tygodniu klasa 2F3 w ramach przyrody udała się do Ogrodu Japońskiego w poszukiwaniu roślin wykorzystywanych w medycynie azjatyckiej. 🙂 
Oczarowały nas kwitnące, przepięknie pachnące kwiaty.

LO nr XVII - dobrze zaPROJEKTowana szkoła

autor: D.Kowalczyk,data: 15-06-2021
LO nr XVII - dobrze zaPROJEKTowana szkoła

Miło nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu otrzymało  Certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowana  Szkoła 2021”. Jest to wyróżnienie za promowanie pracy metodą projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych.  Klasa biologiczno- chemiczna 2D4 wraz z nauczycielem chemii - p. Danutą Kowalczyk  wystartowała  z projektem „Po co nam czysta woda w rzekach?"

Liga Chemiczna - naturalne pisanki - wyniki

autor: D.Kowalczyk,data: 06-04-2021
Liga Chemiczna - naturalne pisanki - wyniki Dziękujemy za udział w kolejnej odsłonie Ligi Chemicznej, która polegała na przeprowadzeniu doświadczeń związanych z przygotowaniem pisanek przy pomocy barwinków naturalnych. Prezentujemy najlepsze prace wykonane przez uczniów Siedemnastki :)

Liga Chemiczna - naturalne pisanki

autor: D.Kowalczyk,data: 30-03-2021
Liga Chemiczna - naturalne pisanki

Za kilka dni Święta wielkanocne zatem  to  znakomity czas,  aby ogłosić kolejne zadanie w ramach Ligii Chemicznej  w naszym domowym laboratorium. Zapraszamy do tradycyjnego wielkanocnego barwienia jajek, jednak tym razem posłużymy się naturalnymi barwnikami takimi jak: cebula, kurkuma, curry, buraki, szpinak, czerwona kapusta, dynia i inne…
Wszystkich uczniów z klas pierwszych zachęcamy do wykonania takich eko - pisanek . Zdjęcia Waszych prac  wraz z informacją jakie produkty posłużyły jako naturalne  barwniki  prosimy wysyłać na adres:ligachemiczna@lo17.wroc.pl. Na wykonanie zadania macie 2 tygodnie. Najlepsi jak zawsze otrzymają oceny z chemii  :)

Światowy Dzień Wody

autor: D.Kowalczyk,data: 21-03-2021
Światowy Dzień Wody

Co roku 22 marca celebrujemy Światowy Dzień Wody poprzez podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych. Zachęcam do zapoznania się z materiałami w których omawiane są  problemy związane z dostępem do wody pitnej oraz ze zmianami klimatycznymi wynikającymi  z  niewłaściwej gospodarki wodnej.  >>Film „Oszczędzanie wody to za mało”Publikacje Polskiej Akcji Humanitarnej >>Woda jako globalne wyzwanie>>Woda w kryzysie klimatycznym>>Wirtualna woda 

Pamiętajcie o quizie, który rozpocznie się w poniedziałek punktualnie o godzinie 17:00. (Link do quizu pojawi się w ogłoszeniach na Librusie o 16:45)

Domowe laboratorium chemiczne.

autor: D.Kowalczyk,data: 04-03-2021
Domowe laboratorium chemiczne.
Kolejny raz uczniowie naszego liceum postanowili poeksperymentować samodzielnie. Po omówieniu szczegółów działań, chętne osoby przygotowały domowy wskaźnik, którym można zbadać odczyn produktów jakie każdy ma w swoim domu. Teraz juz wiadomo co jest kwaśnie, co zasadowe a co obojętne. 

Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

autor: D.Kowalczyk,data: 19-02-2021
Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

Uczniowie naszego liceum z klasy 2D4: Oliwia Caban, Nina Dziadus, Łucja Herzog, Martyna Łomzik i Kamil Zdąbłasz wzięli  udział w  Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych, w ramach konkursu wykonali dwa plakaty w języku polskim i angielskim prezentując wyniki swych analiz na temat czystości wody. Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych (International Statistical Literacy Project, ISLP), prowadzony jest przez Stowarzyszenie Międzynarodowe na rzecz Edukacji Statystycznej (International Association for Statistical Education, IASE). Gratulacje!!
>>zachęcam do zapoznania się z pracami konkursowymi

koordynator: Danuta Kowalczyk

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021 - wyniki

autor: D.Kowalczyk,data: 26-01-2021
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021 - wyniki Z przyjemnością informuję, że Martyna Kalisz z klasy 2E4 oraz Agata Miszewska  z klasy 2F3, awansowały do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Serdecznie gratulujemy! 

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021

autor: D.Kowalczyk,data: 18-01-2021
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021 Serdecznie zapraszam do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2021. Pierwszy etap odbędzie się 25 stycznia 2021 roku o godzinie 10:00 na platformie Teams (konieczne połaczenie z kamerą), będzie on miał formę testu wyboru. Zainteresowane osoby proszę o kontakt via Librus lub drogą mailową: d.kowalczyk@lo17.wroc.pl do końca tygodnia tj. 22.01.2021.     
k
oordynator: Danuta Kowalczyk 

Liga chemiczna 2020-2021

autor: D.Kowalczyk,data: 10-12-2020
Liga chemiczna 2020-2021

Drodzy Uczniowie!!
Rozpoczynamy  Ligę Chemiczną 2020-2021. Z uwagi na zaistniałą na całym świecie sytuację epidemiczną będzie miała ona trochę inną formę,  jednak jesteśmy pewni, że spokojnie dacie radę J

Liga Chemiczna jest dedykowana dla naszych uczniów  z klas pierwszych. Waszym zadaniem będzie przeprowadzenie kilku doświadczeń w swoim „domowym laboratorium chemicznym” (instrukcja>>) oraz w późniejszym terminie, jak co roku, wykonanie mydełka lub soli do kąpieli oraz wykonanie plakatu ekologicznego (szczegóły wkrótce). 
Otrzymane wyniki i wnioski  z doświadczeń proszę przygotować  w formie prezentacji lub filmu i przesyłać na adres ligachemiczna@lo17.wroc.pl do 18 grudnia. Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody.  Serdecznie zachęcamy do udziału :) 

Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody J
Serdecznie zachęcamy do udziału. 

koordynatorzy:
Beata Kryjom i Danuta Kowalczyk 

Domowe laboratorium chemiczne.

autor: D.Kowalczyk,data: 08-12-2020
Domowe laboratorium chemiczne.

Wraz z nastaniem nauczania zdalnego i rozpoczęciem nauki o roztworach, uczniowie otrzymali zadanie aby rozpoczac swoje własne, domowe laboratorium chemiczne. Po omówieniu szczegółów działań, chętne osoby rozpoczęły kilkutygodniowy proces krystalizacji soli  z nasyconego roztworu. Poniżej link do rezultatów doświadczeń.

Serdecznie zapraszam do oglądania filmów i zdjęć z przebiegu eksperymentów :) 

Mikołajki 2020 - online

autor: D.Kowalczyk,data: 04-12-2020
Mikołajki 2020 - online

 

Wesołych Mikołajków i wielu prezentów życzy klasa 2D4 :)

Ile jest wody na świecie? - Projekt Eko Szkoła

autor: D.Kowalczyk,data: 19-11-2020
Ile jest wody na świecie? - Projekt Eko Szkoła Każdy  z nas ma świadomość, że woda jest potrzebna każdej żywej istocie. Wiemy, że woda była obecna na Ziemi już podczas jej formowania. Zgodzimy się, że jest jedną z najstarszych i najpospolitszych istniejących na niej substancji. Ale w jakich dokładnie proporcjach pokrywa powierzchnię naszej Planety? Spójrzmy na dane:

a) woda pokrywa aż 71% powierzchni Ziemi,
b) 96.5% wody na Ziemi to głównie oceany. 

A co z wodą słodką, której potrzebujemy?
Tylko 2,5% z ogółu wody na świecie to woda słodka. Wielkość zasobów wody słodkiej na Ziemi szacuje się na 35 mln m³. Jej największe skupisko (lodowce i pokrywy śnieżne) znajduje się na Antarktydzie – według najnowszych badań stanowi to niemal 61% wszystkich wód słodkich. Pozostałe lodowce i śniegi gromadzą 9% wody słodkiej. Z kolei wody gruntowe do głębokości 100 m stanowią 29,6% objętości wszystkich wód słodkich, a rzeki, słodkie jeziora, bagna i płytkie wody podziemne – co może dziwić – to jedynie 0,4%.

Według obliczeń organizacji ekologicznych, jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie marnujemy prawie 12 tys. litrów wody.
Pamiętajmy zatem o szanowaniu wody, która jest nam niezbędna do życia.

wykonanie: Klasa 2D4
koordynator projektu: Danuta Kowalczyk 

"Po co nam czysta woda w rzekach" - projekt Eko Szkoła

autor: D.Kowalczyk,data: 17-11-2020

Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym udalo sie nam zdobyć grant naukowy  w ramach Edukacyjnego Projektu Eko - Szkoła za opracowanie programu badawczego pt. "Po co nam czysta woda w rzekach". Program Eko-Szkoła przyczynia się  do rozwoju edukacji ekologicznej i zapewnienia, że środowisko jest uznawane za najważniejsze dobro publiczne, od którego zależy jakość życia. To inicjatywa, która ma zachęcić do angażowania się w sprawy środowiska, umożliwiając jego aktywną ochronę. Dzięki temu uczniowie mogą wykreować swój własny sposób zarządzania środowiskiem w swoim najbliższym otoczeniu. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego klasa 2D4 wraz z nauczycielką chemii p. Danutą Kowalczyk zajęła  się  badaniami laboratoryjnymi, dotyczącymi czystości wód w rzekach województwa dolnośląskiego, wykorzystując procesy oraz  wskaźniki chemiczne i biologiczne. Celem projektu jest także szeroka kampania informacyjna o tematyce ekologicznej dlatego będziemy się dzielić wiedzą i postępami w naszych badaniach.

Poczuj chemię do Skłodowskiej

autor: Admin,data: 10-11-2020
Poczuj chemię do Skłodowskiej Drodzy Uczniowie!
W związku z urodzinami najwybitniejszej Polki Marii Skłodowskiej - Curie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie Poczuj chemię do Skłodowskiej. Aby wziąć udział należy wykonać dowolną techniką portret lub scenę z życia Naszej Noblistki (technika dowolna, mile widziane techniki multimedialne).
Maria Skłodowska-Curie była kobietą fascynującą, o wielu talentach i ciekawym życiorysie. Jest min. do dziś bohaterką japońskiej mangi.
Zdjęcie pracy, jej skan lub inną formę proszę wysłać do mnie za pomocą Librusa lub MSTeams.
Termin oddania prac: 30.11.2020 r.
Organizator: mgr inż. F.Marek

Wszechnica chemiczna - online.

autor: D.Kowalczyk,data: 05-10-2020
Wszechnica chemiczna - online.

Drodzy Uczniowie!

Wraz z początkiem roku akademickiego serdecznie zachęcam do udziau  w wykładach w ramach Wszechnicy chemicznej. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zajęcia Wszechnicy będą realizowane w sposób zdalny.

Wykłady będą odbywać się za pośrednictwem platformy Skype dla firm (Skype for bussines). Osoby, które zamierzają brać udział w zajęciach proszone są o wcześniejsze zalogowanie się na zajęcia (ok. 15 minut). Pierwsze logowanie będzie wymagało zainstalowania odpowiedniego oprogramowania (nawet jeśli wykorzystywana jest internetowa wersja Skype dla firm).

Proszę również sprawdzać informacje na stronie internetowej https://chem.uni.wroc.pl/pl/wszechnica-chemiczna

Lekcje przyrodnicze na terenie Ogrodu Botanicznego.

autor: D.Kowalczyk,data: 03-10-2020
Lekcje przyrodnicze na terenie Ogrodu Botanicznego.
W ubiegłym tygodniu uczniowie z klas 2D4 i 2F3 uczestniczyli w lekcjach przyrody na terenie Ogrodu Botanicznego. Uczniowie podziwiali piękne okazy kwiatów, krzewów i drzew znajdujących  się w ogrodzie, przy okazji odznaczając kolejne punkty z kart pracy. Tematem była charakterystyka sukulentów, mezofitów i hydrofitów. 

Nowy rok szkolny 2020/2021

autor: D.Kowalczyk,data: 01-09-2020
Nowy rok szkolny 2020/2021

            Witamy w nowym roku szkolnym. 

 

 

 Zapraszamy do udziału w:

- Dniach Przyrodniczych
Lidze Chemicznej
- Olimpiadzie Ekologicznej
- Zajęciach laboratoryjnych w ramach kółka chemicznego
- Zajęciach laboratoryjnych  na Uniwersytecie Wrocławskim
- Olimpiadzie Chemicznej
- Wykładach  w ramach Wszechnicy Chemicznej
- Zajęciach terenowych do Ogrodu Zoologicznego, Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Japońskiego, Hydropolis,  Muzeum Przyrodnicznego i Muzeum Archeologicznego

Życzymy słonecznych wakacji 2020!!

autor: D.Kowalczyk,data: 29-06-2020
Życzymy słonecznych wakacji 2020!!

Życzymy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne wrażeń,  udanego i  bezpiecznego wypoczynku. Odpoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania.
Wróćcie nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych chemicznych wyzwań :)

pozdrawiamy Was gorąco,
Nauczyciele chemii 

Projekt „Klucz do przyszłości”

autor: D.Kowalczyk,data: 29-06-2020
Projekt „Klucz do przyszłości”

W drugim semestrze 2020 roku rozpoczęła się w naszej szkole realizacja projektu „Klucz do przyszłości”. Celem zajęć jest uzupełnienie braków w wiadomościach chemicznych rozwijanie sprawności obliczeniowej; wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości oraz  rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

 

prowadzący:
p. Beata Kryjom

Liga chemiczna - wyniki

autor: D.Kowalczyk,data: 25-05-2020
Liga chemiczna - wyniki

Miło nam poinformować, że tegoroczną Ligę chemiczną wygrała Anna Huk - uczennica klasy 1A3. Poniżej prezentujemy całe podium:
1. Anna Huk - klasa 1A3
2. Hubert Skrzynecki - klasa 1C3
3. Oliwia Caban - klasa 1D4
Dziękujemy wszystkim za udział i nadesłanie pięknych prac :)  galeria>>

Jury: nauczyciele chemii 

Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - w formie on-line.

autor: D.Kowalczyk,data: 19-05-2020
Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - w formie on-line.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprasza na Dzień otwarty On-line

Dzień Otwarty będzie miał formę pojawiających się na Facebooku postów, prezentujących najważniejsze informacje dotyczące Uniwersytetu.Większość będzie dawała możliwość zadawania pytań, przez godzinę od ich ukazania się (oznaczone w harmonogramie Q&A).Część będzie kierowała na osobne profile organizacji czy jednostek uczelni, gdzie będzie można poszerzyć informacje.Na godzinę dyskusje przeniosą się do specjalnie utworzonych grup poszczególnych wydziałów.

Profil na Facebooku –  Rekrutacja Uniwersytet Medyczny Wrocław 

Reakcje utlenienia-redukcji on-line.

autor: D.Kowalczyk,data: 06-05-2020
Reakcje  utlenienia-redukcji on-line.

Klasa 1D4 wraz z nauczycielką chemii udowodniła, że tak trudny temat, jakim jest bilansowanie reakcji utlenienia-redukcji, da się opanować nawet na odległość.  Motywacja była ogromna, tak jak i radość z tego, że pomimo trudnej sytuacji możemy się zobaczyć i porozmawiać. 
lekcja on-line >>  

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości :)

Dzień Ziemi 2020 - zaczynamy Ligę Chemiczną!!

autor: D.Kowalczyk,data: 22-04-2020
Dzień Ziemi 2020 -  zaczynamy Ligę Chemiczną!!

Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni święta to "Działania na rzecz ochrony klimatu", a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Zachęcam do posłuchania serii wykładów przygotowanych specjalnie na ten dzień:  wykłady ekologiczne >>   

W tym właśnie Dniu  rozpoczynamy  tegoroczną Ligę Chemiczną.  Z uwagi na zaistniałą na całym świecie sytuację epidemiologiczną będzie miała ona trochę inną formę,  jednak jesteśmy pewni, że spokojnie dacie radę J

Liga Chemiczna jest dedykowana dla naszych uczniów  z klas pierwszych. Waszym zadaniem będzie wykonanie mydełka lub soli do kąpieli oraz wykonanie plakatu ekologicznego.

(mydło/sole do kąpieli robimy metodą domową – mnóstwo instrukcji znajdziecie w sieci a potrzebne materiały powinny być w domu lub bezpiecznie zamówicie je przez Internet
plakat o tematyce ekologicznej – wykonany techniką dowolną)

Otrzymane mydełko/sole do kąpieli ( tutaj do wyboru jedno) oraz plakat ekologiczny fotografujemy  i zdjęcia przesyłamy na adres ligachemiczna@lo17.wroc.pl do 10 maja.

Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody J 

Serdecznie zachęcamy do udziału. 

Zaproszenie na Dni Otwarte on-line Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dniu 17 kwietnia 2020 roku

autor: D.Kowalczyk,data: 14-04-2020
Zaproszenie na Dni Otwarte  on-line Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dniu 17 kwietnia 2020 roku

Drodzy Uczniowie,
 
w obliczu pandemii, zarówno szkoły, jak i uczelnie stanęły przed wyzwaniem organizacyjnym. Obecna sytuacja wymaga odpowiedzialnych działań. Przygotowano dla wszystkich licealistów, w tym przede wszystkim maturzystów  ofertę informacyjną on-line. Zaplanowano wykłady on-line, panel ekspercki prowadzony przez  studentów, prezentacje studenckich pasji i wiele innych! Zapraszamy młodych pasjonatów nauk przyrodniczych, technicznych i ścisłych! 
 

Szkolna Konferencja Klimatyczna

autor: D.Kowalczyk,data: 09-03-2020
Szkolna Konferencja Klimatyczna

6 marca 2020 roku kilkoro uczniów Siedemnastki pod opieka p. Danuty Kowalczyk wzięło udział  w Szkolnej Konferencji Klimatycznej. Seria wykładów miała miejsce w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wydarzenie zostało objęte honorowych Patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia  a także patronatem wrocławskiej Fundacji Eko Rozwoju. Cykl prelekcji poprowadzonych przez ekspertów z dziedzin związanych  z ekologią pozwolił słuchaczom na znaczne pogłębienie wiedzy na ten temat.

Zajęcia laboratoryjne w naszej szkole.

autor: D.Kowalczyk,data: 19-01-2020
Zajęcia laboratoryjne w naszej szkole. W zeszłym tygodniu uczniowie klasy 3D pod opieką p. Danuty Kowalczyk przeprowadzili kolejne szkolne laboratorium. Tym razem zajmowaliśmy się badaniem właściwości aldehdów i ketonów. Skupilismy się przed wszystkim na próbie Trommera i próbie Tollensa, które są typowymi reakcjami charakterystycznymi pozwalającymi wykryć aldehydy.

Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

autor: D.Kowalczyk,data: 19-01-2020
Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego W dniach 11.10.2019, 18.11.2019 i 25.10.2019 na zajęciach laboratoryjnych z chemii na Wydziale Chemii  Uniwersytetu Wrocławskiego, klasa 2D pod  opieką  p. Beaty Kryjom zapoznała się z podstawowymi zasadami obowiązującymi  w laboratorium i sposobami wykonywania oznaczeń chemicznch takich jak  wykonywanie chemicznej analizay jakościowej anionów.

XXXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

autor: D.Kowalczyk,data: 16-01-2020
XXXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej Z przyjemnością informuję, że Martyna Kalisz z klasy 1E4 uzyskała ponad 80% poprawnych odpowiedzi  w pierwszym etapie Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i tym samym awansowała do  drugiego, okręgowego etapu. Serdecznie gratulujemy! 

Nowy rok szkolny 2019/2020.

autor: D.Kowalczyk,data: 03-09-2019
Nowy rok szkolny 2019/2020.

  

         Witamy w nowym roku szkolnym. 

 

 Zapraszamy do udziału w:

- Lidze Chemicznej
- Olimpiadzie Ekologicznej
- Olimpiadzie Wiedzy o żywieniu i żywności 
- Zajęciach laboratoryjnych w ramach kółka chemicznego
- Zajęciach laboratoryjnych  na Uniwersytecie Wrocławskim
- Olimpiadzie Chemicznej
- Wykładach  w ramach Wszechnicy Chemicznej
- Zajęciach laboratoryjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu
- Obchodach Dnia Ziemii
- XVIII edycji konkursu środowiskowo-geologicznego Nasza Ziemia
- Wycieczkach edukacyjnych do Ogrodu Zoologicznego, Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Japońskiego, Hydropolis,  Muzeum Przyrodnicznego i Muzeum Archeologicznego

Zajęcia laboratoryjne w naszej szkole

autor: D.Kowalczyk,data: 13-06-2019
Zajęcia laboratoryjne w naszej szkole Na ostatnich laboratoriach klasa 2D miała możliwości poeksperymentować z mieszaninami, które próbowano rozdzielić różnymi chemicznymi i mechanicznymi metodami. Zabawa była ogromna, tak jak i wiedza którą pozyskano.

Lekcja przyrody w Muzeum Mineralogicznym.

autor: D.Kowalczyk,data: 13-06-2019
Lekcja przyrody  w Muzeum Mineralogicznym. Za nami kolejna lekcja przyrody  w terenie. Klasa 2E wraz z p. Danutą Kowalczyk udała się do Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego na zajęcia dotyczące minerałów. Poznaliśmy nie tylko ich piękno ale  i szerokie zastosowanie. Mogliśmy zobaczyć także  bogatą kolekcję meteorów. 

Liga Chemiczna

autor: D.Kowalczyk,data: 13-06-2019
Liga Chemiczna

Przez cały rok uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w Lidze Chemicznej.
Zadania jakie czekały na uczniów to między innymi:
- wyrób kul do kąpieli
- wyrób mydełek
- wybór odlewów gipsowych
- wykonanie plakatu ekologicznego
 

Drzwi Otwarte

autor: D.Kowalczyk,data: 13-06-2019
Drzwi Otwarte 13 marca odbyły sie Drzwi Otwarte w naszej szkole. W sali chemicznej były tłumy, które to bardzo chętnie przygladały się i uczestniczyły w pokazach chemicznych. Podziwiano kolekcje własnoręcznie zrobionych mydeł, kul do kąpieli i odlewów gipsowych. Wszystkich sympatyków profilu biologiczno - chemicznego serdecznie zapraszamy do naszej szkoły juz po wakacjach.

XXXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

autor: D.Kowalczyk,data: 13-01-2019
XXXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej Z przyjemnością informuję, że Alicja Sączawa  z klasy 2D uzyskała ponad 80% poprawnych odpowiedzi  w pierwszym etapie Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i tym samym awansowała do  drugiego, okręgowego etapu. Serdecznie gratulujemy! 

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

autor: D.Kowalczyk,data: 09-12-2018
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej Serdecznie zapraszam do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2018. Pierwszy etap odbędzie się 10 stycznia 2018 roku o godzinie 10:00 w naszej szkole, będzie on miał formę testu wyboru. Eliminacje Olimpiady sa trzystopniowe. Drugi etap odbędzie się w kwietniu, zaś ogólnopolski finał w czerwcu w terminie Obchodów Światowego Dnia Ochrony środowiska.Finaliści zyskuja prawo wstępu na uczelnie wyższe w kraju (60 uczelni) bez postępowania kwalifikacyjnego a dla najlepszych przewidywane są cenne nagrody :) Tematyka Olimpiady obejmuje  i poszerza wiedzę z treści podstaw programowych biologii, chemii, fizyki i geografii oraz wiadomości związanych  z szeroko pojętą ekologią a także z ochroną i kształtowaniem środowiska. uczestnicy muszą  wykazac się znajomością bieżących podstaw prawnych oraz aktualności prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych  z ekologią i środowiskiem przyrodnicznym  w Polsce i na świecie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt via Librus lub drogą mailową: d.kowalczyk@lo17.wroc.pl

Laboratorium w naszej szkole

autor: D.Kowalczyk,data: 02-12-2018
Laboratorium  w naszej szkole

Z wielkim zapałem rozpoczęliśmy pierwsze w tym roku zajęcia laboratoryjne w naszej szkole.
Uczniowie klasy 2D badali właściwości chemiczne tlenków metali i niemetali.
Pracy i wrażeń było co niemiara :)

2D podczas laboratorium >> 

Lekcja przyrody w Muzeum Przyrodniczym.

autor: D.Kowalczyk,data: 24-10-2018
Lekcja przyrody w Muzeum Przyrodniczym. We wtorek, 23.10.2018 uczniowie klasy 2e pod opieką Pani Danuty Kowalczyk udali się do Muzeum Przyrodniczego na lekcje przyrody. Podopieczni podziwiali niezwykle bogate ekspozycje oraz zgłębiali wiedzę na temat roślin, zwierząt, a także owadów. Z fascynacją analizowali budowy szkieletów i zapoznawali się ze skalą zagrożenia wyginięciem poszczególnych gatunków, a także miejscem ich występowania. 

Witamy po wakacjach!!!

autor: D.Kowalczyk,data: 03-09-2018
Witamy po wakacjach!!!

 Drodzy Uczniowie!!   Witamy Was po wakacjach.

 

 

 


Ten rok szkolny będzie obfitował  w ciekawe wydarzenia chemiczne, odkrywcze laboratoria oraz konkursy przyrodnicze. 

Zapraszamy do udziału w:

- Lidze Chemicznej
- Olimpiadzie Ekologicznej
- Olimpiadzie Wiedzy o żywieniu i żywności 
- Zajęciach laboratoryjnych w ramach kółka chemicznego
- Zajęciach laboratoryjnych  na Uniwersytecie Wrocławskim
- Olimpiadzie Chemicznej
- Wykładach  w ramach Wszechnicy Chemicznej
- Zajęciach laboratoryjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu
- Obchodach Dnia Ziemii
- XVIII edycji konkursu środowiskowo-geologicznego Nasza Ziemia
- Wycieczkach edukacyjnych do Ogrodu Zoologicznego, Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Japońskiego, Hydropolis,  Muzeum Przyrodnicznego i Muzeum Archeologicznego

Konkurs wiedzy geologicznej i środowiskowej „TAJEMNICE KARBOŃSKICH LASÓW”.

autor: D.Kowalczyk,data: 19-03-2018
Konkurs wiedzy geologicznej i środowiskowej „TAJEMNICE KARBOŃSKICH LASÓW”.

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie wiedzy geologicznej i środowiskowej
„TAJEMNICE KARBOŃSKICH LASÓW”.

I etap konkursu – Polega na samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej na temat.

"Karboński las – dzisiejszy problem" – Wydobywany w Polsce węgiel kamienny wieku karbońskiego pierwotnie był drewnem, które w procesach geologicznych uległo uwęgleniu. Węgiel jest uznanym surowcem energetycznym  i chemicznym. Jak jego właściwości różnią się od współczesnego drewna i które cechy tych surowców są lepsze, a które gorsze. Czy lepiej jest wydobywać węgiel czy wycinać lasy?

Zainteresowane osoby proszę o kontakt osobisty lub mailowy pod adresem d.kowalczyk@lo17.wroc.pl

Liga Chemiczna - Nie dla smogu

autor: D.Kowalczyk,data: 05-03-2018
Liga Chemiczna - Nie dla smogu

Tegoroczna Liga Chemiczna rozpoczęła się od wykładu na temat zanieczyszczenia powietrza i sposobów na poprawę jego jakości. Pierwszym zadaniem dla uczniów klas pierwszych było wykonanie plakatu związanego  z hasłem „Nie dla smogu”. Wiedza pozyskana na lekcji zaowocowała pięknymi i pouczającymi pracami.  
Galeria zdjęć najlepszych plakatów >>
Koordynatorzy: Beata Kryjom i Danuta Kowalczyk  

Lekcja przyrody w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego.

autor: D.Kowalczyk,data: 04-03-2018
Lekcja przyrody w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Za nami kolejna lekcja w terenie. Tym razem cała nasza klasa 2E wybrała się wraz z p. Danutą Kowalczyk do Muzeum Przyrodniczego na zajęcia podczas których zajęliśmy się tematyką zwierząt wymarłych oraz tych które są krytycznie zagrożone wyginięciem. Poznaliśmy gatunki , których już  nie ma  i przede wszystkich dowiedzieliśmy się jak zapobiec wymieraniu kolejnych.

 

Galeria zdjęć >> 

XXXIII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

autor: D.Kowalczyk,data: 24-01-2018
XXXIII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej Z przyjemnością informuję, że Sara Bała Alicja Sączawa  z klasy 1D oraz Joanna Sztucka z klasy 2E  uzyskały ponad 80% poprawnych odpowiedzi  w pierwszym etapie Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i tym samym awansowały do  drugiego, okręgowego etapu. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki :) 

Olimpiada Ekologiczna 2018

autor: D.Kowalczyk,data: 18-12-2017
Olimpiada Ekologiczna 2018

Serdecznie zapraszam do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2018. Pierwszy etap odbędzie się 10 stycznia 2018 roku o godzinie 10:00 w naszej szkole, będzie on miał formę testu wyboru. Eliminacje Olimpiady sa trzystopniowe. Drugi etap odbędzie się w kwietniu, zaś ogólnopolski finał w czerwcu w terminie Obchodów Światowego Dnia Ochrony środowiska.Finaliści zyskuja prawo wstępu na uczelnie wyższe w kraju (60 uczelni) bez postępowania kwalifikacyjnego a dla najlepszych przewidywane są cenne nagrody :) Tematyka Olimpiady obejmuje  i poszerza wiedzę z treści podstaw programowych biologii, chemii, fizyki i geografii oraz wiadomości związanych  z szeroko pojętą ekologią a także z ochroną i kształtowaniem środowiska. uczestnicy muszą  wykazac się znajomością bieżących podstaw prawnych oraz aktualności prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych  z ekologią i środowiskiem przyrodnicznym  w Polsce i na świecie.
Zainteresowane osoby proszę o kontakt via Librus lub drogą mailową: d.kowalczyk@lo17.wroc.pl

Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

autor: B.Kryjom,data: 17-12-2017
Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii  Uniwersytetu Wrocławskiego

Dnia 17.12.2017 na zajęciach laboratoryjnych z chemii na Wydziale Chemii  Uniwersytetu Wrocławskiego, klasa 2D zajmowała się wykonywaniem chemicznej analizay jakościowej anionów.Najpierw przeprowadzali reakcje charakterystyczne dla wybranych 8 anionów a następnie wyznaczali aniony w próbkach zawierających zarówno jeden anion , jak i ich mieszaninę.

Galeria zdjęć 

Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

autor: B.Kryjom,data: 07-12-2017
Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii  Uniwersytetu Wrocławskiego

Dziś na zajęciach laboratoryjnych z chemii na Wydziale Chemii  Uniwersytetu Wrocławskiego klasa 2D zapoznała się z zasadami wykonywania chemicznej analizay jakościowej.Oznaczaliśmy kationy w próbkach zawierających zarówno jeden kation , jak i ich mieszaninę.

Galeria zdjęć 

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII