LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  04 / 08 / 2020 „Działanie nie zawsze przynosi szczęście, ale nie ma szczęścia bez działania”- Benjamin Disraeli
STRONA GŁÓWNA

Przedwakacyjny przegląd filmów historycznych. W poniedziałek, wtorek i czwartek 19-20 i 22 VI 2017 r., aula i sala 314

Poniedziałek, FILM 1: "Jack Strong" – polski thriller polityczny w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Film jest oparty na wydarzeniach autentycznych związanych z postacią Ryszarda Kuklińskiego. Film opowiada o Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Ludowego Wojska Polskiego, zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP w czasach PRL-u, który w roku 1972 nawiązał tajną współpracę z CIA używając pseudonimu „Jack Strong”,  Ryszard Kukliński zdecydował się na to, gdyż jak sam powiedział: "Miłość żąda ofiary i wierności, wierności dla jednego Boga i jednej, jedynej ojczyzny - Polski".  "Kukliński znajdzie właściwe miejsce w historii. Bardzo mocno w to wierzę. Będzie fascynował historyków i publicystów, wszystkich ludzi, będzie się o nim dyskutować przyszłości i w końcu zostanie powszechnie uznany za bohatera. Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie - zwycięży" - powiedział Jan Nowak-Jeziorański, legendarny emisariusz Podziemnego Państwa Polskiego i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Reżyseria: Władysław Pasikowski.

Poniedziałek, FILM 2: Miasto 44 (2014), Reżyseria i scenariusz: Jan Komasa. Miłość dwojga młodych ludzi zostaje wystawiona na próbę, gdy 1 sierpnia 1944 wybucha Powstanie Warszawskie. Miasto 44 – polski film wojenny w reżyserii Jana Komasy. Jego produkcja miała być w zamyśle pierwszym filmem fabularnym w całości poświęconym tematyce powstania warszawskiego od czasów Kanału w reżyserii Andrzeja Wajdy. Przy realizacji filmu wzięło udział ok. 3 tysięcy statystów. Twórcy filmu przed produkcją konsultowali jego scenariusz z weteranami powstania warszawskiego. Zdobyte nagrody: 2015 Orzeł za: najlepsza scenografia Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski; najlepsze kostiumy Dorota Roqueplo; Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek; najlepszy montaż Michał Czarnecki; odkrycie roku Zofia Wichłacz za główną rolę kobiecą.

 

Program przeglądu filmów na wtorek:

WTOREK, FILM 1:  aula, godz. 8.15-10.00 „300: POCZĄTEK IMPERIUM” (2014) ("300: Rise Of An Empire"), reż. Noam Murro Fabuła: Nowy rozdział epickiej sagi 300, z gigantycznym rozmachem i zapierającymi dech w piersiach efektami, przedstawia kolejną odsłonę walki o zwycięstwo i chwałę - wielką bitwę na morzu. Grecki generał  Themistocles, musi zmierzyć się z inwazją wojsk perskich, dowodzonych przez króla-boga Kserksesa oraz Artemizję, mściwą przywódczynię floty. Wiedząc, że jedyną nadzieją na pokonanie perskich okrętów jest zjednoczenie Grecji, Themistocles rozpoczyna bitwę, który zmieni oblicze wojny. Niesamowicie wciągające widowisko, do którego scenariusz napisał Zack Snyder, reżyser 300.

WTOREK, FILM 2: aula, godz. 10.00-12.00"Obrońcy skarbów" (2014) ("The Monuments Men"), Reżyseria: George Clooney  Fabuła: Alianccy żołnierze i cywilni specjaliści łączą siły, by odzyskać skradzione przez nazistów dzieła sztuki, zanim zostaną one zniszczone w wyniku działań wojennych.

WTOREK, FILM 3, sala 314, godz. 12.00-14.20 Pianista (ang. The Pianist) – dramat wojenny w reżyserii Romana Polańskiego, oparty na autobiograficznej książce Władysława Szpilmana. Film „Pianista” otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. zdobył 3 Oscary (Reżyseria, Rola Męska, Scenariusz Adaptowany), Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, 2 Nagrody BAFTA (Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria) i 7 Cezarów. Film Romana Polańskiego to ekranizacja autentycznych wspomnień Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. W roli głównej wystąpił Adrien Brody. Film rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w siedzibie Polskiego Radia przy ulicy Zielnej 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają szereg restrykcji wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. W  1942 r. na rampie Umschlagplatzu, podczas ładowania do bydlęcych wagonów pociągu do Treblinki, Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z tłumu znajomy żydowski policjant, który rozpoznaje go i wskazuje drogę ucieczki. Pianistę przechowują kolejno jego polscy przyjaciele. Kiedy w sierpniu 1944 wybucha powstanie warszawskie Szpilman ponownie musi walczyć o życie.

 

Program przeglądu filmów na czwartek:

CZWARTEK, FILM 1, godz. 8.15-10.30, aula, film: Snajper (ang. American Sniper, 2014) amerykański wojenny dramat biograficzny w reżyserii Clinta Eastwooda. Film przedstawia historię życia i służby najskuteczniejszego snajpera w historii armii Stanów Zjednoczonych, który walczył w Iraku. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara za rok 2014. Statuetkę Oskara za najlepszy montaż dźwięku otrzymali Alan Robert Marry i Bub Asman.

CZWARTEK, FILM 2, godz. 10.30-12.45, aula: Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (ang. Star Wars: The Force Awakens) – amerykański film z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa. Jest to siódma odsłona serii filmów Gwiezdne wojny. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielają się w role z poprzednich filmów. Akcja filmu rozgrywa się około 30 lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi i koncentruje się na losach trójki nowych głównych bohaterów.

CZWARTEK, FILM 3, godz. 12.45-15.00, aula: Życie na podsłuchu (niem. Das Leben der Anderen, ang. The Lives of Others) – niemiecki film fabularny w reżyserii Floriana Henckel von Donnersmarcka. Obraz otrzymał Oscara za 2006 r. w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film osadzony jest w realiach NRD lat 80. XX wieku i podejmuje temat wpływu sztuki na postępowanie człowieka w warunkach dyktatury. Reżyser podejmuje konfrontację z historią socjalistycznych Niemiec Wschodnich i z jej aparatem przemocy. Życie na podsłuchu (niem. Das Leben der Anderen, ang. The Lives of Others) – niemiecki film fabularny z 2006 roku w reżyserii Floriana Henckel von Donnersmarcka. Obraz otrzymał Oscara za 2006 r. w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film osadzony jest w realiach NRD lat 80. XX wieku i podejmuje temat wpływu sztuki na postępowanie człowieka w warunkach dyktatury. Reżyser podejmuje konfrontację z historią socjalistycznych Niemiec Wschodnich i z jej aparatem przemocy.

 

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII