LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  12 / 07 / 2020 „Człowiek, który nie zmierza do jakiegoś celu, nie osiągnie żadnego”- Anatole France
Projekty astronomiczne

Reprezentacja 17-ki na finale projektu ARISS w Salezie

25.11.2016r. reprezentacja LO nr XVII, na czele z v-dyrektor Barbarą Bartnik, Robertem Koniecznym oraz Stanisławem Skotym, wraz z poszczególnymi uczniami klas 3C, 3G, 2C, 1E oraz 1D wzięła udział w kosmicznym finale projektu ARISS w Salezie, który odbył się w siedzibie Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Projekt koordynowany był przez nauczycielkę obydwu szkół, Annę Bukiewicz-Szul.  W trakcie 4 godzin wysłuchano prezentacji o projekcie, partnerach projektu, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także astronaucie, z którym później nawiązano połączenie radiowe. Wręczono również nagrody w konkursach projektu. Pierwsze miejsce w jednym z nich, na "Kapsułę ludzkości" zajęły uczennice naszego LO, Natalia Białecka oraz Adrianna Juszka z kl. 1D. Nagrodami były teleskopy do amatorskich obserwacji nieba. Jednocześnie nasza szkoła uzyskała komplet radiotelefonów - jako nagrodę dla szkoły zwycięskiej drużyny. Dyplom dla LO nr XVII za udział>>

Punktem kulminacyjnym spotkania było nawiązanie połączenia radiowego, poprzez telemost, z astronautą przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dowódcą Shanem Kimbrough. Połączenie trwało niecałe 10 minut i przebiegło bez zakłóceń. W jego trakcie uczniowie PSLO zadali wszystkie 17 pytań, które wcześniej przeszły gruntowną selekcję. Pytano m.in. o cechy, jakie powinien posiadać astronauta, o to czy można się przeziębić na stacji kosmicznej, a nawet czy będą mieli w tym roku choinkę. 

Gościem specjalnym na spotkaniu był reżyser i producent, pan Adam Ustynowicz. Po krótkim wprowadzeniu nastąpiła emisja premierowa nowej wersji filmu reżysera pt. "CHOPIN the Space Concert". Film zapierał dech w piersiach. To unikalne dzieło stanowiące połącznie muzyki Chopina oraz widoków Ziemi z perspektywy ISS.

Retransmisję z wydarzenia można obejrzeć tutaj

Galeria zdjęć: tutaj

Cała fotorelacja tutaj

 

 

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII