Dziś mamy:  22 / 10 / 2019 Jeżeli chcesz uniknąć krytyki: nic nie mów, nic nie rób - bądź nikim. /Arystoteles/

Uczniowie XVII-tki zdobywali wiedzę o lokalnym samorządzie

31 maja 2019 r. uczniowie klasy 2E i 2F pod opieką Roberta Pieńkowskiego i Marka Popowczaka wzięli udział w projekcie Rady Miejskiej Wrocławia „Edukacja samorządowa”. Wizytę w Rynku rozpoczęliśmy od spaceru szlakiem najważniejszych zabytków Starego Miasta. Przed wejściem do Starego Ratusza przywitał nas zastępca Dyrektora Biura Rady Miejskiej Wrocławia Marcin Frąckiewicz. Następnie zwiedziliśmy jeden z najwspanialszych klejnotów świeckiej architektury gotyckiej środkowo-wschodniej Europy. Z kolei udaliśmy się do neogotyckiego Nowego Ratusza, którego drugie piętro służy Radzie Miejskiej Wrocławia. Tu w Sali Sesyjnej stanowione jest lokalne prawo – zapadają wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. O dziejach samorządu Wrocławia i współczesności tego miejsca opowiedział nauczyciel historii i WOS w LO nr XVII, a zarazem radny Rady Miejskiej Wrocławia, który tak jak podczas prawdziwej sesji Rady Miejskiej rozpoczął lekcję o wrocławskim samorządzie od trzech uderzeń laską. Uczniowie XVII-tki na godzinę zasiedli na miejscu radnych. Przeprowadzili też kilka głosowań używając urządzeń elektronicznych wykorzystywanych przez radnych. Jedno z tych głosowań okazało się być całkiem na serio. Głos zabrali również przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta informując o swojej działalności. Na koniec młodzież otrzymała certyfikaty z podpisem Prezydenta Jacka Sutryka i Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz pamiątkowe gadżety. Prezydent Sutryk miał w tym czasie ważne obowiązki poza Ratuszem, ale mieliśmy okazję obejrzeć jego gabinet – skąd zarządza Wrocławiem.