LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  18 / 10 / 2019 "Bądź co dzień lepszą wersją wczorajszego JA"
Biblioteka

Biblioteka szkolna czynna jest codziennie: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek - 8.00 - 16.00, piątek - 8.00 - 14.00

Kontakt: tel.: (71) 798 67 40 w.130        e-mail: biblioteka.lo17@wp.eu

Nauczyciele bibliotekarze: mgr Lucyna Grochocka i mgr Jolanta Nogaj

Zapraszamy do korzystania z bogatej oferty zbiorów biblioteki szkolnej:
- lektury i ich opracowania, klasyka, bestsellery literatury polskiej i światowej, książki popularnonaukowe, książki poszerzające wiedzę podręcznikową, komiksy i in. (ok. 17 tys. egz.)
- filmy DVD: historyczne, na lekcje wychowawcze, Filmoteka Polska, Złota Setka Teatru Polskiego, filmy fabularne, popularnonaukowe; audiobooki; płyty muzyczne CD,
- czasopisma.

Katalog naszej biblioteki jest dostępny na portalu edukacyjnym Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych, który pozwala przeszukiwać bazy biblioteczne wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez gminę Wrocław.
 
Ponadto:
- w bibliotece istnieje możliwość skorzystania z komputerów z dostępem do internetu oraz ze skanera i drukarki.
- do dyspozycji uczniów sa gry planszowe, m.in.: Ego, Tajniacy, Taboo, Dobble, Jungle Speed, szachy i in.
- na parterze szkoły znajduje się półka bookcrossingowa, dzięki  której można wymieniać się książkami z innymi czytelnikami.
 
Działania dodatkowe realizowane przez nauczycieli bibliotekarzy:
- prowadzenie Klubu Książki dla młodych ludzi, którzy lubią czytać, mają różne zainteresowania literackie (od komiksów po literaturę ambitną) i chętnie o tym dyskutują. Podczas spotkań proponujemy także zabawy literackie oraz wprowadzamy elementy biblioterapii. Ponadto organizujemy wspólne wyjścia na wybrane wydarzenia literackie, jakie mają miejsce we Wrocławiu,
- opieka nad gazetką szkolną
Cenzurką - niezależną gazetką młodzieży myślącej i twórczej - zobacz link
z informacjami
o gazetce i numerami archiwalnymi,
- w galerii Na cegłach znajdującej się w klimatycznej czytelni promujemy twórczość plastyczną naszych uzdolnionych uczniów,
- organizowanie wieczorów poetyckich,
- konkursy literackie, poetyckie, recytatorskie,
- wystawy,
 
Przydatne linki

Wolne Lektury kliknij>>
Biblioteki wrocławskie
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu kliknij>>
Mediateka kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna kliknij>>
Zakład Narodowy im. Ossolińskich kliknij>>
Biblioteka Uniwersytecka kliknij>>
Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyźszej kliknij>>
Biblioteki cyfrowe
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona kliknij>>
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa kliknij>>
Europeana - biblioteka europejska kliknij>>
Federacja Bibliotek Cyfrowych kliknij>>
Narodowe Archiwum Cyfrowe kliknij>>

     W maju 2018 r. biblioteka LO nr XVII otrzymała fundusze (15 tys. zł) na zakup książek z Narodowego Programu Razwoju Czytelnictwa. Dzięki nim nasze zbiory znacznie wzbogaciły się o książki poszukiwane przez młodzież i będące aktualnymi hitami księgarskim.

Książki kupione z dotacji NPRCz: Zobacz

Zapraszamy do korzystania z biblioteki, życzymy miłego czytania i wielu pozytywnych wrażeń ze spotkań z literaturą.


Rekrutacja ambasadorów do projektu „Upoluj swoją książkę"

autor: J.Nogaj,data: 17-10-2019
Rekrutacja ambasadorów do projektu „Upoluj swoją książkę    Już w listopadzie odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo Czytaj PL. Dzięki akcji uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Nasza szkoła już została zakwalifikowana do udziału w akcji.

W ramach projektu do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, czytelnicy na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek.

Podobnie jak w ubiegłych latach, bardzo ważnym elementem projektu jest zaangażowanie uczniów do promocji czytelnictwa wśród swoich rówieśników. W tym roku organizatorzy zrekrutują aż 1500 uczniów szkół średnich, którzy otrzymają darmową koszulkę z kodem dającym w listopadzie dostęp do 12 bestsellerów i dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich koleżanek i kolegów.  Koszulkę do tegorocznej edycji „Upoluj swoją książkę” zaprojektował sam Jan Kallwejt!

Do akcji uczniowie mogą zgłaszać się za pomocą formularza na stronie http://ambasador.czytajpl.pl

Pomysłodawcą projektu „Upoluj swoją książkę” jest Instytut Książki.Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zapraszamy! Włączcie się do akcji!

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

autor: J.Nogaj,data: 11-10-2019
Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!     To historyczny moment dla polskiej kultury. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej to najważniejsze literackie wyróżnienie znów trafia w ręce Polki. Olga Tokarczuk została nagrodzona za rok 2018. W uzasadnieniu Szwedzkiej Akademii Noblowskiej czytamy, że jest to nagroda za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia.
Olga Tokarczuk jest laureatką "The Man Booker International Prize 2018" za powieść "Bieguni" oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za powieści: "Bieguni" w 2008 r. i "Księgi Jakubowe" w 2015 r. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Pisarka urodziła się na Dolnym Śląsku, obecnie mieszka we Wrocławiu.
Wraz z nią laureatem – za rok 2019 – został Austriak Peter Handke.  

Dziś możemy zaktualizować listę polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla:

1905 r. Henryk Sienkiewicz,
1924 r. Władysław Reymont,
1980 r. Czesław Miłosz,
1996 r. Wisława Szymborska,
2018 r.  Olga Tokarczuk.

Zapraszamy do biblioteki, gdzie znajdziecie powieści nowych Noblistów, a kilka książek Olgi Tokarczuk - ze specjalną dedykacją dla czytelników biblioteki LO nr XVII.

Urodziny Agnieszki Osieckiej

autor: J.Nogaj,data: 09-10-2019
Urodziny Agnieszki Osieckiej 9 pażdziernika przypada 83. rocznica urodzin patronki LO nr XVII - Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 - 7.03.1997). Była ona wspaniałą poetką, prozaikiem, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserem filmowym, dziennikarką, przede wszystkim jednak autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek.

W bibliotece prezentujemy książki autorstwa Agnieszki Osieckiej - wiersze, opowiadania, dzienniki, listy, śpiewniki oraz albumy i wspomnienia przyjaciół o tej fascynującej poetce.
                                                                                                          Zapraszamy do wypożyczania!

Mariusz Szczygieł laureatem nagrody literackiej Nike 2019

autor: J.Nogaj,data: 07-10-2019
Mariusz Szczygieł laureatem nagrody literackiej Nike 2019    Tegoroczną nagrodę literacką Nike (jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień artystycznych w Polsce) otrzymała książka "Nie ma" autorstwa Mariusza Szczygła. Jest to  zbiór reportaży złożonych z z wielu historii i głosów ludzi, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. Autor stworzył opowieść o współczesnym człowieku, prawdach najważniejszych, pustce, przemijaniu, tęsknocie, bólu i nadziei.
Mariusz Szczygieł został też laureatem Nike Czytelników.

     W finałowej siódemce Nike znalazły się także książki: Małgorzaty Rejmer "Błoto słodsze niż miód", Aleksandra Kaczorowskiego "Ota Pavel. Pod powierzchnią", Marcina Kołodziejczyka "Prymityw. Epopeja narodowa", Zyty Rudzkiej "Krótka wymiana ognia", Juliusza Strachoty "Turysta polski w ZSRR" i Szczepana Twardocha "Królestwo".

    Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Literacko-fotograficzna zabawa SLEEVEFACE

autor: J.Nogaj,data: 02-10-2019
Literacko-fotograficzna zabawa SLEEVEFACE Zapraszamy pierwszoklasistów do udziału w literacko-fotograficznej zabawie SLEEVEFACE, która ma na celu promocję książek i zachęcenie do ich czytania. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię, wymyślić interesujące połączenie okładki książki z własną inwencją twórczą i zrobić oryginalne zdjęcie. Dzięki temu książka otrzyma charakter i zostanie „ożywiona”.

Najlepsze i najbardziej kreatywne prace zostaną nagrodzone, a ze wszystkich sleeveface’ów zostanie zorganizowana wystawa. Zdjęcia z ubiegłorocznej edycji konkursu można zobaczyć w gablocie na I piętrze naprzeciwko biblioteki (oraz zdjęcie obok).

Gotowe zdjęcia - w formie elektronicznej - należy przysłać do biblioteki szkolnej do 28 października 2019 r.
na adres: biblioteka.lo17@wp.eu


Zapraszamy!

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 25-09-2019
Klub Książki W poniedziałkowe popołudnie 23 września w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Klubu Książki. Do grona miłośników literatury dołączyły osoby z klas pierwszych, co nas bardzo ucieszyło. Jak zawsze rozmawialiśmy o książkach. Tym razem o tych, które przeczytaliśmy podczas wakacji, które nas zachwyciły czy wręcz przeciwnie, rozczarowały. Okazuje się, ze różnimy się w swoich czytelniczych upodobaniach, ponieważ niektórzy z nas sięgają po klasyków literatury, inni po poezję, wielu po fantastykę, a są i tacy, którzy lubują się w komiksach.

Ponadto omówiliśmy plan naszych spotkań na najbliższe pół roku. W październiku chcemy zorganizować wieczór poetycki dla całej społeczności szkolnej, na który już zapraszamy. Wszystkie szczegóły ogłosimy niebawem.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

autor: J.Nogaj,data: 24-09-2019
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski     Zapraszamy do udziału w 5. edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół średnich, którego bohaterami w tym roku są  poeci „Pokolenia Kolumbów”. Konkurs polega na recytacji wybranego wiersza K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego,  W. Bojarskiego, A. Trzebińskiego,  A. Stroińskiego i T. Borowskiego lub wykonaniu wokalnym  jednego z  wierszy tych poetów. Każda szkoła może wytypować maksymalnie trzech uczestników.
Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu. W każdej poprzedniej edycji uczniowie naszej szkoły odnosili sukcesy.

Konkurs odbędzie się w piątek 25 X 2019 r. w klubie szkolnym LO nr XII im. B. Chrobrego we Wrocławiu o godzinie 9.00.

Zainteresowanych uczniów prosimy o  zgłoszenie się do biblioteki szkolnej, gdzie uzyskacie szczegółowe informacje o konkursie, a także pomoc w wyborze wiersza do recytacji.

                                                               Zgłoszenia przyjmujemy w bibliotece do 15 października. 
                                              
                                                        

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 20-09-2019
Galeria Drodzy Uczniowie!
Witajcie po wakacyjnej przerwie! Zapraszamy Was do naszej klimatycznej czytelni, gdzie w galerii "Na cegłach" możecie podziwiać nowe prace plastyczne naszych szkolnych artystów: Veroniki Reshetnikovej z kl. 3C, Oliwii Wróbel z kl. 2A i Zuzanny Biziel z kl. 2C.

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

Poradniki psychologiczne

autor: J.Nogaj,data: 11-09-2019
Poradniki psychologiczne     To, że czytanie rozwija i jest bardzo pożyteczne dla naszego umysłu chyba każdy wie. Są jednak takie książki, które dają coś więcej poza rozwijaniem wyobraźni czy wzbogaceniem słownictwa.
Są to książki psychologiczne i poradniki, które mogą inspirować do działania
lub stać się bodźcem do przeprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu.

    Dlaczego warto je czytać? Ponieważ pomagają żyć w dzisiejszym, zabieganym świecie, w którym zatracamy samych siebie. Wyścig szczurów, walka o pieniądze i pracę, ogromne tempo życia oraz konieczność ciągłego uczenia się powodują, że człowiek nie odnajduje się w swoim życiu. Warto więc zatrzymać się i przyjść do biblioteki po dobrą książkę psychologiczną.
                                                                                                   
                                                                                                                                      Zapraszamy!!!

Narodowe Czytanie 2019

autor: J.Nogaj,data: 04-09-2019
Narodowe Czytanie 2019 Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie.

   Osiem lektur na 8. Narodowe Czytanie 2019:

1.    Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2.    Dym – Maria Konopnicka
3.    Katarynka – Bolesław Prus
4.    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5.    Orka – Władysław Stanisław Reymont
6.    Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7.    Sachem – Henryk Sienkiewicz
8.    Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda

Akcja Narodowe Czytanie zainaugurowana została przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Pierwszą wspólną lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego i Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

"Narodowe czytanie po wrocławsku",  odbędzie się w sobotę 7 września 2019 roku m. in. na
pl. Wolności, w Pasażu Grunwaldzkim
oraz w Ossolineum.

 
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania - pokażmy, że Wrocław to „rozczytane” miasto.

Sukces Oli Rostkowskiej w Powiatowym Konkursie Literackim!

autor: L.Grochocka,data: 10-06-2019
Sukces Oli Rostkowskiej w Powiatowym Konkursie Literackim! Miło nam poinformować, że Aleksandra Rostkowska z klasy 2F zdobyła 2. miejsce na XII Powiatowym Konkursie Literackim w kategorii poezja, którego temat przewodni brzmiał  "Jadę tramwajem przez Wrocław... i czekam co się wydarzy." Na gali finałowej w środę 5 czerwca 2019 r. w Muzeum Narodowym, które wraz z LO nr X jest współorganizatorem konkursu, nasza uczennica otrzymała cenne nagrody książkowe i dyplom.
Nagrodzony wiersz ukaże się w czerwcowym numerze Cenzurki wraz z opowiadaniem Ani Grzegorowskiej z kl. 1D, która również spróbowała swoich sił w konkursie. 

Klub Książki

autor: J.Nogaj,data: 06-06-2019
Klub Książki

    W poniedziałek 3 czerwca  o 14.30 miało miejsce ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Książki w bibliotece. Jako że dzień był upalny, rozpoczęliśmy pobudzającym umysł testem na ćwiczenie pamięci.
    Następnie poznaliśmy niezwykłą historię muzy paryskiej bohemy z początku XX wieku, tzw. Nieznajomej z Sekwany. Była to młoda kobieta, której ciało wyłowiono z Sekwany pod koniec  1899 r. Uroda denatki, zwłaszcza jej uśmiech, wyrażający spokój i zadowolenie oraz legenda jej życia i śmierci, jaką zaczęto tworzyć na salonach, tak urzekła artystów, że gipsowy odlew jej pięknej, enigmatycznej twarzy był kopiowany i sprzedawany w sklepikach z pamiątkami w całym Paryżu. Pośmiertne maski denatki były dekoracją w ekskluzywnych salonach i domach, inspirowała także pisarzy i poetów. Pojawiła się w wierszach, powieściach, a nawet w sztukach teatralnych. Pisali o niej m.in.: Rainer Maria Rilke, Vladimir Nabokov, Albert Camus, Louis Aragon, Chuck Palahniuk, czy Stanisław Grochowiak, którego wiersz pt. Nieznajoma z Sekwany przeczytała klubowiczka Natalia. Na skutek dziwnego zbiegu okoliczności zmarła dziewczyna weszła także do historii medycyny... ratując innych. W  1963 r. wprowadzono  na rynek manekina z ruchomą, sprężystą klatką piersiową do nauki sztucznego oddychania i obdarzono go piękną twarzą właśnie Nieznajomej z Sekwany, przez co teraz jest nazywana najczęściej całowaną kobietą na świecie.
    Po wysłuchaniu tej makabryczno-romantycznej historii porozmawialiśmy o naszych planach wakacyjnych, tych wyjazdowych i oczywiście książkowych.

A oto wspomniany wiersz Stanisława Grochowiaka:

NIEZNAJOMA Z SEKWANY

Tak nazwano zwłoki niezwykle pięknej samobójczyni-topielicy
 znalezionej w zielonym wnętrzu paryskiej Sekwany

Ten uśmiech łagodny komu oddajesz?
Kto Ciebie chciał wrócić? Który nieznany?
Wciąż jeszcze przebaczać, kochać się zdajesz —
Marząca o śmierci Resztko z Sekwany...

Przyniosą Ci kwiaty: fiołki i chabry
Tak pięknie ciążące do Twojej bieli,
Zapalą lampiony i kandelabry
I będą całować płatki grążeli.

Ten uśmiech łagodny łzami okłamią,
Wzdychając, że miłość... trudna... za młodu...
Nie zgadną przenigdy, że stałaś z krtanią
Stłumioną rozpaczą i skurczem głodu.

Że wlokłaś swe ciało poprzez bulwary,
Opięta oślizłą ostatnią kiecką —
I nikt Ciebie nie chciał. Z tamtej ofiary
Pojęłaś jedynie, żeś jeszcze dziecko.

4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

autor: J.Nogaj,data: 31-05-2019
4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich 30 lat temu nasza rzeczywistość diametralnie się zmieniła. 1989 był rokiem przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do ostatecznego upadku ustroju komunistycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Po wyborach 4. czerwca w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa, która w krótkim czasie zupełnie odmieniła jej oblicze. Staliśmy się obywatelami wolnego kraju.

W bibliotece prezentujemy książki dotyczące życia w PRL-u oraz wydarzeń, które  doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. 

                                      Serdecznie zapraszamy!

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

autor: J.Nogaj,data: 27-05-2019
Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) - jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX w., eseista, dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu, żołnierz Armii Andersa i uczestnik bitwy pod Monte Cassino, a po II wojnie światowej krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej, emigrant polityczny pozostający na wygnaniu, „wielki nieobecny” w kraju do 1989. 

 Dla doniosłego uczczenia jubileuszu setnej rocznicy urodzin pisarza (które obchodziliśmy 20 maja) decyzją Sejmu RP został ustanowiony Patronem roku 2019.

Jego najbardziej znana książka opowiadająca o życiu w obozie, Inny świat, była jedną z pierwszych prac w literaturze światowej podejmujących ten temat. W dorobku pisarza odnaleźć można krytykę literacką, prozę, esej, a także oryginalne formy mieszane.

                                        W bibliotece prezentujemy wystawę poświeconą temu wybitnemu twórcy. Zapraszamy!

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

autor: J.Nogaj,data: 22-05-2019
Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius W sobotni wieczór 18 maja na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek odbyła się gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Ewa Lipska. Książką roku okazał się tomik „Cele” Adama Kaczanowskiego, ale największą sensację wywołał laureat nagrody za debiut – Maciej Bobula, który poprosił na scenę współnominowanych w kategorii i ogłosił, że podzieli się z nimi nagrodą. Na gest solidarności trzech poetów odpowiedział podobnym gestem prezydent Jacek Sutryk powiększając ich nagrodę o równowartość mediany zarobków w Polsce, czyli o 2500 złotych.

Rozdanie nagród zostało poprzedzone wspaniałym przedstawieniem nominowanych wierszy, które z ekranu czytali m.in. Arkadiusz Jakubik, Jerzy Trela i Robert Więckiewicz, zaś na żywo Kinga Preis i Krzesisława Dubiel-Hrydzewicz. Scenografię tworzyły instalacje video, a do żywej scenografii zaangażowano z kolei studentów AST, którzy zmieniali na scenie kolejne maski. Było minimalistycznie i poruszająco, a uwagę skupiono, słusznie, na tekstach poetyckich

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku  ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Nagroda za całokształt twórczości to 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa.

Dziękujemy Wrocławskiemu Domowi Literatury – organizatorowi Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius - za zaproszenia na galę, które otrzymał nasz szkolny Klub Książki.

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 13-05-2019
Galeria

Kolejny już raz zapraszamy do oglądania naszej  szkolnej galerii "Na cegłach" w bibliotece, ponieważ pojawiły się na niej nowe prace znanych nam już szkolnych artystów: Natalii Matysiok z kl. 2A, Veroniki Reshetnikovej z kl. 2C, Oliwii Wróbel z kl. 1A oraz Pawła Sołtysa z kl. 1F. Tym razem do ich grona dołączył tegoroczny maturzysta Michał Hetnar z kl. 3C.

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

Wyśpiewany sukces Dominiki Borkowskiej!

autor: J.Nogaj,data: 29-03-2019
Wyśpiewany sukces Dominiki Borkowskiej!

Z radością informujemy, że Dominika Borkowska z kl. 2E zajęła 2. miejsce w  IX Międzyszkolnym konkursie recytatorskim poezji mówionej i śpiewanej Czesława Miłosza dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w kategorii poezja śpiewana. Dominika pięknie wykonała utwór A jednak, przy akompaniamencie gitary Michała Wolańskiego. Nasza szkołę reprezentowała także w kategorii - poezja mówiona – Oliwia Ratyńska z kl. 2E z wierszem Biedny chrześcijanin patrzy na getto.

Konkurs miał miejsce 28 marca 2019 r. w sali teatralnej Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu, w jury zasiadali m.in. aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W zmaganiach wzięło udział 26. uczniów wrocławskich szkół.

Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca

autor: J.Nogaj,data: 27-03-2019
Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca

Jest to święto uchwalone w 1961 roku podczas Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Wiadomo, że jego ustanowienie zaproponował prezydent Fińskiego Instytutu ITI (International Theatre Institute), Arvi Kivimaa. Na dzień obchodów wybrano rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego momentu Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych środków ITI na świecie, a jego celem jest promocja międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, zwiększenie współpracy ludzi teatru, uświadamianie opinii wagi sztuki oraz artystycznej kreacji w życiu codziennym.

W zbiorach naszej biblioteki mamy mnóstwo książek i albumów dotyczących teatru i jego historii oraz aktorstwa, a także konkretne pozycje związane ze słynnymi wrocławskimi teatrami  - pantomimy Henryka Tomaszewskiego czy Teatru Laboratorum Jerzego Grotowskiego. Na płytach DVD mamy także wiele tytułów spektakli teatralnych.

                                                                                                                   Zapraszamy!

Wieczór poetycki "Mój głos wewnętrzny"

autor: L.Grochocka,data: 27-03-2019
Wieczór poetycki

Poezja jest światem przeżyć i refleksji.
Ks. Jan Twardowski

W poniedziałek 25 marca 2019 r. o godz. 19.00 Klub Książki zorganizował w bibliotece szkolnej wieczór poetycki pod hasłem Mój głos wewnętrzny.... Aura nam nie sprzyjała, ponieważ za oknem wiało i padał deszcz, jednak miłośnicy poezji mimo wszystko nie zniechęcili się i przybyli na to niezwykle miłe spotkanie. Naszym gośćmi byli: pani dyrektor Małgorzata Iwankiewicz, przyjaciel szkoły - pan Waldemar Płusa  i pani Margerita Niwelt. Przy blasku świec Kacper Konieczny wprowadził nas w świat poezji, wyjaśniając czym ona jest. Potem Dominika Borkowska wykonała wiersz Czesława Miłosza A jednak przy akompaniamencie gitary Michała Wolańskiego. Następnie z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy przepięknych, nacechowanych emocjami, osobistych wierszy naszych szkolnych twórców: Ady Radzikowskiej, Uli Żmudy, Oli Urbańskiej, Lilii Hadj Said, Kacpra Koniecznego, Sylwii Czuchnickiej, Ani Grzegorowskiej i Stasia Woźniaka, naszego absolwenta. Ponadto wiersz kolegi z innej szkoły - Mateusza Karpio Śmierć Paganiniego odczytała Natalia Matysiok. Moc poezji leży nie tylko w słowach, w treści wiersza, ale w dużej mierze w emocjach, które odczuwaliśmy słuchając wykonań naszych młodych artystów. Wszyscy poeci nagradzani byli brawami, a ten niezwykły wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci. Była to wspaniała uczta dla ducha, która została dopełniona piękną recytacją wiersza Zbigniewa Herberta „Potęga smaku” wykonaną przez Kacpra. Wszyscy mieliśmy poczucie dobrze wykorzystanego czasu i przekonanie, że doświadczyliśmy czegoś niezwykłego i wzniosłego.

Po części oficjalnej znalazło się też coś dla ciała i przy słodkim poczęstunku w przyjemnej atmosferze odbywały się kuluarowe rozmowy.

Galeria>>

Światowy Dzień Poezji

autor: J.Nogaj,data: 20-03-2019
Światowy Dzień Poezji

    Czytanie poezji nie jest łatwą przyjemnością. Jest tak samo trudne i twórcze jak pisanie. Jest działaniem na przekór światu, który wymusza na nas szybkie tempo życia i reagowania i wychowuje nas na konsumentów, nie na twórców czy uważnych obserwatorów – czegokolwiek. Czytanie poezji jest przyjemnością, której trzeba się nauczyć – ale nie jest to niemożliwe. Jednak „przeciętny Polak” podobno nie czyta wierszy ani w ogóle niczego. To słowa Julii Fiedorczuk - współczesnej polskiej poetki.

    Jednak wbrew otaczającej nas rzeczywistości, w Światowy Dzień Poezji, zachęcamy Was abyście dali szansę wierszom, a nuż się Wam spodobają? Czytając tekst poetycki nie trzeba zawsze zastanawiać się, co autor miał na myśli. Najlepszym miernikiem jakości poezji jest po prostu to, czy odbiorca ma "ciarki na plecach". A tego, co poeta chciał przekazać, pisząc wiersz, tak naprawdę najczęściej nie wiemy. Ważniejsze dla poezji jest to, co do wiersza od siebie dodaje jego czytelnik, bo poezję czyta się przez pryzmat jego wrażliwości.
                                                                          Zapraszamy do naszej bibliotecznej półki z poezją!

Wyróżnienia dla naszych uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim

autor: J.Nogaj,data: 19-03-2019
Wyróżnienia dla naszych uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim

Z radością informujemy, że Urszula Żmuda z kl. 3F oraz Anna Grzegorowska z kl. ID zostały wyróżnione w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O złoty karton III LO”. Gratulujemy serdecznie!

Finał konkursu odbył się 15 marca w LO nr III. Jego tegoroczne hasło brzmiało: Klatka na oścież. Do poetyckich zmagań zgłosiło się 48. młodych twórców z całej Polski, w tym 4. z naszej szkoły. Poza Ulą i Anią swoje wiersze zaprezentowały: Magdalena Drozdowska z kl. 3A i Weronika Miłkowska z kl. 3F. Zwyciężczynią konkursu została uczennica LO nr XIII.

Spotkanie rozpoczęło się od występu Grupy Poetyckiej Hurtownia, następnie zgromadzonych przywitali: organizatorka konkursu – poetka/bibliotekarka Justyna Paluch oraz dyrektor LO nr III Michał Głowacki. Następnie miało miejsce rozdanie nagród, podczas którego laureaci czytali swoje wiersze, po czym wysłuchaliśmy koncertu laureata konkursu z 2014 r.  –  Michała Żłobickiego. Na koniec młodzi autorzy zostali zaproszeni na warsztaty poetyckie z wrocławskimi poetami – jurorami konkursu: Elżbietą Kołodziejczyk, Jackiem Bierutem i Justyną Paluch.

Zdjęcia

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

autor: J.Nogaj,data: 28-02-2019
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy święto żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku.

Ci niezłomni bohaterowie byli ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuraś „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Żubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginął w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r.!

W bibliotece prezentujemy ciekawe materiały poświęcone sylwetkom tych niezwykłych ludzi, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 28-02-2019
Klub Książki

W poniedziałkowe popołudnie 25 lutego w kameralnym gronie spotkali się członkowie Klubu Książki. Tematem spotkania były książki, a dokładnie ich fragmenty, po których przeczytaniu każdy zachciałby po nie sięgnąć. Jeden z uczestników zaprezentował fragment kultowej już powieści Georga Orwella „Rok 1984”, natomiast uczeń klasy pierwszej zachęcał do czytania komiksów, które znajdziecie na bibliotecznych półkach. Potem rozmawialiśmy o nagrodach filmowych - Oscary 2019, a także o adaptacjach filmowych różnych utworów literackich. Jak zawsze był to miło, a zarazem pożytecznie spędzony czas.

Inspirujące kobiety: biografie i autobiografie, które warto przeczytać...

autor: J.Nogaj,data: 22-02-2019
Inspirujące kobiety: biografie i autobiografie, które warto przeczytać...

Najbardziej inspirujące, pouczające i podnoszące na duchu są cudze historie. To dlatego czytamy i oglądamy tak chętnie biografie, wywiady i informacje o ciekawych ludziach. Życiorysy kobiet mogą nas wiele nauczyć, zainspirować i przestrzec przed błędami. Historie wielu kobiet wskazują nam nowe możliwości rozwoju i sposoby na poradzenie sobie z naszymi problemami.

Kiedy nie wiesz, co zrobić w życiu i kiedy masz dylemat, jaką wybrać drogę – przeczytaj wtedy historię opartą na faktach. Taka lektura zawsze będzie ciekawa!
                                                                                                Zapraszamy do biblioteki!

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 21-02-2019
Galeria

W naszej szkolnej galerii "Na cegłach" już po raz kolejny w tym roku szkolnym zmieniły się prace plastyczne. Możemy zobaczyć nowe rysunki Natalii Matysiok z kl. 2A i Zuzanny Biziel z kl. 1C, a do grona szkolnych artystów dołączył Paweł Sołtys z kl. 1F.
Zapraszamy do oglądania!

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

 

Walentynkowa randka w ciemno z... książką

autor: J.Nogaj,data: 14-02-2019
Walentynkowa randka w ciemno z... książką W Walentynki nasi czytelnicy mieli okazję wybrać się na  Randkę w ciemno z... książką. Zabawa czytelnicza polegała na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy, co jest przedmiotem jej treści, bez rekomendacji, bez czytania recenzji. Książka - niespodzianka była pięknie opakowana, aby nie sugerować się okładką, autorem czy tytułem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, którzy chętnie wypożyczali tajemnicze książki.

Finał Walentynkowego konkursu literackiego

autor: J.Nogaj,data: 14-02-2019
Finał Walentynkowego konkursu literackiego

Od 11 do 13 lutego w bibliotece trwała szósta edycja "Walentynkowego konkursu literackiego". W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć sie z 12. pytaniami dotyczącymi znanych historii miłosnych. W zabawie wzięło udział ok. 40. uczniów, z czego 22. oddało wypełnione kartki, jednak tylko 10. z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania konkursowe.

14 lutego w bibliotece na długiej przerwie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. Pani wicedyrektor Beata Multan wręczała zwycięzcom nagrody, natomiast wszyscy mogli poczęstować się walentynkowymi słodkościami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy  za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia

Stop językowi nienawiści...

autor: J.Nogaj,data: 21-01-2019
Stop językowi nienawiści...

Każdy z nas jest inny: różnią nas wygląd, pochodzenie, religia czy poglądy. Mamy prawo do naszej odmienności i jej poszanowania, a jednak wielu z nas spotyka się na co dzień z niechęcią lub wrogością. Mogą się one przejawiać na jeden z trzech sposobów: jako hejt, mowa nienawiści, a w skrajnych przypadkach – jako przestępstwo z nienawiści. Granice pomiędzy poszczególnymi rodzajami wrogich komunikatów bywają płynne: np. mowa nienawiści może przerodzić się w przestępstwo;  wszystkie one jednak są zjawiskami, z którymi należy walczyć na co dzień.
Na pierwszym piętrze obok biblioteki znajduje się wystawa „Powiedz stop mowie nienawiści”, na której prezentowane są materiały definiujące te zjawiska oraz wyjaśniające, jak reagować na mowę nienawiści i jak radzić sobie w sytuacji doświadczenia zjawiska hejtu.

                                                                                                                                                                                                                Zapraszamy!!!

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 15-01-2019
Klub Książki

W poniedziałkowe popołudnie - 14 stycznia, odbyło się kolejne, bardzo sympatyczne spotkanie Klubu Książki. Tym razem pobawiliśmy się w kalambury, gdzie głównym tematem zgadywanek były tytuły książek i filmów oraz przysłowia. Uwierzcie, nie było łatwo. 
Potem tradycyjnie rozmawialiśmy o książkach, które są najważniejszym powodem, dla którego raz w miesiącu się spotykamy.
Na koniec przeczytaliśmy piękną opowieść R.J. Palacio „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”.Jej bohater to chłopiec, który jest "inny". Akceptuje swoją odmienność, lecz rani go niezrozumienie innych. Jest to książka z przesłaniem, skłania do głębokich przemyśleń i refleksji na temat tolerancji, a przecież „Ziemia jest wystarczająco duża, by pomieścić nas wszystkich”.

Wystawa jednego wiersza...

autor: J.Nogaj,data: 15-01-2019
Wystawa jednego wiersza...

Zapraszamy do biblioteki na „Wystawę jednego wiersza - Pan Cogito i wyobraźnia Zbigniewa Herberta”.
Prezentujemy na niej rysunki, które powstały pod wpływem tego inspirującego tekstu. Obok praca Karoliny Pilak z kl. 2B.

 

37. rocznica wproadzenia stanu wojennego

autor: L.Grochocka,data: 12-12-2018
37. rocznica wproadzenia stanu wojennego

Z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce biblioteka szkolna prezentuje książki i albumy, które przybliżają najważniejsze wydarzenia z tego tragicznego czasu dla naszego narodu w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym.

Zapraszamy do biblioteki!

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 10-12-2018
Galeria

W naszej galerii "Na cegłach" pojawiły się nowe prace plastyczne Oliwii Wróbel z kl. 1A, Zuzi Biziel z kl. 1C, Julii Górz z kl. 3A i Veroniki Reshetnikovej z kl. 2C oraz Natalii Matysiok z kl. 2A, która dołączyła do grona szkolnych artystów.

Zapraszamy do oglądania!

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

Kto czyta, ten wie - książki, które poszerzają wiedzę

autor: J.Nogaj,data: 05-12-2018
Kto czyta, ten wie - książki, które poszerzają wiedzę

Każda książka jest małą skarbnicą wiedzy. Nawet z nienajlepszej beletrystyki może wynikać jakaś prawda o człowieku i świecie. Jednakże prawdziwą kopalnią wiedzy są wydawnictwa popularnonaukowe. Takie książki w przystępny sposób objaśniają skomplikowane problemy, poszerzają horyzonty i ułatwiają rozumienie rzeczywistości.

Czymkolwiek się interesujesz, zawsze możesz wzbogacić swoją wiedzę, czytając książki popularnonaukowe oraz poradniki.
                                                        
                                                                                                         Zapraszamy do biblioteki!

"Szukając słów..." - wieczór poetycki w bibliotece

autor: J.Nogaj,data: 05-12-2018

W poniedziałkowy wieczór 3 grudnia 2018 r. nasza biblioteka szkolna stała się refleksyjnym i pełnym emocji miejscem spotkania ludzi, którzy kochają poezję. Mieliśmy ogromną przyjemność, przy blasku zapalonych świec, wysłuchać wierszy naszych szkolnych poetów: Oli Myśliwiec, Uli Żmudy, Asi Teodorowicz, Agnieszki Cioski, Lilji Hadj-Said, Julii Barzyckiej oraz absolwenta Siedemnastki Staszka Woźniaka. Pełne wrażliwości teksty ubrane w piękne słowa wybrzmiały niezwykle prawdziwie i dostarczyły wszystkim słuchającym wielu wzruszeń. Dopełnieniem wieczoru był występ Dominiki Borkowskiej, która zaśpiewała piosenkę do słów Zbigniewa Herberta Szeptem.

Wieczór zorganizowany został przez Klub Książki, a przede wszystkim przez Agnieszkę Cioskę i Lilję Hadj-Said, która prowadziła spotkanie i zapowiadała wykonawców. Dziewczyny zaprezentowały także swoje ulubione wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza, m.in.

Kto jest poetą

Tadeusz Różewicz

poetą jest ten który pisze wiersze
i ten który wierszy nie pisze
poetą jest ten który zrzuca więzy
i ten który więzy sobie nakłada
poetą jest ten który wierzy
i ten który uwierzyć nie może
poetą jest ten który kłamał
i ten którego okłamano
poetą jest ten co ma usta
i ten który połyka prawdę
ten który upadał
i ten który się podnosi
poetą jest ten który odchodzi
i ten który odejść nie może

Wieczór poetycki był niezwykle udany, a towarzysząca mu magiczna atmosfera pięknie wkomponowała się w ten przedświąteczny grudniowy czas. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że należy takie spotkania powtarzać.

Zdjęcia

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 28-11-2018
Klub Książki

W środę 21 listopada odbyło się spotkanie Klubu Książki. Tym razem skupiliśmy się na przygotowaniu scenariusza wieczoru poetyckiego, który odbędzie się w poniedziałek 3 grudnia  o godz. 17.00, na który wszystkich serdecznie zapraszamy. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wygospodarowali trochę czasu i nie porozmawiali o ukochanych książkach, które aktualnie czytamy lub dopiero co przeczytaliśmy. Jak zawsze był to miło i owocnie spędzony czas.

Zapraszamy do uczestnictwa w kreatywnej zabawie literacko-plastycznej!

autor: J.Nogaj,data: 20-11-2018
Zapraszamy do uczestnictwa w kreatywnej zabawie literacko-plastycznej!

Mamy wyzwanie dla Waszej wyobraźni - na podstawie wiersza Zbigniewa Herberta Pan Cogito i wyobraźnia spróbujcie stworzyć rysunki, które zobrazują ten tekst. Rysunki mogą dotyczyć całego wiersza, jego fragmentu lub nawet  jednego wersu.

Przeczytaj wiersz, wytęż umysł, uruchom wyobraźnię i stwórz rysunek dowolną techniką lub kolaż (najlepiej w fomacie A4). W rysunek mogą zostać wplecione słowa poety, do których się odnosisz. Swoją pracę przynieś do biblioteki do 7 grudnia.
                                                                      
                                     Z rysunków powstanie wystawa Herbert – wystawa jednego wiersza,
                                                która zakończy obchody Roku Zbigniewa Herberta.

Zabawa literacko-fotograficzna sleeveface!

autor: J.Nogaj,data: 06-11-2018
Zabawa literacko-fotograficzna sleeveface!

We wrześniu pierwszoklasiści w ramach projektu Kulturalna Siedemnastka otrzymali zadanie wykonania od 1 do 3 zdjęć sleeveface, czyli takich, których elementem jest okładka książki wmontowana w obraz w taki sposób, że widoczna jest część twarzy, ciała czy sylwetki. W gablocie na pierwszym piętrze naprzeciw biblioteki szkolnej można zobaczyć efekt ich pracy - wybrane najlepsze zdjęcia. Obok fotografia wykonane przez klasę 1E.
                                                                                                               Zapraszamy do oglądania!

Czytaj PL 2018 – największa polska akcja czytelnicza wystartowała!

autor: J.Nogaj,data: 05-11-2018
Czytaj PL 2018 – największa polska akcja czytelnicza wystartowała!

Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Akcja pozwala korzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków. Należy tylko pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR, umieszczony m.in. na plakacie, który znajduje się w LO nr XVII na pierwszym piętrze na tablicy informacyjnej przy schodach.
W tym roku kody QR dają dostęp do 12 bestsellerów, z których wiele to nowości z 2018 roku. Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Oto lista dostępnych książek:

Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”

Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

Anna Brzezińska „Córki Wawelu”

Wojciech Chmielarz „Cienie”

Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”

Remigiusz Mróz „Hashtag”

Mark Bowden „Polowanie na Escobara”

Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”

Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

Ariely Dan „Potęga irracjonalności”

John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu"

TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA...

autor: J.Nogaj,data: 29-10-2018
TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA...

Zapraszamy na pierwsze piętro, gdzie przed biblioteką znajduje się wystawa
 TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA.

Prezentujemy na niej 11 plansz poświęconych procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Tematy plansz:

Walka o polską tożsamość do 1918 roku.
Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918.
Polska mozaika.
Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości.
Wyzwania systemu edukacji.
Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku.
Sportowy duch.
Piękne rzeczy.
Zdrowie i opieka medyczna.
Architektura.
W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Natomiast  w bibliotece prezentujemy wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz wydarzeniom, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zapraszamy do wypożyczania albumów, biografii, publikacji IPN i innych książek związanych z niełatwą historią naszego kraju. Szczególnie polecamy tytuł „100 na 100. Antologię komiksu na stulecie odzyskania niepodległości.” Jest to wyjątkowa publikacja zawierająca kilkanaście komiksów, przeznaczonych dla każdego, kto chciałby w mądry i przyjemny sposób przenieść się do czasów, w których Polska wracała na mapę Europy.
                                                                                                        
Żródło plansz: https://niepodlegla.gov.pl

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 25-10-2018
Klub Książki

Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością:
zdumiewa nas, co też to inni wybierają

                                                     Andre Maurois 

Na ostatnim spotkaniu Klubu Książki, które odbyło się w poniedziałek 22 października rozmawialiśmy o nowych książkach zakupionych do biblioteki ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Okazało się, że słowa cytatu „zdumiewa nas, co też to inni wybierają”  odnoszą się w pełni do wyborów czytelniczych członków KK. W naszym jakże niewielkim gronie ta różnorodność wybieranych utworów  jest rzeczywiście zdumiewająca. Jedni z nas czytają bardzo popularną wśród młodzieży fantastykę, inni literaturę obyczajową, kryminały i thrillery, a są i tacy, którzy lubują się w klasyce. To zróżnicowanie gustów literackich spowodowało,  że spotkanie było barwne i niezwykle ciekawe.

Wyniki Międzyszkolnego konkursu recytatorskiego - Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert

autor: J.Nogaj,data: 22-10-2018
Wyniki Międzyszkolnego konkursu recytatorskiego - Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert 19 października w LO nr XII odbył się IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI  - Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert. Wzięło w nim udział 20. uczestników z 11. wrocławskich szkół średnich. Miło nam poinformować, że Dominika Borkowska z kl. 2E  otrzymała wyróżnienie w kategorii poezja śpiewana za pięknie wykonany utwór Szeptem. Siedemnastkę pięknie reprezentowały także: Sara Walczak z kl. 2E z wierszem Głos wewnętrzny oraz Dąbrówka Knop z kl. 1E, która brawurowo przedstawiła wiersz Tren Fortynbrasa.

Przewodniczącą jury konkursu była pani dr Monika Braun – aktorka, nauczycielka aktorstwa, reżyserii i metod pracy głosem.
                                                                                      
                                                                                        Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczennicom!!!

40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

autor: J.Nogaj,data: 16-10-2018
40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.
Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie
Jan Paweł II

16 października przypada 40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. Karol Wojtyła został wybrany na papieża w 1978 roku. Funkcję przywódcy katolików pełnił mimo postępującej choroby Parkinsona do swojej śmierci w 2005 roku. W trakcie trwającego 27 lat pontyfikatu odwiedził 129 krajów. 27 kwietnia 2014 roku został kanonizowany wraz z papieżem Janem XXIII. Wcześniej obaj uznawani byli za błogosławionych.

 

W bibliotece posiadamy bogaty zbiór książek związanych z Papieżem Polakiem, zarówno Jego autorstwa, jak i osób mu bliskich.

Zapraszamy do wypożyczania!

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus dla Macieja Płazy

autor: J.Nogaj,data: 15-10-2018
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus dla Macieja Płazy

Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za powieść "Robinson w Bolechowie". Po raz pierwszy w historii tej nagrody otrzymał ją polski pisarz. Jego książka została także wyróżniona przez czytelników nagrodą publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu w sobotę 13 października 2018 r.

Powieść Płazy opowiada rodzinną historię rozpoczynającą się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, skrzętnie ukrywa bezcenne skarby, by nie dostały się w ręce okupanta. Kiedy hrabia ginie z rąk hitlerowców strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik – pisze o fabule zwycięskiej powieści wydawca.

Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek. Oprócz laureata, w finale znalazły się polskie powieści: "Po trochu" Weroniki Gogoli, "Hostel Nomadów" Artura Nowaczewskiego, "Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa" Mariana Sworznia oraz "Nad piękną, modrą Drevnicą" czeskiego prozaika Antonina Bajaja, "Pamięć" Węgra Petera Nadasa oraz "Kruso" niemieckiego pisarza Lutzo Seilera.

Angelus przyznawany jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Nagrodę stanowią statuetka Angelusa, autorstwa Ewy Rossano, oraz czek na 150 tys. zł. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus wręczono po raz trzynasty.

Źródło: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/nagroda-angelus-2018-maciej-plaza-laureatem/nzn24p0

Galeria "Na cegłach"

autor: J.Nogaj,data: 12-10-2018
Galeria Zapraszamy do czytelni do obejrzenia nowych, ciekawych prac Julii Górz z kl. 3A, Veroniki Reshetnikovej z kl. 2C, Zuzanny Biziel z kl. 1C i Oliwii Wróbel z kl. 1A. Na zachętę - uroczy lisek autorstwa Oliwii.
 
Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów  zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić. Prace te muszą być w formatach: A3, A4 lub 12x12 cm.
                                                                                                                                             Zapraszamy!

Akcja "Oceń ksiązkę"

autor: J.Nogaj,data: 11-10-2018
Akcja

Przedstawiamy wyniki pierwszej odsłony akcji "Oceń książkę". Waszej ocenie poddane były następujące tytuły:
Gwiazd naszych wina J. Greena, Przedwiośnie S. Żeromskiego, 13 powodów A. Jaya, Metro 2033 D. Glukhovskiego, Kiedy odszedłeś J. Moyes, Mały książę A. de Saint-Exupérego.

Oto wyniki - w nawiasach podano liczbę oddanych głosów:                  

Ocena „rewelacyjna”:
Mały książę (55), Gwiazd naszych wina (20), 13 powodów (10) Metro 2033 (8), Kiedy odszedłeś (3), Przedwiośnie (2).
Ocena „dobra”:
Gwiazd naszych wina (12), Mały książę (10), Metro 2033 (10), 13 powodów (6), Przedwiośnie (6), Kiedy odszedłeś (5).
Ocena „przeciętna”:
Gwiazd naszych wina (7), Mały książę (6), 13 powodów (5), Metro 2033 (2), Kiedy odszedłeś (1) Przedwiośnie (1).
Ocena „słaba”:
13 powodów (10), Mały książę (6), Gwiazd naszych wina (4), Kiedy odszedłeś (1) Przedwiośnie (1), Metro 2033 (0).

Zapraszamy do kolejnego oceniania, tym razem - popularnych serii wydawniczych, m.in. książek o Harrym Potterze i o Wiedźminie. Możecie subiektywnie je zaopiniować poprzez postawienie znaku "+" przy wybranej ocenie: rewelacyjna, dobra, przeciętna, słaba.

Urodziny Agnieszki Osieckiej

autor: J.Nogaj,data: 08-10-2018
Urodziny Agnieszki Osieckiej

9 pażdziernika przypada 82. rocznica urodzin patronki LO nr XVII - Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 - 7.03.1997). Była ona wspaniałą poetką, prozaikiem, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserem filmowym, dziennikarką, przede wszystkim jednak autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek.

W bibliotece prezentujemy książki autorstwa Agnieszki Osieckiej - wiersze, opowiadania, dzienniki, listy, śpiewniki oraz albumy i wspomnienia przyjaciół o tej fascynującej poetce.

Zapraszamy do wypożyczania!

Nagroda literacka Nike 2018

autor: J.Nogaj,data: 08-10-2018
Nagroda literacka Nike 2018

Nagroda literacka Nike w 2018 roku trafiła do Marcina Wichy, autora książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. - czytamy w opisie książki Wichy, zamieszczonej na stronie wydawnictwa Karakter i dalej: W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie

W tym roku w finale Nike znalazło się siedem książek:

    "Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej

    "Stance" Jerzego Kronholda

    "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza

    "Mikrotyki" Pawła Sołtysa

    "Rejwach" Mikołaja Grynberga

    "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy

    "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont

Nagroda Literacka Nike jest co roku przyznawana w październiku, w konkursie mogą startować książki wszystkich gatunków literackich, a nagrodą jest 100 tys. zł i statuetka.

Żródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24015591,nagroda-nike-2018-przyznana-zwyciezyl-marcin-wicha-za-rzeczy.html

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 01-10-2018
Klub Książki

W poniedziałek 24 września o godz. 14.30 odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie miłośników Klubu Książki. Ucieszyło nas, że do naszego grona dołączyli nowi członkowie z klas pierwszych. Miło spędziliśmy czas poznając się nawzajem i nasze upodobania czytelnicze. Rozmawialiśmy o książkach przeczytanych podczas wakacji, jak również o tytułach zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy z członków Klubu Książki wypożyczył sobie wybraną pozycję, którą będzie oceniał i recenzował na kolejnym spotkaniu. Już jesteśmy ciekawi tych opinii! Poszczególne recenzje będą ukazywać się w szkolnej gazetce Cenzurce.

IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

autor: L.Grochocka,data: 19-09-2018
IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu ogłasza IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, pod hasłem: Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert. Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z klas I-III. będzie polegał na recytacji wybranego wiersza lub fragmentu eseju Zbigniewa Herberta, lub wykonaniu wokalnym wiersza tego poety. Każda szkoła może wytypować maksymalnie trzech uczestników.

Konkurs odbędzie się 19 X 2018 r. w piątek w klubie szkolnym LO nr XII im. B. Chrobrego we Wrocławiu o godzinie 10.00.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy w bibliotece szkolnej.                                                            
Zapraszamy do udziału!

Oceń książkę w bibliotece!

autor: J.Nogaj,data: 18-09-2018
Oceń książkę w bibliotece! Zapraszamy do biblioteki na kolejną akcję, promującą książki i czytanie. Na drzwiach wejściowych pojawiła sie plansza z popularnymi tytułami książek, które możecie subiektywnie zaopiniować, poprzez postawienie znaku "+" przy wybranej ocenie: rewelacyjna, dobra, przeciętna, słaba.
Akcja ma charakter cykliczny, Waszej ocenie będą poddawane różne tytuły.
Zapraszamy!
[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII