LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  03 / 12 / 2016 „Bądźcie samoukami, nie czekajcie aż was nauczy życie”- Stanisław Jerzy Lec
STRONA GŁÓWNA

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr XVII

autor: Admin,data: 27-10-2016
Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr XVII W sobotę 8 października 2016 r. odbyła się w naszej szkole oczekiwana uroczystość  -  obchodziliśmy Jubileusz 25-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego. Był to niezwykły czas spotkań, wspomnień i wzruszeń.

W auli szkolnej odbyła się Gala Jubileuszowa z udziałem zaproszonych Gości, Absolwentów i Dyrekcji, której zwieńczeniem był koncert z piosenkami Agnieszki Osieckiej pt. „Jadą wozy kolorowe” w wykonaniu uczniów klas teatralnych. Szczególnie wzruszające były wystąpienia: Pani Ewy Przegoń z Departamentu Edukacji, Pana Kuratora Romana Kowalczyka, Pani Dyrektor Ewy Herdy - inicjatorki założenia liceum oraz obecnej Pani Dyrektor LO nr XVII Małgorzaty Iwankiewicz.
Na terenie szkoły - w salach, bibliotece i kawiarenkach - odbywały się wzruszające i niezapomniane spotkania absolwentów z wychowawcami i nauczycielami. Wspomnieniom nie było końca. Można było też obejrzeć wystawy, filmy, kroniki, czy dawne gazetki szkolne. W sali gimnastycznej Absolwenci i obecna reprezentacja szkoły rozegrali mecz koszykówki, który zakończył się zwycięstwem tych pierwszych (61:45).
FotoGaleria>>

Film Weroniki Kowalczyk z wywiadami Julii Czernikowskiej>>
Jubileuszowe wydanie Gazetki szkolnej Cenzurka>>

Wizyta partnerska projektu M.S.A. na Cyprze

autor: A.Popiołek,data: 27-11-2016
Wizyta partnerska projektu M.S.A. na Cyprze W dniach 21-26 listopada 2016 r. odbyła się pierwsza wizyta partnerska projektu Erasmus+ "Maths and Science Adventure". Nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich spotkali się w Nikozji na Cyprze, gdzie oprócz realizacji działań projektowych poznawali kulturę i zabytki gospodarzy. Cypryjska szkoła średnia Saint Georgios Lyceum Lakatamia przygotowała bogaty program obejmujący: ceremonię powitania, konkurs na logo projektu, przedstawienie teatralne o Archimedesie, warsztaty komputerowe, pokazy eksperymentów fizycznych i quizy matematyczne, naukę tańca greckiego oraz zwiedzanie Nikozji, Larnaki, Lefkary i Paphos. Naszą szkołę na wyjeździe reprezentowały Pani Aneta Popiołek oraz uczennice z klasy 2A: Kinga Radzikowska, Agnieszka Balska oraz Alicja Kurzyńska.
zdjęcia i filmy 

Reprezentacja 17-ki na finale projektu ARISS w Salezie

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 27-11-2016
Reprezentacja 17-ki na finale projektu ARISS w Salezie 25.11.2016r. reprezentacja LO nr XVII, na czele z v-dyrektor Barbarą Bartnik, Robertem Koniecznym oraz Stanisławem Skotym, wraz z poszczególnymi uczniami klas 3C, 3G, 2C, 1E oraz 1D wzięła udział w kosmicznym finale projektu ARISS w Salezie, który odbył się w siedzibie Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącegowe Wrocławiu. Projekt koordynowany był przez nauczycielkę obydwu szkół, Annę Bukiewicz-Szul.  W trakcie 4 godzin wysłuchano prezentacji o projekcie, partnerach projektu, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także astronaucie, z którym później nawiązano połączenie radiowe. Wręczono również nagrody w konkursach projektu. Pierwsze miejsce w jednym z nich, na "Kapsułę ludzkości" zajęły uczennice naszego LO, Natalia Białecka oraz Adrianna Juszka z kl. 1D. Nagrodami były teleskopy do amatorskich obserwacji nieba. Jednocześnie nasza szkoła uzyskała komplet radiotelefonów - jako nagrodę dla szkoły zwycięskiej drużyny. Dyplom dla LO nr XVII za udział>>

Lekcja chemii w Afrykarium.

autor: D.Kowalczyk,data: 03-12-2016
Lekcja chemii  w Afrykarium. Dnia 27 listopada 2016 roku, klasa 2D razem z nauczycielem chemii panią Danutą Kowalczyk udała się do Afrykarium które znajduje się na terenie Zoo we Wrocławiu. Głównym zadaniem uczniów było odszukanie informacji o składzie chemicznym meduzy oraz w jakiej temperaturze i w jakim pH żyją zwierzęta wodne. Uczniowie mieli bazować na mieszkańcach Rafy koralowej, Morza Czerwonego, rzeki Nil, krainy Wielkich Rowów Afrykańskich, Kanału Mozambickiego, plaż Wybrzeża Szkieletów inaczej nazywanego Namibią oraz dżungli dorzecza Kongo. Kolejnym  zadaniem było sfotografowanie wodnych stworzeń. Na podstawie zebranych zdjęć i informacji, uczniowie muszą przygotować prezentację multimedialną. Podczas zdobywania materiałów wszyscy bardzo dobrze się bawili oraz dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o istotach które zamieszkują podwodny świat.                                                                                                                                                                             
                                                                                                - relacja Patrycji  z klasy 2D

Klub Książki

autor: J.Nogaj,data: 30-11-2016
Klub Książki

Warsztatami poetyckimi rozpoczął swoją działalność Klub Książki, który został stworzony w bibliotece szkolnej. Naszym pierwszym gościem była młoda wrocławska poetka Justyna Paluch z młodzieżą z grupy poetyckiej Hurtownia.
Spotkanie było twórcze i ciekawe, mamy nadzieję, że Klubowicze - zainspirowani przez poetkę i kolegów - rozwiną swoje teksty, których zaczątki stworzyli na warsztatach.  

Zdjęcia

Wyróżnienia dla naszych młodych poetek w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim

autor: J.Nogaj,data: 30-11-2016
Wyróżnienia dla naszych młodych poetek w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim

Z radością informujemy, że Paulina Markowska z kl. 3E oraz Lilia Hadj Said z kl. 1F zostały wyróżnione w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O złoty karton III LO”. Gratulujemy serdecznie!

Finał konkursu odbył się 25 listopada w LO nr III. Jego tegoroczne hasło brzmiało: Z sufitu wzięte. Do poetyckich zmagań zgłosiło się 45. młodych twórców z całej Polski, w tym 8. z naszej szkoły. Poza Pauliną i Lilią swoje wiersze zaprezentowali: Zuzia Bocian, Agata Walczyk, Hania Gamoń, Kornelia Makowska, Weronika Behm i Ula Żmuda. Zwyciężczynią została uczennica LO nr III.

Finałowe spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z poetą Rafałem Różewiczem, następnie miał miejsce recital Antoniego Kamińskiego, a po rozdaniu nagród odbyły się warsztaty poetyckie z jurorami: Elą Kołodziejczyk, Klarą  Nowakowską, Jackiem Bierutem i Justyną Paluch.

Wiersze uczestników konkursu ukażą się w kolejnych numerach Cenzurki.

Zdjęcia

Zapraszamy na występ naszego szkolnego CHÓRU w najbliższy piątek

autor: Admin,data: 29-11-2016
Zapraszamy na występ naszego szkolnego CHÓRU w najbliższy piątek

Zapraszamy na koncerty w ramach 43 Festiwalu Barbórkowego Chórów Akademickich, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 1-4 grudnia 2016 r.
Tegoroczna edycja festiwalu to tradycyjnie już występy najlepszych polskich chórów akademickich, w trakcie których będzie można posłuchać zarówno muzyki poważnej z różnych epok, jak i wokalnych opracowań przebojów pop. Oprócz śpiewających studentów na festiwalowej estradzie pojawią się również chóry dziecięce i młodzieżowe działające w ramach programu „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”, wśród których nasz szkolny Chór LO nr XVII, który będzie można usłyszeć w I Koncercie Festiwalowym – 2 grudnia 2016, piątek, Aula Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, godz. 19:00. Zapraszamy!

2F wędruje po górach

autor: J.Krajewski,data: 29-11-2016
2F wędruje po górach Jako że słońca tej jesieni było niewiele, klasa 2F postanowiła go poszukać wysoko w górach. Zamysł ten okazał się bardzo słuszny, gdyż wycieczka jaką wymyślili uczniowie klasy humanistycznej pod wieloma względami była bardzo udana. W pierwszy dzień, przedzierając się przez gęste chmury uczniowie dotarli do najwyżej położonej kopalni w Polsce (ponad 1000m) na Grzbiecie Izerskim.W drugi dzień, wędrując nieutartymi szlakami Pogórza Karkonoskiego, cała klasa dotarła na szczyt skalistego Chojnika, słynącego z okazałych ruin średniowiecznego zamku. W trzeci dzień młodzi humaniści spenetrowali najbliższe okolice Szklarskiej Poręby, gdzie jak się okazało znajduje się nie tylko wiele atrakcyjnych obiektów przyrody, ale i również sporo pamiątek tamtejszej kultury. Kierownikiem wycieczki był wychowawca klasy p.M.Lewandowski, a przewodnikiem i pomysłodawcą krajoznawczych, długich wędrówek był p.J.Krajewski. 

earthKAM w LO nr XVII - zdjęcia

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 29-11-2016
earthKAM w LO nr XVII - zdjęcia Wyniki pracy uczniów w projekcie earthKAM - szczegóły: tutaj.

Logo projektu M.S.A.

autor: A.Popiołek,data: 27-11-2016
Logo projektu M.S.A. W konkursie na logo projektu Erasmus+ "Maths and Science Adventure", który odbył się na Cyprze w ramach programu wizyty partnerskiej wyłoniono zwycięskie logo. Spośród 12 propozycji najlepsza okazała się praca węgierskiego partnera.
Gratulujemy!

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI w naszej szkole

autor: E.Toporek-Niemczyk,data: 25-11-2016
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI w naszej szkole
Dnia 21.11.2016 obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Samorząd Uczniowski reprezentowany przez Hanię Gamoń, Olę Cieciorę, Darię Biedrzyńską, Weronikę Makul, Anetę Cymbałę i Adę Budakiewicz (kl. 2E) oraz Kubę Mędyka i Marka Homika (kl.1E) odwiedził uczniów  częstując wszystkich pysznymi krówkami. Jednocześnie odbywał się konkurs pod hasłem Kto rozśmieszy misia i zwycięzcą tej konkurencji został Pan Mirosław Lewandowski. Tytuł Najżyczliwszej klasy otrzymała klasa 1E. Ponadto wspólnie z wolontariatem szkolnym prowadzona była akcja sprzedaży ciast, z której dochód został przeznaczony na wsparcie Szlachetnej Paczki. Za sprzedaż ciast odpowiedzialna była kl. 2B reprezentowana przez Jessikę Rybacką i Ninę Zagrabski. 
Hanna Gamoń  Przewodnicząca SU
fotogaleria>>>

Warsztaty w Wyższej Szkole Bankowej

autor: P.Zołotajkin,data: 24-11-2016
Warsztaty w Wyższej Szkole Bankowej  W dniu 17 XI 2016r. klasa 1F uczestniczyła w organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową ,,Dniach przedsiębiorczości”. Podczas warsztatów ,,Jak korzystać z Internetu aby nie naruszać własności intelektualnych?” uczniowie otrzymali odpowiedź na takie pytania jak : czym jest własność intelektualna ?,co chroni prawa autorskie ? ,czy słuchając nielegalnego nagrania naruszamy prawa autorskie ?,jak korzystać z Chomikuj.pl ?,czy kupując pirackie gry komputerowe łamiemy prawo ?

Klasa 2A realizuje projekt „Opieka nad tablicą Solidarności” przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu

autor: R.Pieńkowski,data: 23-11-2016
Klasa 2A realizuje projekt „Opieka nad tablicą Solidarności” przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu
Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu od 2009 r. uczestniczy w projekcie „Opieka nad tablicą Solidarności” przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Co roku młodzież XVII-tki (pierwsze i drugie klasy A) udają się na ulicę Grabiszyńską, gdzie obok dawnej zajezdni MPK znajduje się pamiątkowa tablica (odsłonięta 30 VIII 1981 r.) upamiętniająca strajk, który wybuchł w tym miejscu 26 VIII 1980 r. z następującym napisem: TU RODZIŁA SIĘ WROCŁAWSKA SOLIDARNOŚĆ. W DNIACH 26 VIII – 1 IX 1980 ROKU MIĘDZYZAKŁADOWY KOMITET STRAJKOWY KIEROWAŁ STĄD AKCJĄ ROBOTNICZEGO PROTESTU NA DOLNYM ŚLĄSKU”. W późniejszym czasie na murze zajezdni odsłonięto również tablicę z postulatami Gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego ogłoszonymi 16-17 sierpnia 1980r. 23 listopada 2016r. uczniowie kl. 2A oraz wychowawca klasy 2A p. Edyta Cwynar i koordynator projektu p.Robert Pieńkowski dokonali gruntownych porządków w otoczeniu tablicy, zapalili znicz ku czci ofiar komunistycznego terroru, a następnie udali się do Centrum Historii Zajezdnia. Tam zwiedziliśmy wystawę „Wrocław 1945-2016” a w rolę przewodnika wcielił się prof. Robert Pieńkowski. Informacja o projekcie XVII-tki odbiła się szerokim echem - znalazła się na stronie Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" oraz Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", profilu facebookowym Centrum Historii Zajezdnia i portalu wdolnymslasku.com. Informację o projekcie przekazał również portal NSZZ "Solidarność" MPK we Wrocławiu. Zygmunt Staszewski (współorganizator strajków sierpniowych we Wrocławiu) na profilu facebookowym Centrum Historii Zajezdnia tak napisał o projekcie realizowanym przez młodzież XVII-tki: „Dziękuję w imieniu tych, którzy strajkowali w otoczonej kordonem ZOMO Zajezdni w Sierpniu 1980 r. Zobacz fotorelację>>

Cenzurka - wydanie specjalne

autor: J.Nogaj,data: 23-11-2016
Cenzurka - wydanie specjalne

Cenzurka Nr 2 2015/2016 [56] Listopad

Prezentujemy specjalne wydanie naszej gazetki, która w całości poświęcona jest Jubileuszowi 25-lecia LO nr XVII. Numer ten zawiera zdjęcia, relacje z uroczystości oraz wywiady z gośćmi, którzy odwiedzili szkołę w tym szczególnym dla nas dniu.

11 XI 2016 r. - XVII-tka wzięła udział we wrocławskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości

autor: R.Pieńkowski,data: 23-11-2016
11 XI 2016 r. - XVII-tka wzięła udział we wrocławskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości

Piętnastoletnią już tradycją Naszej szkoły jest udział uczniów wszystkich klas pierwszych wraz z wychowawcami w Radosnej Paradzie Niepodległości. 11 listopada 2016 r. - zmarznięci, ale uśmiechnięci, z "tarczami" i biało-czerwonymi flagami w rękach - uczniowie i nauczyciele z XVII-tki z Panią Dyrektor Małgorzatą Iwankiewicz na czele wzięli udział we wrocławskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Elżbiety. Z kolei na placu Gołębim miał miejsce uroczysty Apel Niepodległościowy z udziałem Wojska Polskiego. Następnie delegacje kilkudziesięciu wrocławskich szkół oraz wielu Wrocławian przemaszerowały przez centrum miasta w kierunku placu Wolności. Dopiero tu uczestnicy parady mogli się rozgrzać podczas występu klas teatralnych XVII-tki. Występ jak zwykle został przyjęty owacyjnie. Warto było obejrzeć i posłuchać naszej wspaniałej młodzieży. Zobacz fotorelację>>
Pani Dyrektor odebrała PODZIĘKOWANIE od Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz PODZIĘKOWANIE i MEDAL dla LO nr XVII im. A. Osieckiej za wieloletnie zaangażowanie i udział w Radosnych Obchodach Święta Niepodległości, w szczególności za uświetnienie tegorocznych obchodów entuzjastycznie przyjętym spektaklem w wykonaniu uczniów klas teatralnych „Co zrobimy z nasza wolnością”, przygotowanym pod kierunkiem Małgorzaty Szeptyckiej, Marka Szydło i Krzysztofa Żesławskiego.

"Moje Rozstanie z Kanapą" - ogólnopolski konkurs na film nagrany telefonem komórkowym.

autor: Admin,data: 22-11-2016

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie, który jest owocem ŚDM w Krakowie. Konkurs skierowany jest do tych wszystkich, którzy czują, że zamienili kanapowe życie na buty wyczynowe. Na pewno wielu młodych podjęło już takie ważne decyzje życiowe i ruszyło z kanapy pod wpływem krakowskich spotkań, jednak pewnie są i tacy, którzy zrobili to już jakiś czas temu i teraz mogą dać o tym świadectwo. Do udziału w konkursie zachęcamy wszystkich powyżej 15 roku życia, którzy pod wpływem pielgrzymek, ŚDM, czy innych wydarzeń zmienili swoje życie. Szczegóły>>

XXVII Olimpiada Teologii Katolickiej pod hasłem: "Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca"

autor: Admin,data: 22-11-2016
XXVII Olimpiada Teologii Katolickiej pod hasłem:

Zbliża się termin etapu szkolnego Olimpiady Teologii Katolickiej - w tym roku temat dotyczy Fatimy i objawień Matki Bożej. Zachęcamy uczniów do udziału w olimpiadzie. Na zwycięzców czekają cenne nagrody- pielgrzymki do sanktuariów Europy, laptopy, sprzęt elektroniczny i inne.
Etap szkolny
w LO nr XVII zostanie przeprowadzony 7 grudnia 2016 r. (środa) na 2 lekcji w sali nr 117. Materiały do przygotowania się do olimpiady są na stronie www.otk.pl
Zgłoszenia u katechetów do 5.12.br.

Organizacja zajęć podczas próbnej matury

autor: Admin,data: 21-11-2016

W dniach 22-25 listopada 2016 r. zostanie przeprowadzona w naszej szkole próbna matura z języka polskiego, matematyki, języka obcego i wybranych przedmiotów rozszerzonych. W tym czasie w klasach pierwszych i drugich odbywają się lekcje zgodnie z planem. Proszę zapoznać się z zamianą sal ze względu na organizację próbnej matury tutaj>>

9 listopada 2016 r.: XII-te Forum Historyczno-Patriotyczne, pt. „Służąc Ojczyźnie 1939-1963”

autor: R.Pieńkowski,data: 18-11-2016
9 listopada 2016 r.: XII-te Forum Historyczno-Patriotyczne, pt. „Służąc Ojczyźnie 1939-1963”
9 listopada 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej odbyło się XII. Forum Historyczno-Patriotyczne z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości. Zostało otwarte przez Panią Dyrektor Małgorzatę Iwankiewicz, a specjalnym gościem Forum był Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który uczestniczył w spotkaniu uczniów z Wojciechem Trębaczem. Najważniejszymi gośćmi tego wyjątkowego w Naszej szkole dnia byli świadkowie historii – kombatanci. Uczniowie i nauczyciele mogli spotkać się ze świadkami okropieństw minionej wojny i trudnych, często wręcz tragicznych lat powojennych, gdy wbrew woli Polaków rozpoczęto w Polsce budowę komunizmu. Gościliśmy Feliksa Kosteckiego – żołnierza 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, Feliksa Trusiewicza - mieszkańca Wołynia, który cudem ocalał z rzezi na Wołyniu, Stefana Siejkę - Prezesa Wrocławskiego Oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego „Jaworzniacy” i Genowefę Aleksander, Prezesa Oddziału Wrocławskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Warto wspomnieć i podkreślić, że kwiaty wręczane gościom zostały zakupione ze środków zebranych wśród uczniów, co jest godną szczególnej pochwały inicjatywą Samorządu Uczniowskiego. Zobacz fotorelację>>
Informacja o Forum w Tygodniku Niedziela>>

Warsztaty we Wrocławskim Parku Technologicznym.

autor: B.Cieśla,data: 16-11-2016
Warsztaty we Wrocławskim Parku Technologicznym.

W miesiącu pażdzierniku b.r. uczniowie z klas 1c, 1d, 1f, 2c wzięli udział w projekcie "Młody przedsiębiorca". Organizatorem projektu były Gmina Wrocław i Fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego "Pro-Mathematica".

 

Wizyta klasy 2A w Panoramie Racławickiej

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 15-11-2016
Wizyta klasy 2A w Panoramie Racławickiej

Dnia 15 listopada 2016 r. klasa 2A z rozszerzonym programem języka angielskiego wraz z nauczycielkami języka angielskiego p. Małgorzatą Kowal i p. Joanną Dolą-Niewiadomską zwiedziła Panoramę Racławicką i wysłuchała przewodnika w języku angielskim. Była to dogodna okazja poznania historii niezwykłego obrazu i ćwiczenia umiejętności rozumienia ze słuchu w języku Szekspira.
Polecamy wszystkim to niezwykłe doświadczenie.

Sienkiewiczowskie potyczki w bibliotece

autor: J.Nogaj,data: 15-11-2016
Sienkiewiczowskie potyczki w bibliotece

15 listopada - w  100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza - w bibliotece szkolnej Pani wicedyrektor Barbara Bartnik wręczyła nagrody w konkursie Sienkiewiczowskie potyczki.

Zwycięzcami konkursu zostali:
Agnieszka Baranowska, Zosia Nowakowska, Maciej Szwaba
Weronika Miłkowska
Aleksandra Jerzycka

W Sienkiewiczowskich potyczkach wzięło udział 13. uczestników. W dniach 7-10 listopada na długich przerwach mieli do rozwiązania różne zadania (test, wykreślankę, dwie krzyżówki) związane z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.

Zdjęcia

"Szkoła w mieście", czyli 1B na wspinaczce

autor: J.Krajewski,data: 15-11-2016
W ramach realizacji projektu "Szkoła w mieście" klasa 1B odwiedziła ścianę wspinaczkową "Zerwa". Dla większości uczniów tej klasy było to pierwsze zetknięcie z możliwością wspinania po pionowych i pochylonych ścianach. Jednak tak się akurat składa, że w klasie 1B mamy obecnego wicemistrza Polski juniorów we wspinaczce sportowej Mateusza Puźniaka, który w trakcie tej wizyty zademonstrował swoje duże umiejętności w tej dyscyplinie. Generalnie pobyt na ściance wspinaczkowej wszystkim sprawił dużo frajdy i zabawy i wygląda na to, że niektórzy naprawdę zasmakowali w tej oryginalnej dyscyplinie sportu.

KONKURS NA KALENDARZ ADWENTOWY - INFORMACJA

autor: K.Zielińska,data: 14-11-2016
KONKURS NA KALENDARZ ADWENTOWY - INFORMACJA Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie na KALENDARZ ADWENTOWY, który jest organizowany w naszej szkole co roku już od wielu lat.

OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

autor: K.Zielińska,data: 14-11-2016
OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO 4.11.2016r. w godzinach 10.00-11.30 odbył się szkolny etap 40. OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.

Wycieczka do Görlitz

autor: K.Zielińska,data: 14-11-2016
Wycieczka do Görlitz 26.10.2016r. uczniowie klasy 2B i 13 osób z klasy 1B udali się wraz z opiekunami panią Alicją Witwicką, panią Katarzyną Zielińską oraz panią Zofią Kuź na WYCIECZKĘ DO GÖRLITZ, miasta w Niemczech położonego przy granicy z Polską.

Wywiadówka śródsemestralna i konsultacje w środę 16 listopada 2016 r.

autor: Admin,data: 14-11-2016
Wywiadówka śródsemestralna i konsultacje w środę 16 listopada 2016 r.

Drodzy Rodzice!
W najbliższą środę - 16 listopada br. o godz. 17.00 zapraszamy Państwa na zebrania z wychowawcami klas oraz na konsultacje z nauczycielami wszystkich przedmiotów w godzinach: 17.30-19.00 (a w miarę potrzeby dłużej), a także z pedagogiem i psychologiem szkolnym. Na konsultacjach Rodzice będą mogli uzyskać informacje o efektach kształcenia swoich dzieci bezpośrednio od nauczycieli wykładających dany przedmiot.
Gorąco zapraszamy.
Przydział sal na wywiadówki>>
Przydział sal na konsultacje>>
Będzie również okazja do dokonania wpłaty na Radę Rodziców w sekretariacie uczniowskim (pokój 107 A).

"Trzej muszkieterowie" w Teatrze Capitol

autor: E.Cwynar,data: 14-11-2016
W czwartkowy wieczór 10.11.2016r. liczna grupa uczniów z klas 1E, 2A i 3F wraz z opiekunami E. Cwynar i R. Gawrońską miała przyjemność obejrzeć niezwykle energetyczny spektakl "Trzej muszkieterowie" w Teatrze Muzycznym Capitol. Muzyka, niezwykłe efekty specjalne i oczywiście historia przyjaźni "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego" zachwyciły uczniów. Nie siedź w domu, polecamy wspólne wyjścia na spektakle! 

Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.

autor: E.Cwynar,data: 13-11-2016
Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.
W czwartek 10.11.2016r. uczniowie klasy 1E wraz z polonistką E.Cwynar udali się na wykłady z cyklu "Warto wiedzieć" , który zorganizowany był przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Zagadnienia biblijne przewidziane w „Podstawie programowej” omówione zostały  z trzech punktów widzenia: współczesnej biblistyki - ks. prof. Mariusz Rosik, historii literatury - mgr Jadwiga Jasińska-Sadura oraz historii sztuki - dr hab. Bogusław Bednarek. Tematem spotkania były "Sensy przypowieści ewangelicznych". Troje uczniów wygrało wartościowe nagrody książkowe >>>foto

22 listopada 2016 r. odbył się etap szkolny „Olimpiady Solidarności”

autor: R.Pieńkowski,data: 13-11-2016
22 listopada 2016 r. odbył się etap szkolny „Olimpiady Solidarności”

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w „Olimpiadzie Solidarności. Dwie dekady historii”. Zakres tematyczny olimpiady obejmuje okres historii Polski lat 1970-1990. Chętni proszeni są o osobiste zgłaszanie się do prof. Roberta Pieńkowskiego (nauczyciel koordynujący Olimpiadę), lub do prof. Zofii Kuź (można kontaktować się także za pośrednictwem librusa).
Etap szkolny odbędzie się 22 listopada 2016 roku o godzinie 10.00
(zbiórka o godz. 9.50 w sali 213).

Chorwacja - obóz naukowy!

autor: L.Grochocka,data: 10-11-2016
Chorwacja - obóz naukowy!

W dniach 27.05 - 03.06.2017 r. odbędzie się ośmiodniowy obóz naukowy do Chorwacji organizowany przez
nauczycieli z naszej szkoły. Program przewiduje zwiedzanie tak wspaniałych miejsc jak: Zadar, Sibenik,
Wodospady Krka, Trogir, Split, Dubrownik i Jeziora Plitwickie.

Chorwacja to niezwykły kraj, który każdego roku odwiedzają rzesze turystów ze względu na zróżnicowany krajobraz   
i magiczne zabytki. Zachęcamy Was do udziału w tej niezwykłej podróży!
Szczegółowych informacji dotyczących kosztów podróży i programu udzielają nauczyciele: Barbara Cieśla (koordynator projektu), Margerita Niwelt, Lucyna Grochocka i Piotr Zołotajkin.
Wszystkich chętnych prosimy o wpisywanie się na listę w bibliotece szkolnej i w sali 319.

Program obozu>>

Wyniki konkursu CREATIVE WRITING

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 10-11-2016
Wyniki konkursu CREATIVE WRITING Mamy zaszczyt ogłosić kto został mistrzem piora w konkursie Creative Writing. Oto oni :
I. Napisz opowiadanie z użyciem trzech elementów : teacher, forest , false teeth
1. Małgorzata Hauke kl.2A
2. Paulina Wróbel kl.1A
3. Michał Olejnik kl.3A
II. Napisz opowiadanie o roku życia na Marsie
1. Marcin Czyżewski kl.2A
2. Paweł Horbanowicz kl.3A
3. Natalia Żabińska kl.1D
III. Napisz opowiadanie Co byś zrobił , gdyby zwierzęta zaczęły mówić ?
1. Natalia Sulima kl.1D
2. Michał Wróblewski kl.2A
3. Mateusz Pernak kl.3D
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród we wtorek , 15.11.2016 na dużej przerwie do sali 305
Organizatorzy: Zuzanna Oksiuta-Kramarczyk, Ewa Toporek-Niemczyk, Wioletta Ejlak-Borowiak

Projekt M.A.R.S. - pierwszy w Europie habitat kosmiczny.

autor: R. Konieczny,data: 08-11-2016
Projekt M.A.R.S. - pierwszy w Europie habitat kosmiczny.

W dniu 8 listopada 2016r. klasy 3C i 3G o profilu mat-fiz-inf uczestniczyły w prowadzonym przez p.  Leszka Orzechowskiego i p. Szymona Grysia z Politechniki Wrocławskiej wykładzie o projekcie M.A.R.S.
Projekt M.A.R.S. (Modular Analog Research Station) zakłada budowę pierwszej w Polsce analogowej symulacji bazy księżycowej lub marsjańskiej pod Tarnowem. Będzie to jeden z pierwszych w Europie habitatów kosmicznych w którym będą mogli przebywać przyszli kolonizatorzy kosmosu.
Wykład realizowany był w ramach projektu "ARISS W SALEZIE". Opiekunami grup byli: p.Anna Bukiewicz-Szul i p. Robert Konieczny.

BASKETMANIA chłopców

autor: M.Popowczak,data: 08-11-2016
BASKETMANIA chłopców

3 listopada 2016 r. koszykarze Naszej szkoły rozegrali drugi mecz w ramach rozgrywek Basketmania. Po wyrównanej walce sportowej wygrali zawody (43:42). O zwycięstwie Naszej drużyny zadecydował rzut za 3 punkty w ostatniej sekundzie meczu, wykonany przez Jana Zdaniewicza.
Szkołę reprezentowali: Steczek Konrad (3F), Mrowiec Bartosz (3F), Tomczak Kajetan (3C), Nowak Marcel (2F), Laskowski Mateusz (2F), Zdaniewicz Jan (2C) i Lesisz Krzysztof (1F).
Kolejne zawody sportowe w ramach rozgrywek Basketmanii odbędą się: 24 listopada z LO VII (ul. Krucza), 8 grudnia z LO XV (ul. Wojrowicka), 19 grudnia z LO III (ul. Szkocka). Zapraszamy!!

 

Trening Piłkarski

autor: A.Folta-Pisarczuk,data: 07-11-2016
Trening Piłkarski W dniu 3 listopada 2016 roku odbyły się zajęcia sportowe z piłki nożnej, które poprowadził trener ekstraklasy Marek Świder. Podczas treningu rozwijana była sprawność motoryczna zawodników przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu sportowego. Kolejne takie  zajęcia w ramach SKS odbędą się w najbliższy czwartek tj. 10 listopada 2016 roku.
 Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

9 XI 2016: XII Forum Historyczno-Patriotyczne pt. „Służąc Ojczyźnie 1939-1963” z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości

autor: R.Pieńkowski,data: 07-11-2016
9 XI 2016: XII Forum Historyczno-Patriotyczne pt. „Służąc Ojczyźnie 1939-1963” z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości

W środę 9 listopada 2016 r. odbędzie się w Naszej szkole kolejne, już XII-te Forum Historyczno-Patriotyczne kiedy to gościć będziemy świadków historii – kombatantów, z których najstarszy ma 95 lat (!), a najmłodszy 85. Mieli Oni w chwili rozpoczęcia II wojny światowej od 7 do 18 lat, więc wystarczająco dużo by mogli opowiedzieć nam o przeżyciach, które były ich osobistym udziałem i ich pokolenia. Są to nieliczni już autentyczni świadkowie okropieństw minionej wojny i trudnych, często wręcz tragicznych lat powojennych, gdy wbrew woli Polaków rozpoczęto w Polsce budowę komunizmu. Gościć będziemy Feliksa Kosteckiego – żołnierza 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, Feliksa Trusiewicza - Polaka, mieszkańca Wołynia, który cudem ocalał z rzezi zgotowanej przez policję ukraińską i Niemców, Stefana Siejkę - Prezesa Wrocławskiego Oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego „Jaworzniacy” i Genowefę Aleksander, którą w wieku lat 16 uznano za wroga Polski Ludowej i przez dwa lata trzymano w stalinowskim więzieniu.
Program XII Forum i klasy uczestniczące 

Kwesta listopadowa na cmentarzach wrocławskich

autor: A.Popiołek,data: 05-11-2016
Kwesta listopadowa na cmentarzach wrocławskich W dniu 1 listopada 2016 na dolnośląskich cmentarzach przeprowadzona zostala zbiórka publiczna do puszek na cele akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia". Uczennica naszego liceum Hanna Jóźwik z kl. 2A aktywnie wlaczyła się w działania kwestując na cmentarzu Św. Ducha przy ulicy Bardzkiej we Wrocławiu.
Dziękujemy Haniu! 

OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 04-11-2016
OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO 14 listopada 2016 (poniedziałek) odbędzie się szkolny etap Olimpiady Języka Angielskiego w sali nr 104 o godzinie 8.50.
Chętnych prosimy o zgłaszanie się do swoich nauczycieli języka angielskiego.
Zapraszamy.

WYCIECZKA-EDUKACJA W MIEJSCACH PAMIĘCI

autor: P.Zołotajkin,data: 03-11-2016
WYCIECZKA-EDUKACJA W MIEJSCACH PAMIĘCI

W dniach 27-28.10.2016r. klasa IF odbyła wycieczkę w ramach miejskiego projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci”.

 

zdjęcia 

earthKAM w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 03-11-2016
earthKAM w LO nr XVII Zapraszam wszystkich uczniów, zainteresowanych astronomią, geografia lub fotografią, do udziału w projekcie earthKam. Najbliższe spotkanie w środę, 09.11.2016 na 6 lekcji w sali 113.

Chór LO nr XVII wystąpił w koncercie „Rytmy Świata” w Narodowym Forum Muzyki

autor: Admin,data: 03-11-2016
Chór LO nr XVII wystąpił w koncercie „Rytmy Świata” w Narodowym Forum Muzyki

27 października 2016 Wrocław rozbrzmiewał i poruszał się w rytmach z całego świata, a to za sprawą fenomenalnego koncertu finałowego „Rytmy Świata” projektu Akademii Chóralnej w Narodowym Forum Muzyki Dwa miesiące przygotowań. Ambitne kompozycje. Dziewięć amatorskich chórów z całej Polski. Śpiew przyozdobiony ruchem. W tym wspaniałym widowisku wziął  udział również Chór LO nr XVII, którego kierownikiem artystycznym jest Magdalena Lipska. Gratulujemy!
Śpiewająca Polska>>

Szkolna zbiórka zniczy zakończona

autor: A.Popiołek,data: 02-11-2016
Szkolna zbiórka zniczy zakończona Z dniem 31 października 2016 r. zakończyła się szkolna zbiórka zniczy na cele akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia". Zebraliśmy 70 zniczy, które zostaną przewiezione do siedziby TVP Wrocław, a następnie na Kresy Wschodnie. Dziękuję klasom: 1A, 1C, 1D, 1E, 1F, 2A, 2C, 2D, 2F, 3A, 3D, 3G oraz ich wychowawcom za włączenie się do akcji.
Aneta Popiołek - opiekun akcji 

Klasy 2A i 3A na warsztatach w języku angielskim z profesorem Markiem Turnerem na Uniwesytecie Wrocławskim

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 28-10-2016
Klasy 2A i 3A na warsztatach w języku angielskim z profesorem Markiem Turnerem na Uniwesytecie Wrocławskim Dnia 25 października 2016 roku klasy 2A i 3A z rozszerzonym językiem angielskim wzięły udział w warsztatach językoznawczych pod tytułem ’’The Origin of Ideas: Blending, Creativity, and the Human Spark’’ z amerykańskim profesorem Markiem Turnerem w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki języka angielskiego: Mariola Palcewicz, Małgorzata Kowal i Joanna Dola-Niewiadomska.                                      czytaj więcej
fotorelacja

Występ młodzieży XVII-tki na uroczystości 35-lecia „Tygodnika Solidarność” w Warszawie (reż. Małgorzata Szeptycka i Marek Szydło; kierownictwo muzyczne Krzysztof Żesławski)

autor: Admin,data: 27-10-2016
Występ młodzieży  XVII-tki na uroczystości 35-lecia „Tygodnika Solidarność” w Warszawie (reż. Małgorzata Szeptycka i Marek Szydło; kierownictwo muzyczne Krzysztof Żesławski)

3 października 2016 r. o godz. 18.30 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 35-lecia Tygodnika Solidarność, w której udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Beata Szydło i Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. W ramach oprawy artystycznej uroczystości wystąpił zespół muzyczny Zakopower oraz młodzież Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej z koncertem piosenek Jana Pietrzaka pt. „Co zrobimy z naszą wolnością”. Młodzieży z XVII-tki towarzyszyli: Pani Dyrektor Małgorzata Iwankiewicz, wicedyrektor Barbara Bartnik oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Ostatnią pieśń koncertu Żeby Polska była Polską” nasi artyści zaśpiewali z udziałem samego Jana Pietrzaka. Wszyscy - łącznie z Prezydentem i Panią Premier śpiewali na stojąco trzymając podniesione ręce z palcami w kształcie litery V. Relacja TVP1>> Fotorelacja>>

Humaniści z 2F na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów Niepokalanów w DCF Wrocław

autor: Admin,data: 27-10-2016
Humaniści z 2F na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów Niepokalanów w DCF Wrocław

19 października 2016 chętni uczniowie z 2 klasy humanistycznej wzięli udział w porannej projekcji filmu „Bóg w Krakowie” w ramach Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów Niepokalanów.  Obraz ten zadaje pytanie o prawdziwą miłość i pokazuje, że ludzie marzą o jednym: by kochać i być kochanym. Po emisji filmu uczniowie mieli przyjemność spotkać się z reżyserem i jednocześnie autorem muzyki panem Dariuszem Reguckim, który o swym obrazie powiedział m. in.: „Mistyczny Kraków pokazujemy przez pryzmat świętych, błogosławionych, ale też współczesnych ludzkich historii.” Swoje dzieło nazwał poetycką opowieścią osadzoną w Panu Bogu, który czasem występuje na pierwszym, innym razem na drugim planie. Podkreślił, że Wrocław także mu się bardzo podoba i ma z nim wiele dobrych wspomnień. Zaprosiliśmy reżysera do Siedemnastki i mamy wielką nadzieję na warsztaty filmowe pod Jego kierunkiem. 
Fotorelacja>>

Trening Piłkarski

autor: A.Folta-Pisarczuk,data: 27-10-2016
Trening Piłkarski Witajcie !
Zapraszam wszystkich, którzy kochają piłkę nożną i lubią grać w  tę dyscyplinę  na zajęcia sportowe. Poprowadzi je Marek Świder  absolwent naszej szkoły ale też trener przygotowania motorycznego I drużyny Ślaska Wrocław gdzie pracował w 2014r jako asystent trenera Tadeusza Pawłowskiego.
M.Świder został dołączony do sztabu szkoleniowego Śląska i szybko został okrzyknięty ojcem sukcesu I drużyny.
Trener Pawłowski podkreślał, że dzięki M.Świdrowi można było bardzo zindywidualizować treningi. Dał "drugie życie" Sebastianowi Mili, Piotrowi Ćwielągowi kiedy to Piotrek zaliczył pamiętną rundę życia, po której podpisał kontrakt w Bochum.
Trener Marek Świder poprowadzi zajęcia w naszej szkole , w czwartek 3.11.2016r o godz.15 20 .                                    Opiekunem zajęć jest nauczyciel wf A.Folta Pisarczuk

Otrzęsiny klas pierwszych w siedemnastce

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 26-10-2016
Otrzęsiny klas pierwszych w siedemnastce

Dnia 21.10.2016 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych, zorganizowane przez klasę 2E. Na sali gimnastycznej roiło się od kolorów, gwiazdek i piórek, gdyż tematem przewodnim była Kraina Snów. Każda z klas pierwszych wykazała się wielką kreatywnością oraz zaanagażowaniem. Po długich i trudnych naradach jury wybrało zwycięzców:
1 miejsce zajęła klasa 1D - słodycze
2 miejsce zajęła klasa 1E - dzieci
3 miejsce zajęła klasa 1B - duchy
                                                                                                                            fotorelacja

Pierwszy numer Cenzurki w tym roku szkonym!

autor: L.Grochocka,data: 25-10-2016
Pierwszy numer Cenzurki w tym roku szkonym!  Cenzurka Nr 1/2016/2017 [55] Wrzesień/Październik

Rozgrywki Basketmani dziewcząt

autor: K.Bańcer-Binduga,data: 25-10-2016
Rozgrywki Basketmani dziewcząt

Ruszyła pierwsza runda rozgrywek ligowych dziewcząt w kosza "Basketmania"
Pierwszy mecz nasza drużyna rozegrała  w poniedziałek 24.10 w LO nr IX , niestety przegrywając  61 do 43.
Szkołę naszą reprezentowały Pastuszczak Ania z 3A, Lebiodzik Wiktoria z 1A, Bronowicz Monika z 1D, Polańska Sara z 1D, Piechura Kamila , Srok Emilia z 1E, Budakiewicz Ada z 2E, Józefczyk Oliwiaz z 1B. Drużynę prowadzi Katarzyna Bańcer .
Kolejne mecze odbędą się  w poniedziałek tj 7.11 w LO nr III ul. Składowa, 28.11 w LO nr XVII  z ZSG, 12.12 w LO nr XV ul. Wojrowicka, 9.01 w LO nr XVII z LO nr VIII. 30.01 w LO nr VII ul. Krucza.

 

Liga Niezwykłych Umysłów - programiści na start!

autor: L.Skoczylas,data: 25-10-2016
Liga Niezwykłych Umysłów - programiści na start!

Zapraszamy ambitnych, skorych do nauki, ciekawych nowych technologii uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Informatycznym.

Konkurs jest oparty na projekcie Liga Niezwykłych Umysłów - stworzonym przez specjalistów z myślą o wyszkoleniu specjalistów. Wykorzystuje webową platformę do nauki programowania. Szczegóły na stronie http://lnu.edu.pl/

Zapisy i przydział loginów u nauczycieli informatyki. Liczba miejsc ograniczona!

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII