Dziś mamy:  20 / 10 / 2019 „Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym”- Gotthold E. Lessing

Konkurs o Powstaniu Warszawskim - etap szkolny 19 X 2018 r. - zmiana terminu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie o Powstaniu Warszawskim, którego etap szkolny odbędzie się 17  października 2018 r. na 5. godzinie lekcyjnej w gabinecie 314. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Bardziej szczegółowych informacji udzielą prof. Robert Pieńkowski i Zofia Kuź oraz pozostali nauczyciele historii. Zwycięzca konkursu pojedzie w nagrodę na trzydniową nagrodę do Warszawy (z bogatym programem zwiedzania).

Tematyka konkursu:  Zagadnienia związane z różnymi aspektami Powstania Warszawskiego:

•   Przyczyny wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcja „Burza”;

•   Przebieg walk powstańczych;

•   Obszary objęte Powstaniem;

•   Sytuacja ludności cywilnej podczas Powstania;

•   Alianci i ZSRR wobec Powstania;

•   Postacie żołnierzy, poetów, harcerzy i in. w   Powstaniu Warszawskim;

•   Przyczyny klęski Powstania Warszawskiego;

•   Ocena i znaczenie Powstania Warszawskiego;

Zalecana literatura :

•         Od niepodległości do niepodległości . Historia Polski 1918-1989, Dziurok, M. Gałęzowski, Ł. Kamiński, F. Musiał ;Warszawa 2011,s.182-190. (pozycja dostępna w Bibliotece szkolnej).

•         Encyklopedia szkolna Historia.

•         Podręcznik historii dla klasy III liceum i IV technikum , R. Śniegocki, Burzliwy wiek XX, wyd. Nowa Era oraz inne podręczniki i pozycje zawierające tematykę związaną z Powstaniem Warszawskim.

•         Antologia wierszy publikowanych po 1938 roku K. Baczyński, J. Szczepański „Ziutek”, T. Gajcy i in.

Filmy o Powstaniu Warszawskim:

•         „Czas Honoru -Powstanie”

•         „Miasto 44”

•         „Kanał”    i inne

Forma konkursu: konkurs będzie przeprowadzony w formie testu zawierającego różne typy zadań (otwarte, zamknięte). Pytania wzbogacone będą o fotografie.

Przebieg konkursu: I etap to pisemne wypełnienie kwestionariusza konkursowego, II etap przybierze specyficzną formę ustną,

Termin konkursu.   Konkurs odbędzie się:

•        I etap, eliminacje szkolne - 17.X.2018 r.

•         II etap finałowy - 24.X.2018 r .

Po drugim etapie szkolnym zostaną wyłonieni zwycięzcy – z każdej szkoły najlepszy uczeń, którzy w ramach nagrody pojadą na trzy dni do Warszawy (każdy uczeń jedzie z opiekunem – nauczyciel lub rodzic). Jednego dnia (w piątek) odbędzie się wizyta w Muzeum PW oraz krótki spacer po Powązkach, natomiast przez kolejne dwa dni młodzież weźmie udział w warsztatach filmowych/muzycznych z Pawłem Przewoźny.

Paweł UNDER Przewoźny -> Twórca filmowy, reżyser i  raper. Mówca motywacyjny. Laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali filmowych. Właściciel „White Studio”, szef lokalnej telewizji „ZBN channel” i działacz społeczny. Trener szkoleń i warsztatów filmowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z wieloma artystami, stowarzyszeniami, fundacjami, firmami i korporacjami. Finalista ogólnopolskiego konkursu Hard As a Rock – na najlepszy utwór o Armii Krajowej. Zdobyte nagrody m.in: wyróżnienie w konkursie Warszawskiej Szkoły Filmowej na najlepszy montaż sceny otwierającej film: „Trzy minuty : 21.37”, pierwsze miejsce w konkursie Gdyńskiej Szkoły Filmowej i magazynu „Sens” na najlepszy film o temacie: „Mój sposób smakowania codzienności”, trzecia nagroda w III Ogólnopolskim Konkursie Video Poezja za interpretację wiersza Mariusza Więcka „Modlitwa S-F 2709”, pierwsza nagroda w ogólnopolskim konkursie na najlepszy spot promujący markę „Nestle”, II nagroda na VI Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” w Olsztynie za film dokumentalny „SW - Historia Solidarności Walczącej”.