Dziś mamy:  04 / 08 / 2020 Gdyby Polak systematycznie robił to, co robi spontanicznie /M. Hemar/
Historia

27-28 lutego 2017 r. - udział Siedemnastki w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia obchodzone od 1 marca 2011 r. W dniach 27-28 lutego 2017 r. w Centrum Historii Zajezdnia odbyła się wrocławska retrospektywa festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Odra-Niemen, a Liceum Ogólnokształcące nr XVII było jednym z współorganizatorów. Dwa intensywne dni objętego patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wydarzenia były okazją do spotkań z kombatantami oraz z filmowcami, historykami i producentami. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć 13 filmów oraz 3 tematyczne wystawy. Uczniowie 17-tki bardzo licznie zgłosili się do działań wolontaryjnych. Szereg klas z nauczycielami wybrało się do Centrum Historii Zajezdnia by wziąć udział w poszczególnych wydarzeniach i możliwości zwiedzenia specjalnie przygotowanej ścieżki edukacyjnej poświęconej żołnierzom niezłomnym. Bardzo ważnym elementem udziału naszego Liceum w Festiwalu była Gala Zamknięcia, podczas której Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk poprowadził patriotyczne śpiewanie piosenek partyzanckich z czasów II wojny światowej oraz z okresu Drugiej Konspiracji przy wsparciu uczniów klasy teatralnej 1E. Akompaniował Krzysztof Żesławski.

Słowa uznania należą się organizatorom, wolontariuszom – uczniom XVII LO i nauczycielom - opiekunom wolontariuszy, a także nauczycielom, którzy zorganizowali wyjścia poszczególnych klas do Centrum Historii Zajezdnia. Należy odnotować, że opiekę nad młodzieżą przez dwa dni festiwalu sprawowały Janina Pieńkowska, Katarzyna Zielińska, Dorota Makles oraz Robert Pieńkowski, który był też koordynatorem całości udziału XVII LO w retrospektywie. Fotogaleria>>