LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  23 / 01 / 2020 "To nie droga jest trudna, to trudności są drogą"- Søren Kierkegaard
Historia

MARATON FILMOWY - „Przegląd Filmów Historycznych”

W najbliższy czwartek 26 czerwca 2014 r. w godz. 9.00-15.15 zapraszamy na MARATON FILMOWY - „Przegląd Filmów Historycznych”.

Obejrzymy:

Godz. 9.00-11.00: Jak zostać królem (ang. The King’s Speech), reż. Tom Hooper, 114 min.

Godz. 11.00-12.45: CZARNY CZWARTEK Janek Wiśniewski padł, reż. Antoni Krauze, 105 min.

Godz. 12.45-15.15: Cristiada (w kinach amerykańskich: For Greater Glory), reż. Dean Wright, 145 min.

Miejsce: aula

Wstęp wolny

 

Jak zostać królem (ang. The King’s Speech), reż. Tom Hooper, 114 min.

Zdobywca 4 Oscarów: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz Oryginalny i
Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Zdobywca 7 nagród BAFTA: Najlepszy Film, Najlepszy Film Brytyjski, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Scenariusz Oryginalny.

Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po śmierci króla Jerzego V (Michael Gambon) i szokującej abdykacji Edwarda VIII (Guy Pearce), książę Albert (Colin Firth) musi, pomimo wielkich oporów, objąć tron Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest prześladujące go od najmłodszych lat… jąkanie. Oddana mężowi królowa Elżbieta (Helena Bonham Carter) dokłada wszelkich starań, aby pomóc mu pozbyć się zawstydzającej przypadłości. Jedyną osobą, która może tego dokonać, okazuje się australijski specjalista o nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową – Lionel Logue (Geoffrey Rush, laureat Oscara za „Blask”). Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.
 
 Gatunek: dramat
Główne role: Colin Firth, Geoffrey Rush
Reżyseria: Tom Hooper
Data premiery w Polsce: 28 stycznia 2011
Czas : 114 minutCZARNY CZWARTEK Janek Wiśniewski padł, reż. Antoni Krauze, 105 min.

W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem "Krwawej niedzieli" Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z "U Pana Boga za miedzą" Michała Kowalskiego. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc ("Śluby panieńskie"). "Balladę o Janku Wiśniewskim" - porywający motyw przewodni do "Czarnego czwartku" - zaśpiewał Kazik Staszewski.
Gatunek: dramat historyczny

Główne role: Marta Honzatko, Michał Kowalski, Marta Jankowska, Cezary Rybiński, Wojciech Tremiszewski, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski
Reżyseria: Antoni Krauze
Data premiery: 25 lutego 2011
Czas : 105 minutCristiada (w kinach amerykańskich: For Greater Glory), reż: Dean Wright, 145 min.

Ile warta jest wolność? „Cristiada” przybliża prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, które w latach dwudziestych XX w. wstrząsnęło Meksykiem. Obsadzie „Cristiady” przewodzi nominowany do Oscara Andy Garcia, odgrywający rolę generała Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który początkowo uważa, że niczym nie ryzykuje, przyglądając się wspólnie z żoną (nominowana do Złotego Globu Eva Longoria) temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej. Jednakże generał, który wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę, wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia. Zaczyna doceniać ofiarę, jaką muszą ponieść jego rodacy za prześladowanie religijne, i zmienia bandę rozwydrzonych rebeliantów w bohaterów będących siłą, z którą trzeba się liczyć. Generał ma niewielkie szanse w walce z wszechwładnym i bezwzględnym rządem, ale ludzie, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden, niezwykły nastolatek imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą narodzić się nawet wtedy, gdy już nie można liczyć na sprawiedliwość.

Reżyser Dean Wright, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w Hollywood, gdzie pracował jako specjalista od efektów specjalnych przy takich hitach jak „Titanic”, trylogia „Władca pierścieni” i „Opowieści Z Narni”, nadał tej opartej na faktach historii, która nigdy wcześniej nie została przeniesiona na ekrany, wizualnej siły.

Scenariusz do filmu napisał Michael Love, a producentem jest Pablo Jose Barroso. W gwiazdorskiej obsadzie, której przewodniczą Garcia i Longoria, znalazł się również legendarny Peter O’Toole, wschodząca gwiazda Oscar Isaac („Drive”), muzyk i aktor Ruben Blades („Safe House”), Bruce Greenwood („STAR TREK”, „Super 8”), Nestor Carbonell („Mroczny rycerz powstaje”), Bruce Mcgill („Lincoln”), Santiago Cabrera („Herosi”, „Che”), nominowana do Oscara Catalina Sandino Moreno („Maria łaski pełna”) oraz Eduardo Verástegui („Bella”).

Film był kręcony w historycznych miejscach w całym Meksyku. Znakomitej obsadzie dorównuje równie utytułowana ekipa: operator Eduardo Martinez Solarez („Bad Habits”), nominowany do Oscara za montaż Richard Francis-Bruce („Skazani na Shawshank”, „Siedem”, „Harry Potter I kamień filozoficzny”), scenograf Salvador Parra („Volver”) i zdobywca Oscara za muzykę James Horner („Avatar”, „Titanic”, „Braveheart - Waleczne Serce”).

Gatunek: film historyczny, film wojenny

Główne role: Andy García, Eva Longoria, Eduardo Verástegui, Peter O’Toole
Data premiery: 20 kwietnia 2012 (Meksyk)
Reżyseria: Dean Wright
Długość: 145 minut

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII