LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  18 / 10 / 2019 Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się je dzieli- Albert Schweitzer
Fizyka
Robert Konieczny
Anna Bukiewicz-Szul
  
  

Ogólnopolski Konkurs Studium TALENT na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 12-03-2019
Ogólnopolski Konkurs Studium TALENT na Politechnice Wrocławskiej.

Dominika Czuba (3C), Rafał Marecki (3C), Artur Sarna (3C), Joanna Rosowiecka (3C), Klaudia Dybaś (3C), Piotr Krupski (3C), Jakub Teresiński (3C) uczniowie klasy o profilu mat-fiz-inf, zostali laureatami Studium TALENT 2018/2019 z fizyki na Politechnice Wrocławskiej.Jakub Rauk (3C), Tomasz Wojtuń (3C), Maurycy Niewczas (3C),  Mateusz Tofil (3C) i Jakub Teresiński (3C) zostali laureatami Studium TALENT z matematyki.


69 Olimpiada Fizyczna.

autor: R. Konieczny,data: 20-09-2019
69 Olimpiada Fizyczna.

Zespół nauczycieli fizyki zachęca do udziału w 69 Olimpiadzie Fizycznej.

Warunkiem uczestnictwa w Olimpiadzie jest rejestracja w systemie internetowym 69. Olimpiady Fizycznej

https://www.kgof.edu.pl/

I etap 69. Olimpiady Fizycznej składa się z dwóch części.

Część I - test, który należy rozwiązać za pośrednictwem platformy internetowej
Test składa się z 10 pytań numerycznych (69. OF (pytania numeryczne)) oraz 5 pytań wyboru (69. OF (pytania wyboru)). Do testu możesz podchodzić wielokrotnie, jednak pod uwagę będzie brane tylko ostatnie zakończone podejście. Pytania numeryczne wymagają podania liczbowej wartości odpowiedzi. Po rozwiązaniu testu można sprawdzić, czy podane odpowiedzi na pytania numeryczne są poprawne, tzn. czy mieszczą się w wymaganym przedziale. Pełna punktacja uwzględniająca zarówno pytania numeryczne, jak i pytania wyboru będzie dostępna po zamknięciu testu, czyli po 23:59:59, 11.10.2019.

Część II - zadania

Rozwiązania do zadań drugiej części I etapu, wysyłane listem do odpowiednich Komitetów Okręgowych, podpisz swoim indywidualnym identyfikatorem (jest on widoczny w prawym górnym rogu okna przeglądarki oraz podanym w mailu potwierdzającym zapisanie się do przestrzeni z testem). 

Aby wziąć udział w Olimpiadzie, uczestnik powinien: 

a) zarejestrować się za pośrednictwem strony KGOF www.kgof.edu.pl, 

b) dostarczyć rozwiązanie co najmniej jednego zadania zawodów I stopnia na adres KOOF właściwego ze względu na adres szkoły, do której uczestnik uczęszcza. 

https://olimpiada-fizyka.ckc.uw.edu.pl/login/index.php

Fizyka w roku szkolnym 2019/2020

autor: R. Konieczny,data: 29-08-2019

Fizyka w roku szkolnym 2017/2018

Zespół nauczycieli fizyki serdecznie zaprasza do udziału w:

-Szkolnym Konkursie Z Fizyki i Astronomii

-Międzynarodowym Konkursie Fizycznym "Lwiątko"

-Olimpiadzie fizycznej i astronomicznej

-Zajęciach laboratoryjnych dla klas II i III w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Wyjściach na wykłady popularnonaukowe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

-Wykładach z fizyki dla uczniów liceów na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim

-Zajęciach z matematyki i fizyki dla maturzystów i nie tylko w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Szkolnych Warsztatach z Astronomii

-Wykładach w Instytucie Astronomii.

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

autor: Admin,data: 17-06-2019
Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

W dniach 8-9 czerwca 2019r odbył się szachowy Turniej Klasyfikacyjny FIDE o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy.Organizatorem turnieju był Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Jednym z reprezentantów naszego województwa był Robert Konieczny, nauczyciel fizyki w XVII LO

Zajęcia z Arduino w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Zajęcia z Arduino w LO nr XVII

Przez niemal cały rok szkolny uczniowie klasy 2c brali udział w zajęciach pozalekcyjnych, podczas których uczyli się programowania modułów i budowania/lutowania układów opartych na Arduino. Uczniowie pracowali w oparciu o kurs mikrolektroniki na Forbot.pl. Najważniejszym projektem, jaki zrealizowali uczniowie było przygotowanie i przetestowanie układu pomiarowego podczas lotu balonu stratosferycznego.

Moduły Arduino zostały wypożyczone z Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO. Anna Bukiewicz-Szul, prowadząca zajęcia, pełni funkcję Ambasadora Kosmicznego w Polsce w roku 2019, a miano to nadało właśnie ESERO. Pozostały sprzęt, tj. czujniki, płytki stykowe, okablowanie, sprzęt lutowniczy został wypożyczony od stwarzyszenia WroSpace

 

! World Space Week Wrocław 2019!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
! World Space Week Wrocław 2019! W dniach 5-7 października 2018 roku we Wrocławiu odbyła się druga wrocławska edycja Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej obchodzonego na całym Świecie od 1999 roku, a od dwóch lat również we Wrocławiu za sprawą stowarzyszenia WroSpace zrzeszającego wolontariuszy, miłośników kosmosu, astronomii i nauk ścisłych. Liceum Ogólnokształcące nr XVII było jednym z głównych partnerów wydarzenia. Drugi dzień, a zatem ponad 60 warsztatów, odbyło się w budynku naszej szkoły. Uczniowie LO nr XVII przez wszystkie dni pracowali jako wolontariusze, pomogając w organizacji wydarzenia. Nauczyciele i pracownicy szkoły również licznie wsparli wydarzenie, stając się gospodarzami podczas warsztatów. Dyrekcja Szkoły, aktywnie zaangażowała się w organizację World Space Week Wrocław 2018.

Yuri’s Night Wrocław - trzecia edycja w naszym LO!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Yuri’s Night Wrocław  - trzecia edycja w  naszym LO! Już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się impreza edukacyjna Yuri’s Night Wrocław. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy o historii technologii kosmicznych oraz ich przyszłości. Termin imprezy wyznaczony jest na rocznicę pierwszego lotu człowieka w Kosmos. W tym roku minęło 58 lat od tego wydarzenia. Organizatorem było stowarzyszenie WroSpace, którego jednym z założycieli jest nauczycielka szkoły Anna Bukiewicz-Szul.
Tym razem wydarzenie składało się z trzech części: wykłady, wyzwanie inżynieryjne oraz rozgrywki w kosmiczne "planszówki". Uczniowie LO nr XVII: Patryk Szynkiewicz oraz Veronika Reshetnikova wystąpili z prelekcjami na temat historii radzieckiego programu kosmicznego oraz kobietach w kosmosie. Uczniowie szkoły (z klas 1b, 1c, 1d, 1f oraz 2c) oraz nauczyciele (Anna Folta-Pisarczuk) zaangażowali się również w działania wolontariackie, wspierając wydarzenie swą pracą przed i podczas jego przebiegu. W Yuri’s Night udział wzięło ponad 100 uczestników z Wrocławia.
Pełna relacja: http://wrospace.pl/yuris-night-2019/
Projekt był dofinansowany w ramach Programu „Mikrogranty NGO” realizowanego ze środków Gminy Wrocław.

Lekcje fizyki w LO nr XVII - układy nieinercjalne

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Lekcje fizyki w LO nr XVII - układy nieinercjalne
Podczas lekcji fizyki uczniowie klasy 2C badali zachowanie ciał w układzie nieinercjalnym. Zbudowali specjalne układy pomiarowe z pudełek po butach. Kamera (goPro) lub smartfon rejestrowały zachowanie róźnych ciał, umieszczonych wewnątrz pudła. Uczniowie podrzucali, upuszczali, rzucali i kręcili pudłami, wywołując tym samym działanie sił bezwładności na umieszcone wewnątrz przedmioty. Po wykonannym eksperymencie analizowali zapis video, identyfikując monenty stanów przeciążeń, niedociążeń i szukając stanu nieważkości.

Lekcje fizyki w LO nr XVII - zderzenia

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Lekcje fizyki w LO nr XVII - zderzenia

Podczas lekcji fizyki uczniowie klasy 2C eksperymentowali z piłkami o różnej masie i wielkości. Badali zderzenia sprężyste. Po oglądnięciu filmu autorstwa SciFuna postanowili sami sprawdzić czy faktycznie podczas synchronicznych rzutów piłek o różnej masie, najmniejsza z nich odbije się osiągając ogromną wysokość. Następnie przy użyciu zasady zachowania pędu i energii, wyjasniali fenomen i obliczali prędkość, jaką osiąga najmniejsza z piłek.
Zobacz galerię zdjęć

Kosmiczna wycieczka w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Kosmiczna wycieczka w LO nr XVII
W dniach 14-16 marca 2019 r. uczniowie LO nr XVII, społecznej szkoły ARKA i Liceum Salezjańskiego wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Monachium. Główymi punktami wycieczki były wizyty w najnowocześniejszym planetarium w Europie: ESO Supernova oraz ośrodku Niemieckiej Agencji Kosmicznej: GSOC.
Organizacją wycieczki zajęła się Anna Bukiewicz-Szul. Wsparcie zapewniły Anna Folta-Pisarczuk i Joanna Bohun (ARKA).
Moc astronomicznych i kosmicznych wrażeń. Byliśmy pierwszą w historii ESO Supernova grupą z Polski, która odwiedziła to miejsce.
Zobacz relację fotograficzną: tutaj

I pracownia fizyczna - klasa 2c - Ciepło

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
I pracownia fizyczna - klasa 2c - Ciepło W marcu uczniowie klasy 2c uczęszczali na zajęcia praktyczne do Instytutu Fizyki UWr. Zajęcia odbywały się w laboratorium - I pracowni fizycznej. Uczniowie wykonywali w grupach doświadczenia z zakresu tetatyki związanej z ciepłem. Udział uczniów w I pracowni fizycznej stanowi element innowacji w LO nr XVII.
Galeria zdjęć: tutaj

Sukces w konkursie elektrycznym!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 09-06-2019
Sukces w konkursie elektrycznym! W dniu 26.03.2019 r. trójka uczniów z klasy 2C: Kamil Bouhaouli, Patryk Gazdecki oraz Szymon Grzybowski wzięło udział w konkursie elektrycznym podczas Wrocławskiego Dnia Młodego Elektryka, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską. Uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych konkurencjach, m.in. wykonanie doświadczenia w laboratorium elektrycznym, programowanie robota Lego Mindstorms w laboratorium robotycznym, lutowanie układu reagującego na klaśnięcie w laboratorium lutowania oraz teście wiedzy. Szymon Grzybowskizajął 2 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. W klasyfikacji grupowej nie udało się zająć miejsca na podjum, ale spróbujemy za rok. Gratulujemy sukcesu Szymonowi i całej drużynie za udział w tym bardzo interesującym i wymagającym współzawodnictwie. Opiekunką była. A. Bukiewicz-Szul.
Zobacz galerię zdjęć: tutaj

Letnia Szkoła Fizyki

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 25-03-2019
Letnia Szkoła Fizyki

Jeśli pasjonujesz się fizyką, zgłoś się do swojego nauczyciela, który pomoże Ci dostać się na Letnią Szkołę Fizyki organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydział Fizyki Uniwersyetetu Warszawskiego. Zgłoszenia można wysyłać do 8 kwietnia 2019 r.

Udział w Letniej Szkole Fizyki jest bezpłatny. Organizowane są dwa turnusy w czerwcu oraz lipcu.

Szczegóły: https://fizyka.ceo.org.pl/ponadgimnazjalne/oferta/letnia-szkola-fizyki?fbclid=IwAR3SrQBFquq76RtoVDcKeEvJEsdsVCgQdtx72Ar7Mtoq4SISdoAInTFyG80 

EarthKAM jesień 2018 i zima 2019

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 08-03-2019
EarthKAM jesień 2018 i zima 2019

W dwóch kampaniach projektu edukacyjnego Sally Ride EarthKAM, uczniowie LO nr XVII wykonali niesamowite zdjęcia Ziemi. Kolory, które przedstawiają są wprost niewiarygodne. Gratulujemy uczniom klas pierwszych tak udanych zdjęć.

Projekt EarthKAM polega na zlecaniu wykonania zdjęć wybranych miejsc na Ziemi, które znajdują się blisko śladu trajektorii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcia robione są aparatem znajdującym się na orbicie naszej planety. Projekt realizowany jest we współpracy z NASA.

Koordynatorką jest p. Anna Bukiewicz-Szul.

Zobacz galerię zdjęć: tutaj

Warsztaty astronomiczne w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 08-03-2019
Warsztaty astronomiczne w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym
We wrześniu 2018 r. uczniowie klasy 2c wzięli udział w warsztatach astronomicznych w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym (MOA) w Niepołomicach. Pod okiem pana Grzegorza Sęka, astronoma, wieloletniego popularyzatora nauki, osoby z więlką charyzmą, uczniowie zdobywali nowe umiejętności. W zakres zajęć wchodziły m.in.: dzienne obserwacje nieba - obserwacja Słońca przez teleskop słoneczny oraz metodą projekcji, zajęcia z optyki wykorzystujące energię słoneczną, czym zajmuje sie astronomia, na czym polega fotometria. Wieczorne obserwacje uczniowie prowadzili w obserwatorium, przy pomocy dużego teleskopu niepołomickiego...

Solarygrafia w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 27-02-2019
Solarygrafia w LO nr XVII

Uczniowie klasy 2c zrealizowali projekt z Solarygrafii. Będąc w 1 klasie zbudowali własne aparaty otworkowe, wyposażone w papier światłoczuły. 30 aparatów zostało zainstalowanych na dachu szkoły, aby przez następne 6 miesięcy rejestrowały ścieżki Słońca. Po upływie tego czasu uczniowie wydobyli z aparatów gotowe zdjęcia. Efekty są spektakularne! Piękne ścieżki Słońca na tle wrocławskiego Skytowera. 

Aparaty były wyeksponowane na południe, aby mogły zarejestrować pełne ścieżki naszej gwiazdy. Linie, które widać na zdjęciu (w kształcie krzywej Gaussa) to właśnie ścieżki, po których poruszało się Słońce w konkretnych dniach. Przerwy między kolejnymi liniami oznaczają wystąpienie pochmurnych dni, kiedy to aparaty nie miały czego rejestrować. 
Długoterminowy projekt okazał się być fasynującą przygodą dla uczniów naszej szkoły.
Dziękuję Szymonowi Grzybowskiemu za obróbkę zarejestrowanych zdjęć. Koordynatorem projektu była p. Anna Bukiewicz-Szul. 

Galeria zdjęć: tutaj.

Michio Kaku w Polsce!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 14-02-2019
Michio Kaku w Polsce! 19 lutego 2019 r w 546 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w Toruniu wygłosi prelekcję jeden z najwybitniejszych współcześnie fizyków teoretyków, popularyzator nauki, dr Michio Kaku. Spotkanie organizuje Polska Fundacja Narodowa. Ponadto w tym dniu odbędzie się szereg atrakcji edukacyhncyh, spotkań, warsztatów i wykładów mających na celu popularyzację wiedzy o astronomii. Szczegónie polecam wszystkie książki autorstwa Michio Kaku. 

XXI Dolnośląski Festiwal Nauki 2018 w XVII LO

autor: R. Konieczny,data: 06-01-2019
XXI Dolnośląski Festiwal Nauki 2018 w XVII LOW dniach 25 - 27 września uczniowie klas 2E, 2F, 2D i 3C uczestniczyli w wykładach i pokazach w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
W ramach wykładu dla klas 2E 2F, FROTAŻ - szeroki zakres działań artystycznych, prowadząca, p. dr Beata Fertala z Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu, przedstawiła szeroki zakres możliwości techniki frotaż i możliwość tworzenia z odtworzonych rysunków obrazów wielkoformatowych.
Z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu p. Agnieszka Szczygieł, p. Natalia Anger i p.Katarzyna Węgierek przeprowadziły warsztaty dla klasy 2D (biol-chem), podczas których młodzież miała okazję mi.in. samodzielnie wykonać poszczególne etapy kalorymetrycznego testu immunoenzymatycznego ELISA.
Pan Radosław Mieszała z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przeprowadził warsztaty dla klasy3C, dotyczące pojęcia analizy SWOT w aspekcie podejmowania decyzji.

Nietypowe zajęcia z fizyki

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 17-12-2018
Nietypowe zajęcia z fizyki

W listopadzie uczniowie klasy 2c wzięli udział w nietypowej lekcji fizyki przeprowadzonej przez p. Annę Bukiewicz-Szul. Badali prawa hydro- i aerostatyki przy użyciu helu. Ich zadaniem było m. in. znalezienie równowagi pomiędzy siłą ciężkości a siłą wyporu, sprawdzając praktycznie prawo Archimedesa. Uczniowie szacowali także ile takich balonów potrzeba, aby unieśc człowieka. Na koniec, dla czystej zabawy sprawdziliśmy jak zmienia się głos po połknięciu helu. Tego dnia szkoła przypominała wesołe miasteczko - wszędzie  były kolorowe baloniki.
Galeria zdjęć: tutaj

I pracownia fizyczna - klasa 2c

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 17-12-2018
I pracownia fizyczna - klasa 2c

W grudniu, klasa 2c dwukrotnie wzięła udział w zajęciach na I Pracowni Fizycznej na wydziale Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie wykonywali ćwiczenia z mechaniki. Po przeprowadzonych pomiarach uczniowie przygotowuja sprawozdania wraz z analizą niepewności pomiarowych, zupełnie jak studenci. Kolejne zajęcia dopiero w marcu.
Galeria zdjeć tutaj
Współpracę z IFD koordynuje pan Robert Konieczny. Opiekę nad uczniami sprawuje Anna Bukiewicz-Szul.

Balon stratosferyczny w naszym liceum!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 17-12-2018
Balon stratosferyczny w naszym liceum!
15 grudnia 2018 r wspólnie z Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR, w szczególności Włodzimierzem Tarnowskim przeprowadziliśmy misję balonu stratosferycznego. Na pokładzie, oprócz standardowych urządzeń służących do nadawania telemetrii, nadajników oraz kamer rejestrujących przebieg misji, znalazły się: Krasnal Niepodległy (Valdemar Plusa), wiersze Tuwima i opłatek (Valdemar Plusa) oraz samodzielnie przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu w ramach szkolnego koła naukowego, eksperyment oparty na Arduino, który wykonywał pomiary ciśnienia (oraz wysokości) oraz temperatury. Opiekunem koła jest p. Anna Bukiewicz-Szul, a liderem grupy uczeń klasy 2C - Kamil Bouhaouli. Podczas misji nadawane także były obrazki okolicznościowe poprzez system SSTV, które odbierali krótkofalowcy nawet poza granicami naszego kraju. 

Zajęcia na I pracowni dla grupy uczniów z klasy 3C w dniu 10.12.2018 - Optyka.

autor: R. Konieczny,data: 04-12-2018
Zajęcia na I pracowni dla grupy uczniów z klasy 3C w dniu 10.12.2018 - Optyka.


Przydział ćwiczeń na zajęcia z optyki dla klasy 3C poniżej:

http://www.pracownia.ifd.uni.wroc.pl/html/slide_2.html  

 

Podręcznik z Fizyki ogólnej.

autor: R. Konieczny,data: 25-11-2018
Podręcznik z Fizyki ogólnej.

Trzytomowa publikacja kursu fizyki uniwersyteckiej University Physics stworzonej przez fundację OpenStax, przy Rice University w USA - przy współpracy z Politechniką Wrocławską oraz innymi polskimi uczelniami. 

link: tom-1

link tom-2 

link tom-3 

Otwarte Zasoby Edukacyjne na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 25-11-2018
Otwarte Zasoby Edukacyjne na Politechnice Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska udostępniła na swojej stronie internetowej cykl wykładów  i doświadczeń z fizyki zrealizowanych przez Telewizję Studencką STYK. Cały cykl to 82 odcinki wykładów oraz 16 odcinków doświadczeń.

 Jest to doskonała pomoc dydaktyczna dla studentów i uczniów ilustrująca i omawiająca najważniejsze zagadnienia z fizyki.

http://oze.pwr.edu.pl/kursy/fizyka/fizyka.html 

e-Fizyka – Multimedialne środowisko nauczania fizyki dla szkół ponadgimnazjalnych

autor: R. Konieczny,data: 25-11-2018
e-Fizyka – Multimedialne środowisko nauczania fizyki dla szkół ponadgimnazjalnych

Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej na swoich stronach umieścił kompletny kurs fizyki w postaci podręcznika dla szkół ponadgimnazjalnych. 

poniżej link do podręcznika

e-Fizyka – Multimedialne środowisko nauczania fizyki dla szkół ponadgimnazjalnych

 

Zajęcia na I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej dla klasy 3C w dniu 26.11.2018 - Optyka.

autor: R. Konieczny,data: 22-11-2018


 Przydział ćwiczeń na zajęcia z optyki dla klasy 3C poniżej:

 
 
 
 

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

autor: R. Konieczny,data: 31-10-2018

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

W dniach 6 -7  października br. w Strzegomiu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy Taekwon-do ITF HQ Korea. Organizatorem Mistrzostw było Polskie Zrzeszenie Taekwon-do ITF HQ Korea - przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Taekwon-do ITF HQ Korea. W zawodach wzięło ok. 350 zawodników z 13 krajów Europy. Robert Konieczny, nauczyciel fizyki w LO nr XVII  został srebrnym medalistą w konkurencji Testy siły , drugi srebrny medal zdobył w konkurencji Techniki Specjalne. W Układach formalnych zajął VI miejsce. 

Zajęcia na I pracowni dla grupy uczniów z klasy 3C w dniu 5.11.2018 - Optyka.

autor: R. Konieczny,data: 31-10-2018

Zajęcia na I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej dla klasy 3C w dniu 5.11.2018 - Optyka.


 Przydział ćwiczeń na zajęcia z optyki dla klasy 3C poniżej:

 
 
 
 
   

Planowane przedsięwzięcia, wycieczki oraz konkursy z fizyki w roku szkolnym 2018/2019

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 31-10-2018
Planowane przedsięwzięcia, wycieczki oraz konkursy z fizyki w roku szkolnym 2018/2019

W bieżącym roku szkolnym w ramach nauczania fizyki planowane są:

- konkurs Astro Pi

- wdrażany jest autorski projekt astronomiczny Ad Astra 

- projekt Eratosthenes

- World Space Week Wrocław

- Yuri’s Night Wrocław

- Projekt EarthKAM

- zajęcia na 1 pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UWr

- okazjonalne wyjścia na wykłady lub warsztaty fizyczne we Wrocławiu 

Fizyka w roku szkolnym 2018/2019

autor: R. Konieczny,data: 27-06-2018
Fizyka w roku szkolnym 2017/2018

Zespół nauczycieli fizyki serdecznie zaprasza do udziału w:

-Szkolnym Konkursie Z Fizyki i Astronomii

-Międzynarodowym Konkursie Fizycznym "Lwiątko"

-Olimpiadzie fizycznej i astronomicznej

-Zajęciach laboratoryjnych dla klas II i III w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Wyjściach na wykłady popularnonaukowe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

-Wykładach z fizyki dla uczniów liceów na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim

-Zajęciach z matematyki i fizyki dla maturzystów i nie tylko w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Szkolnych Warsztatach z Astronomii

-Wykładach w Instytucie Astronomii.

Odkryj smak fizyki na wakacjach.

autor: R. Konieczny,data: 27-06-2018
Odkryj smak fizyki. Lektura na wakacje.

Odkryj smak fizyki jest to książka napisana przystępnie i z humorem, w której możemy prześledzić zawiłe losy odkryć - od Wielkiego Wybuchu do Modelu Standardowego.

Książka powstała na bazie wykładów profesora Przystawy dla studentów wydziałów humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ze wstępu od autora: "Chciałem tylko czytelnikowi przybliżyć urok tej trudnej i - zdawałoby się - niedostępnej dyscypliny, którą tak wielu utalentowanych i inteligentnych młodych ludzi odrzuca na samym wstępie, ponieważ gruntownie zniechęciła ich do tego nieumiejętność mówienia o niej".

Ogólnopolski Dzień Geografa oraz Światowy Dzień Ziemi na Uniwersytecie Wrocławskim.

autor: R. Konieczny,data: 28-04-2018
Ogólnopolski Dzień Geografa oraz Światowy Dzień Ziemi na Uniwersytecie Wrocławskim.

20 kwietnia 2018r. uczniowie klasy 2C o profilu mat-fiz-inf pod opieką R.Koniecznego skorzystali z tradycyjnego już zaproszenia Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego na obchody Ogólnopolskiego Dnia Geografia i Światowego Dnia Ziemi.
Młodzież miała okazję uczestniczyć w wykładzie: Czym jest dziś geografia? Nowe kierunki (dr hab. Agnieszka Latocha)
Dzięki uprzejmości pracowników Instytutu Geografii klasa 2C zwiedziła wystawy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. (Wystawę  Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego, wystawę historycznych fotografii z okazji 80-lecia pierwszej polskiej wyprawy naukowej na Grenlandię oraz stałą wystawę: Nauka i Nauczanie na Uniwersytecie Wrocławskim).
Oprócz przewidzianych wykładów uczniowie mogli uczestniczyć w konkursach przeprowadzanych przez studentów, porozmawiać z nimi o warunkach studiowania oraz zwiedzić jedyną w swoim rodzaju bibliotekę Instytutu Geografii.
Korzystając z pięknej, wiosennej pogody zajęcia zakończyliśmy na Tarasie Widokowym Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego podziwiając panoramę Wrocławia.


XXI Szkolne Warsztaty Astronomiczne - zgłoszenia

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 20-04-2018
XXI Szkolne Warsztaty Astronomiczne - zgłoszenia

Zapraszamy chętnych uczniów LO nr XVII do zgłaszania się do udziału w XXI Szkolnych Warsztatach Astronomicznych. Wiosenna edycja odbędzie się w dniach 15-18.V.2018 r. w Rezerwacie Ciemnego Nieba w Górach Izerskich, w schronisku Orle. Nasza Szkoła dumnie powróciła do pielęgnowanej niegdyś tradycji, kiedy to nasi uczniowie byli stalymi bywalcami Szkolnych Warsztatów Astronomicznych.

Zapisy: tutaj.  Fakt ten poszę zgłaszac również u nauczycielki fizyki Anny Bukiewicz-Szul

Projekt Eratostenes - pomiar obwodu Ziemi

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 19-04-2018
Projekt Eratostenes - pomiar obwodu Ziemi
21 marca 2018 r. uczniowie klasy 1C brali ucział w Międzynarodowym Projekcie Eratosthenes Experiment,
w którym dokonywali pomiaru obwodu Ziemi starożytną metodą. Zajęcia rozpoczęła nauczycielka fizyki
i koordynatorka - Anna Bukiewicz-Szul, kiedy to przedstwiła uczniom szczegóły związane z pomysłem Eratostenesa oraz samym projektem. Uczniowie zbudowali układy pomiarowe, a następnie oczekiwali na moment, gdy Słońce znajdzie się w zenicie...
Zobacz galerię zdjęć z pracy uczniów: tutaj  

Drzwi Otwarte na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 19-04-2018
Drzwi Otwarte na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr 13 piątek w kwietniu  2018 r. do pechowych nie należał. Przynajmniej nie dla uczniów klasy 1C, którzy wraz z wychowacą udali się na Drzwi Otwarte Wydziału Fizyki i Astronomii, w tym roku połączonych z Wydziałem Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Podczas imprezy uczniowie wysłuchali wystąpień o tematyce astronomicznej, goelogicznej oraz fizycznej. Oprócz wykładów uczniowie wzięli udział w Grze Wydziałowej, której towarzyszyło mnóstwo atrakcji naukowych m.in. doświadczenia, zwidzanie pomieszczeń ze specjalistyczną aparaturą, gry i zabawy.

EarthKAM w LO nr XVII - misja 59 oraz 60 w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 19-04-2018
EarthKAM w LO nr XVII - misja 59 oraz 60 w LO nr XVII

Uczniowie klas pierwszych z LO nr XVII w ciągu roku szkolnego wzięli udział w dwóch misjach projektu NASA - Sally Ride EarthKAM. Projekt polega na wskazywaniu i wysyłaniu współrzędnych miejsc na Ziemi, które uczeń chciałby sfotografować z orbity, a dokładniej z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Oto wyniki tegorocznych edycji: tutaj.

Poprzednie misje:  2016/2017 oraz 2016/2017-1

Relacja z Yuri’s Night 2018

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 19-04-2018
Relacja z Yuri’s Night 2018 12.04.2018 r. w LO nr XVII odbyła się impreza Yuri’s Night Wrocław 2018. W tym roku odkrywaliśmy kamienie milowe Człowieka w Kosmosie. Gość specjalny - Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznejuświetnił imprezę swoim wystąpieniem o lotach kosmicznych oraz misji Apollo 11. Uczniowie LO nr XVII oraz nauczycielka fizyki również odkryli inne kamienie milowe podczas swoich prezentacji. Impreza była bardzo udana. Pełna relacja oraz galeria zdjęć dostępna w rozwinięciu

Ogólnopolski Konkurs Studium TALENT na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 19-03-2018
Ogólnopolski Konkurs Studium TALENT na Politechnice Wrocławskiej.

 

Dominika Czuba (2C), Rafał Marecki (2C), Marcin Rajski (2C), Joanna Rosowiecka (2C) i Mikołaj Zajkowski (3C), uczniowie klas o profilu mat-fiz-inf, zostali laureatami Studium TALENT 2017/2018 z fizyki na Politechnice Wrocławskiej.
Hanna Kamraj (2C), Tomasz Wojtuń (2C), Adrianna Boczar (3C) i Konrad Hajduga (3C) 
zostali laureatami Studium TALENT z matematyki.
Laureaci konkursu otrzymują  dodatkowe punkty rekrutacyjne na Politechnikę Wrocławską.

Gratulujemy!!!

 

Uczniowie LO nr XVII na X Szkolnych Warsztatach Fizycznych

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 18-03-2018
Uczniowie LO nr XVII na  X Szkolnych Warsztatach Fizycznych Po raz pierwszy uczniowie LO nr XVII (Patryk GazdeckiKamil Bouhaouli z 1C oraz Patryk Szynkiewicz z 2A) wraz z nauczycielką fizyki Anną Bukiewicz-Szul zostali zaproszeni do udziału w Szkolnych Warsztatach Fizycznych. "WF-y" zorganizowane były już po raz dziesiąty przez Instytut Fizyki Doświadczalnej UWr, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Co roku zapraszani są uczniowie z najlepszych szkół wrocławskich, a teraz także i my. Jest to dla nas duże wyróżnienie i otwiera nowe możliwości dla uczniów 17-ki. Przeczytaj relację z SWF, które odbyły się w Orlu.

Dni Otwarte Politechniki Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 17-03-2018
Dni Otwarte Politechniki Wrocławskiej.

W dniu 16 marca 2018r. klasy 2C i 3C o profilu mat-fiz-inf  uczstniczyły w dniach otwartych Politechniki Wrocławskiej.
Dni Otwarte są  wyjątkową okazją do zapoznania się z Uczelnią oraz ofertą dydaktyczną. Politechnika Wrocławska przygotowała spotkania na wydziałach, w czasie których można było porozmawiać ze studentami oraz prowadzącymi zajęcia.

 

Spotkania z absolwentami Siedemnastki na Targach.

autor: R. Konieczny,data: 17-03-2018
Spotkania z absolwentami Siedemnastki na Targach.

Podczas wyjścia na Targi Campus Recruitment uczniowie naszej szkoły mieli okazje spotkać absolwentów Siedemnastki obecnie studentów Politechniki Wrocławskiej.
Była to okazja do rozmowy na tematy dotyczące wyboru studiów.

 

Campus Recruitment na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 17-03-2018
Campus Recruitment na Politechnice Wrocławskiej.

W dniu 14 marca 2018r uczniowie klasy 3C o profilu mat-fiz-inf wzięli udział  w Campus Recruitment na Politechnice Wrocławskiej. Campus Recruitment są to targi pracy i praktyk. Był to dzień dla inżynierów - zaprezentowało się  wiele firm z różnych branż (m.in. branża budownictwa, inżynierii środowiska, chemii,  finansowa, produkcji i wiele innych).
Poznanie potrzeb rynku pracy i wymagań pracodawców na pewno w dużym stopniu pomoże przyszłym absolwentom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. 

Campus Recruitment na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 13-03-2018
Campus Recruitment na Politechnice Wrocławskiej. W dniu 13 marca 2018r uczniowie klasy 2C o profilu mat-fiz-inf wzięli udział  w Campus Recruitment na Politechnice Wrocławskiej.
Był to DZIEŃ DLA IT - Tego dnia firmy  szukały osób związanych z branżą informatyczną.
Campus Recruitment są to targi pracy i praktyk. Poznanie potrzeb rynku pracy i wymagań pracodawców na pewno w dużym stopniu pomoże przyszłym absolwentom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Pani Anna Bukiewicz-Szul reprezentowała Polskę na "kosmicznym" szkoleniu w Holandii

autor: Admin,data: 25-02-2018
Pani Anna Bukiewicz-Szul reprezentowała Polskę na

W dniach 21-24.11.2017 r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli zorganizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Galileo Teacher Training Program (GTTP). Miejscem warsztatów była placówka ESA - ESTEC w Noordwijk w Holandii. Selekcja nauczycieli z krajów członkowskich ESA dokonana była pod kątem zaangażowania w kreatywne nauczanie i organizację aktywności wychodzących poza podstawę programową. Polska miała w tym roku jednego przedstawiciela- p. ANNĘ BUKIEWICZ-SZUL- nauczyciela fizyki i informatyki w Siedemnastce. O udziale w warsztatch p. A. Bukiewicz-Szul>>
Fotogaleria>>

Wielki sukces drużyny LO nr XVII w konkursie Astro Pi

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 20-02-2018
Wielki sukces drużyny LO nr XVII w konkursie Astro Pi

Drużyna Astrokompasy, w składzie: Bartosz Szewczyk, Patryk Gazdecki, Kamil Bouhaouli, Witold Krupa, Piotr Cywiński oraz Mateusz Marczak z klasy 1C zakwalifikowała się do 3 etapu Międzynarodowego Konkursu AstroPi organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Na ponad 200 drużyn z całej Europy, wybrano 114. Kod naszych uczniów zostanie uruchomiony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chłopców czeka teraz praca nad opracowaniem danych eksperymentalnych i stworzeniem raportu.
Przeczytaj o szczegółach pracy nad projektem.

Zajęcia na I pracowni dla grupy uczniów z klasy 3C w dniu 8.01.2018 - Optyka.

autor: R. Konieczny,data: 05-01-2018
Przydział ćwiczeń na zajęcia z optyki dla klasy 3C  (8.01..2018) poniżej:

http://www.pracownia.ifd.uni.wroc.pl/html/slide_2.html 

 
 
 
 

 

Targi i Warsztaty „Made in Wrocław” 14.12.2017r. Centrum Kongresowe.

autor: R. Konieczny,data: 14-12-2017
Targi i Warsztaty „Made in Wrocław” 14.12.2017r. Centrum Kongresowe.

W dniu 14 grudnia 2017 r. klasy 2C i 3C wzięły udział  w Targach i Warsztatach „Made in Wrocław”  w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.  Była to  okazja, żeby zapoznać się z najnowocześniejszymi wynalazkami tworzonymi przez polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa działające w mieście oraz przez wrocławskie startupy. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość rówież wysłuchać interesujących wystąpień na temat rozwoju zawodowego, kształtowania swojej kariery i budowania biznesu.

Była to prawdziwa lekcja przedsiębiorczości i innowacyjności „Made in Wrocław”. 
fotogaleria

 

Dzień Aktywności Studenckiej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

autor: R. Konieczny,data: 12-12-2017
Dzień Aktywności Studenckiej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

W dniu 6 grudnia 2017 r. pod opieką p.L.Skoczylas i p.R. Koniecznego klasy 2C i 3C wzięły udział  w Dniu Aktywności Studenckiej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.  Była to  okazja, żeby zapoznać się z dokonaniami i zainteresowaniami Studenckich Kół Naukowych. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość rozmowy ze studentami. Uzyskali informacje dotyczące studiów na danym kierunku, pracy w kołach naukowych oraz możliwości wyjazdów. Mieli także okazję skosztować wyrobów niektórych kół (wyroby te to m.in. sery, miody, przetwory, piernikowe puzzle, brownies z fasoli oraz różnego rodzaju muffiny). Uczniowie naszej szkoły obejrzeli także występy studenckich grup artystycznych. Ważnym punktem programu była prezentacja dotycząca oferty edukacyjnej uczelni.

Po skończonej prezentacji uczniowie zwiedzili muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego.

fotogaleria

Zajęcia na I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej dla klasy 2C w dniu 18.12.2017 - Mechanika.

autor: R. Konieczny,data: 12-12-2017


 Przydział ćwiczeń na zajęcia z mechaniki dla klasy 2C  (18.12.2017) poniżej:

 
 
 

Zajęcia na I pracowni dla grupy uczniów z klasy 3C w dniu 11.12.2017 - Optyka.

autor: R. Konieczny,data: 06-12-2017

Zajęcia na I pracowni dla grupy uczniów z klasy 3C w dniu 11.12.2017 - Optyka.

Przydział ćwiczeń na zajęcia z optyki dla klasy 3C  (11.12..2017) poniżej:

http://www.pracownia.ifd.uni.wroc.pl/html/slide_2.html 

 
 
 
 

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII