Dziś mamy:  08 / 04 / 2020 "Szkoła uczy, życie daje nauczki" - Andrzej Majewski
Informatyka

Uczniowie LO nr XVII w Astro Pi

Uczniowie z klasy 1C zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu Astro Pi, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Konkurs polega na wykonaniu eksperymentu fizycznego przy pomocy specjalnego mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego w zestaw czujników (do pomiarów temperatury, ciśnienia, wilgotności, żyroskop, magnetometr itd) na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W pierwszym etapie uczniowie opracowali pomysł, przebieg i cele doświadczenia. W drugim etapie muszą napisać program (w Pythonie), który wykona założone zadania. Jeżeli drużynie uda się przejść do 3 etapu konkursu, swóje doświadczenie będą mogli zrealizować na poładzie ISS, która wyposażona jest w dwa komputery Astro Pi o wdzięcznych nazwach Ed oraz Izzy. Jeden egzemplarz zestawu Astro Pi podróżuje właśnie z Francji do naszej Szkoły. Po zakończeniu konkursu zainteresowani uczniowie będą mogli korzystać z komputera Raspberry Pi w wersji Astro i wykonywać kolejne ciekawe zadania.

Drużyna w składzie: Bartosz Szewczyk, Kamil Bouhaouli, Witold Krupa, Piotr Cywiński oraz Mateusz Marczak (wszyscy z klasy 1C) pod opieką p. Bukiewicz-Szul do 7 lutego będzie musiała wykonać ogromną pracę. Zespół musi posiadać szeroką wiedzę z fizyki, astronomii i astronautyki, informatyki i elektroniki. Do poprawnego skonstruowania misji potrzebne jest również zainteresowanie eksploracją kosmosu i życiem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konsultatntem merytorycznym grupy będzie doktorant Politechniki Wrocławskiej, twórca pierwszego koła astronautycznego we Wrocawiu, Jędrzej Górski. Uczniowie przejdą szybki kurs podstaw Pythona oraz programowania czujników HUT.