Dziś mamy:  21 / 09 / 2020 Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę- B. Franklin
STRONA GŁÓWNA

International High School Teacher Programme 2019 - międzynarodowa warsztaty dla nauczycieli w CERN

Co robią nauczyciele w wakacje? Różne rzeczy, wypoczywają, regenerują siły, ale też dokształcają się. Anna Bukiewicz-Szul, nauczycielka fizyki oraz informatyki w LO nr XVII spędziła 2 tygodnie w największym na świecie ośrodku badań cząstek elementarnych: Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Jako jedyna Polka, brała udział w międzynarodowym szkoleniu dla nauczycieli International High School Teacher Programme 2019, wraz z 44 innymi nauczycielami z całego świata.
Program zajęć był bardzo intensywny, zawierał przekrój tematów od historii i przyszłości CERN, przez fizykę cząstek elementarnych, zagadnienia inżynieryjne, progmarmistyczne, po odkrycie Bozonu Higgsa, antymaterię i ciemną materię. Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie obiektów w CERN: detektorów cząstek, fabryki antymaterii, centrum sterowania wiązkek w Wielkim Zderzaczu Hadronów, centrum zarządzania detektora (AMS-02) cząstek znajdującego się na ISS, serwerowni, wystaw stałych. Poza tym w programie znalazły się intensywne warsztaty laboratoryjne, podczas których nauczyciele wykonywali różnego rodzaju doświadczenia, poznawali nowe meteody pracy projektowej, badawczej czy grupowej. Dodatkowo, w grupach nauczyciele opracowywali zagadnienia poruszane podczas wykładów pod kątem połączenia ich z podstawą programową w każdym kraju i atrakcyjnych metod przedstawienia ich w szkole.
Ponadto w trakcie pobytu w CERN nauczyciele mieli czas wolny, który wykorzystywali na zawieranie przyjaźni, wymianę doświadczeń, nawiązywanie współpracy, rozmowy o fizyce, ale także na zabawę i zwiedzanie. Pani Bukiewicz-Szul odbyła lot paralotnią w sercu Alp , w pobliżu najwyższego szczytu w Europie, Mont Blanc.

ZDJĘCIA TUTAJ  https://photos.app.goo.gl/3Lto3Lyy4gWAxgbQ8