LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  08 / 08 / 2020 Jeśli nie wiesz czego chcesz, to masz to czego nie chcesz- Chuck Palahniuk
Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej

26-27 X 2017 r. – wycieczka do Warszawy klasy 1F w ramach projektu „Edukacja w miejscach pamięci narodowej”

26-27 października 2017 r. klasa humanistyczna 1F wzięła udział w wycieczce do Warszawy w ramach projektu miasta Wrocławia „Edukacja w miejscach pamięci narodowej”. W czwartek 26 X udaliśmy się do Palmir, gdzie zwiedziliśmy Muzeum - miejsce upamiętniające ofiary co najmniej dwudziestu jeden masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. W muzeum pan przewodnik opowiedział nam m.in. o roli tego miejsca w świadomości historycznej Polaków. Następnie udaliśmy się na pobliski cmentarz, na którym spoczywają ofiary niemieckiego okupanta. Tablica przed wejściem na cmentarz informuje, że „Na cmentarzu w Palmirach spoczywa 2115 obywateli polskich … [którzy] zginęli za to że byli Polakami”. Uczniowie klasy 1F zapalili znicze ku czci pomordowanych, w tym Janusza Kusocińskiego (ur. 1907, zamordowany 21 VI 1940 - złoty medalista olimpijski z Los Angeles w 1932) i Macieja Rataja (ur. 1884 - zamordowany 21 VI 1940 r. - marszałek Sejmu I kadencji 1922-1927, pełniący obowiązki Prezydenta RP w 1922 i 1926 r.).

   Następnym punktem napiętego programu zwiedzania w tym dniu był kompleks gmachów Parlamentu. Zwiedzanie umożliwił nam poseł Piotr Babiarz z Wrocławia, który rzeczowo i kompetentnie opowiedział uczniom naszej szkoły o funkcjonowaniu Parlamentu pokazując nam wiele sekretnych miejsc, które zazwyczaj nie są dostępne dla osób postronnych. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Nowego Domu Poselskiego, następnie obejrzeliśmy budynki Sejmu i Senatu. Sporą atrakcją dla młodzieży byłamożliwość obserwowania trwających właśnie obrad z galerii sali posiedzeń Sejmu. W restauracji sejmowej mieliśmy możliwość zjeść smaczny obiad w towarzystwie wielu znanych parlamentarzystów, którzy wybrali się posilić w tym samym czasie co i nasza wycieczka.

Już pod wieczór - po opuszczeniu Parlamentu udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które było ostatnim punktem czwartkowego programu wycieczki. Młodzież mogła przekonać się, że zwiedzane muzeum to wzruszający i ważny strażnik pamięci o dziejach wojennej Warszawy oraz historii bohaterskiego zrywu mieszkańców stolicy w 1944 r.

Piątek, 27 października 2017 r. to kolejny dzień zwiedzania, który rozpoczęliśmy od placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczciliśmy pamięć poległych w obronie Ojczyzny. Zatrzymaliśmy się też obok krzyża upamiętniającego mszę świętą odprawioną w tym miejscu 2 czerwca 1979 r. przez Jana Pawła II. Po pamiątkowej fotografii przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego udaliśmy się z kolei na zwiedzanie warszawskiego Zamku Królewskiego. Poznaliśmy historię reprezentacyjnej rezydencji królów polskich oraz tragiczną historię tego miejsca w czasie II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się o systematycznej grabieży dzieł sztuki przez Niemców, a następnie ich decyzji o wysadzeniu Zamku w powietrze w 1944 r. Po obejrzeniu wnętrz tego wspaniale odbudowanego ze zniszczeń wojennych zabytku udaliśmy się zwiedzać Stare Miasto, w tym bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Obecność naszą udokumentowaliśmy pamiątkowymi zdjęciami przed pomnikiem Syrenki na Rynku Starego Miasta - najbardziej rozpoznawalnym warszawskim pomnikiem, uważanym za jeden z symboli miasta oraz przed pomnikiem Małego Powstańca - upamiętniającym najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego.  Na chwilę zatrzymaliśmy się jeszcze w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego, a następnie udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, na którym odwiedziliśmy szereg mogił polskich bohaterów i obrońców Ojczyzny, m.in. groby gen. Ryszarda Kuklińskiegoobrońców Warszawy w 1920 r.uczestników Powstania Styczniowego 1863 r.żołnierzy Powstania Warszawskiego oraz członków Szarych Szeregów - bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” Jana Bytnara "Rudego" i Macieja Aleksego Dawidowskiego "Alka" w kwaterze Batalionu "Zośka". Każdy z uczestników naszej wycieczki zapalił znicz na grobie wybranego przez siebie obrońcy Ojczyzny oddając symbolicznie cześć wszystkim bohaterom. 

Ostatnim punktem intensywnie spędzonego dnia była Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie też zjedliśmy zasłużony obiad. Wykonanie tak bogatego programu zwiedzania nie byłoby możliwe bez warszawskiego metra, które było dodatkową atrakcją przyjmowaną przez uczestników wycieczki z nieukrywanym zadowoleniem. Wycieczkę bez pośrednictwa biura podróży zaplanował i zorganizował wychowawca klasy 1F Robert Pieńkowski. Drugim opiekunem był Stanisław Skotny.
Przejdź do galerii>> 

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII